Czy gres to dobre rozwiązanie do kuchni?
Kuchnia to szczególne pomieszczenie w naszym domu. W każdym miejscu przeznaczonym do mieszkania znajduje się choćby niewielki aneks kuchenny. Niezależnie czy nasza kuchnia jest mała czy duża, powinna być funkcjonalna, praktyczna i trwała. Ma to szczególne znaczenie jeśli należymy do osób, które lubią gotować, bo zapewne spędzamy w niej dużo czasu. W tym artykule omówimy, czy płytki gresowe są dobrym rozwiązaniem do szczególnego pomieszczenia, jakim jest kuchnia.
Jakie powinny być płytki do kuchni?
Płytki w kuchni układa się zarówno na podłodze jak i na ścianach za blatem roboczym. Nie bez przyczyny ten materiał jest tak często wybierany do zastosowania w tym pomieszczeniu. Trwałość i funkcjonalność w dużej mierze zależy właśnie od dobrze dobranych materiałów wykończeniowych. Podobnie jak blat, ściana zaraz za nim oraz podłoga w kuchni są narażone na wiele zagrożeń. Sprawdźmy, jakie powinny być idealne płytki do kuchni.
- Wytrzymałe - to bardzo ważna cecha płytek do kuchni. Praca przy blacie kuchennym wiąże się z ciągłym przemieszczaniem się od kuchenki do lodówki, od spiżarni do zlewozmywaka itd. Dlatego płytki na podłodze muszą być odporne na ścieranie. Podobnie z tymi na ścianie, ponieważ czeka je wielokrotne czyszczenie i szorowanie. W kuchni nie brakuje też ryzyka uszkodzenia mechanicznego. Szczególnie odporne powinny być płytki podłogowe. Nietrudno sobie wyobrazić spadający na podłogę ciężki garnek czy tłuczek do mięsa. Właśnie dlatego płytki gresowe do kuchni to idealne rozwiązanie. Gres to bardzo twardy i odporny materiał. By powierzchnia, na której chcemy go zastosować, była równie odporna, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Niezbędne jest dobranie odpowiedniej zaprawy klejowej i ułożenie płytek zgodnie ze sztuką. Muszą przylegać na całej swojej powierzchni do podłoża. Szczególną uwagę należy poświęcić czynności układania, jeśli zdecydowaliśmy się na płytki wielkoformatowe. Nanosząc klej na podłoże i na płytę za pomocą pacy zębatej, rowki powinny być prowadzone równolegle do krótszego boku płytki. Ułatwi to całkowite usunięcie powietrza spod płytki, ponieważ będzie ono miało do pokonania krótszą drogę. Pamiętajmy, że pośród płytek gresowych znajdziemy także modele pokryte szkliwem. Gres szkliwiony ma piękny i głęboki połysk, ale szkliwo jest nieco bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż naturalna powierzchnia gresu. Dlatego gres szkliwiony świetnie sprawdzi się na ścianie. Tam w pełni można docenić jego zalety omówione w następnym punkcie.
- Łatwe do czyszczenia - kuchnia to pomieszczenie, w którym zdarza nam się zrobić największy bałagan. Podczas gotowania ryzyko zachlapania kolorowymi i gęstymi sosami oraz zupami obszaru dokoła kuchenki jest bardzo duże. Jeszcze większy „obszar rażenia” ma tłuszcz pryskający z rozgrzanej patelni. W kuchni nie trzeba gotować, by narazić płytki ścienne na zachlapania. Wystarczy nieuwaga podczas krojenia warzyw czy owoców, w szczególności trzeba uważać przy obieraniu owocu granatu, który lubi zostawić dużo czerwonych plamek. Rozwiązaniem jest gres szkliwiony, którego powierzchnia praktycznie w ogóle nie absorbuje zabrudzeń. Jego czyszczenie jest bardzo proste. Wystarczy przetarcie miękką, mokrą szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń. Na gresie szkliwionym na pewno nie pozostanie żaden ślad po spożywczych zabrudzeniach.
- Antypoślizgowe - nie jest to oczywiście warunek konieczny dla podłóg w domach prywatnych. Warto jednak rozważyć, czy gres na podłodze w naszej kuchni nie powinien zapewniać antypoślizgowości. Dzięki temu nawet jeśli dojdzie do rozlania się wody, to ryzyko poślizgnięcia się będzie zminimalizowane.
Praktyczne płytki gresowe do kuchni
Obecnie wytwarzane płytki gresowe do kuchni są dostępne w wielu różnych wzorach powierzchni, kolorach oraz formatach. Możemy wybierać spośród serii zawierających płytki imitujące beton, inspirowane wyglądem kamienia, patchwork, lastryko i wiele innych. To umożliwia każdemu inwestorowi, projektantowi czy architektowi łatwe dopasowanie konkretnej okładziny do stylu, w jakim jest urządzana kuchnia. Nawet jeśli jesteśmy fanami drewnianych podłóg, to dzięki płytkom drewnopodobnym możemy połączyć piękny wygląd drewna z praktycznymi aspektami materiału jakim jest gres. Więcej o tym temacie można przeczytać w artykule „Alternatywy dla drewnianej podłogi, które nadadzą wnętrzu charakteru!”, do którego lektury zapraszamy. Natomiast gres szkliwiony to sposób na efektowne wykończenie ściany za blatem roboczym, która będzie zachwycać nie tylko głębokim połyskiem, ale będzie także łatwa w utrzymaniu czystości.
Co równie istotne, uznani światowi producenci tacy jak chociażby Aparici, Equipe Ceramicas, Geotiles przykładają dużą wagę do wysokiej jakości produkowanego gresu, dzięki czemu ten rodzaj okładziny ceramicznej jest bardzo praktycznym materiałem stosowanym w kuchniach. Trwałość gresu zapewnia, że pomimo intensywnej eksploatacji, płytki w kuchni przez dziesiątki lat będą wyglądać jak by były dopiero co ułożone.