0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Alternatywy dla drewnianej podłogi, które nadadzą wnętrzu charakteru!

18.05.2021 Kategoria: Artykuły

Drewno i okładziny z niego wykonane są powszechnie stosowane do wykańczania podłóg różnych pomieszczeń. Wraz z rozwojem technologii produkcji materiałów wykończeniowych pojawiło się wiele alternatyw dla drewna. Jedną z nich są płytki drewnopodobne. Łączą one wszystkie zalety płytek gresowych z wyglądem naturalnego surowca. Dostępność wielu formatów płytek, kolorów i wzorów powierzchni pozwala na stworzenie wyjątkowej podłogi, pasującej do każdej aranżacji.

Najważniejsze cechy i zalety płytek drewnopodobnych

Płytki podobne do drewna już na pierwszy rzut oka wyróżniają się spośród innych płytek. Ich powierzchnia inspirowana rysunkiem, którym charakteryzuje się drewno, barwa, a także faktura sprawia, że te płytki można pomylić z różnego rodzaju okładzinami drewnianymi, takimi jak deski, klepki, parkiet czy panele. Lico takiej płytki może mieć chropowatą powierzchnię, która będzie przypominać surowo obrobioną deskę. Może też być wykończone na wysoki połysk i odwzorowywać połyskującą powierzchnię parkietów.

Płytki drewnopodobne są najczęściej wykonane z gresu. Tak jak pozostałe płytki występują w klasycznych małych i średnich formatach. Charakterystycznym formatem dla tego rodzaju płytek są te, które jeszcze bardziej upodobniają je do wyrobów z drewna. Są to oczywiście wąskie a długie prostokątne płytki o takich wymiarach jak na przykład: 8 x 40 cm, 20 x 75 cm czy 20 x 120 cm. Dostępne są modele z krawędziami rektyfikowanymi, czyli takimi, które zostały docięte już na etapie produkcji. Dzięki temu wymiar każdej płytki jest powtarzalny. Umożliwia to między innymi ułożenie płytek z użyciem bardzo cienkich fug.

Płytki drewnopodobne STN Tarima Roble 23x120

Gres drewnopodobny w obrębie jednego modelu występuje w różnych wariacjach tonalnych. Jest to zróżnicowanie rysunku i barwy płytek, które upodabnia je do naturalnego materiału i pozwala uzyskać ciekawe kompozycje na powierzchni podłogi, które nie będą monotonne nawet w dużych pomieszczeniach.

Płytki drewnopodobne mają wiele zalet. Te o wydłużonym formacie, podobnym do formatu desek, dzięki ułożeniu na podłodze w odpowiednim kierunku względem ścian umożliwiają uzyskanie efektu powiększenia pomieszczenia. Większość okładzin drewnianych nie nadaje się do tak zwanych pomieszczeń mokrych, czyli łazienek, toalet i kuchni. Gres nie boi się wody i dlatego można go zastosować w tych pomieszczeniach. Jeśli marzy nam się drewniana podłoga w łazience, a nawet w kabinie prysznicowej, rozwiązaniem są płytki drewnopodobne. W takich miejscach uzasadnione jest zastosowanie płytek o antypoślizgowej powierzchni. Podłogi z płytek lepiej niż podłogi drewniane oddają ciepło, dzięki czemu bardzo dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym.

Sypialnia z podłogą w jasną jodełkę z podwójnym łóżkiem, lampą i fotelem

Płytki drewnopodobne na podłogę i nie tylko

Dostępność wielu rodzajów okładzin podłogowych sprawia, że podłoga staje się nie tylko elementem funkcjonalnym, ale także ozdobą pomieszczenia. Drewno to materiał, który zdecydowanie nadaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Płytki drewnopodobne także pozwalają uzyskać wyjątkowy efekt. Dodatkowymi korzyściami są opisane zalety materiału, jakim jest gres. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku i oferują płytki umożliwiające ułożenie w modnym wzorze jodełki. Szeroką gamę takich płytek znajdziemy w kolekcji Arrow-line. Podłoga wykończona takimi płytkami podkreśli klasyczny i elegancki charakter wnętrza. Płytki o wyglądzie inspirowanym deskami o jasnej barwie świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu skandynawskim. Natomiast płytki z wyraźnie widocznymi słojami i licznymi sękami, jak na przykład model Tarima Roble 23x120 będą pasować do wnętrz w stylu rustykalnym.

Umiejętne dobranie płytek do pozostałych elementów wykończenia wnętrza, tak by wszystko ze sobą współgrało, umożliwia nam zastosowanie płytek drewnopodobnych w absolutnie każdym pomieszczeniu, urządzonym w dowolnym stylu. A można je zastosować nie tylko jako wykończenie podłogi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyłożyć nimi ściany pomieszczenia, lub jakiś wybrany jej fragment, który będzie mocnym akcentem stylizacji wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanych płytek ściennych strukturalnych, które posiadają lico o głębokich przetłoczeniach, na przykład w formie ryfli jak w płytce Porcelanosa Liston Oxford Cognac 31,6x90. Jeśli dany model płytki jest mrozoodporny, możemy go także użyć na zewnątrz budynku i wykończyć nimi powierzchnię balkonu, tarasu czy nawet elewacji. Pamiętajmy, że każdą płytkę podłogową możemy ułożyć na ścianie i oczywiście na podłodze, ale płytki ścienne nadają się tylko i wyłącznie jako okładzina ścian pomieszczeń.

Łazienka z płytkami Porcelanosa Liston Oxford Natural

Płytki podobne do drewna mają wiele zalet. Właściwości materiału jakim jest gres sprawiają, że można je stosować w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Mogą być wyjątkową ozdobą naszych salonów, sypialni i kuchni. Sprawdzą się także w pomieszczeniach narażonych na intensywne użytkowanie jak na przykład przedsionki, korytarze czy nawet pomieszczenia techniczne i garaże. Dlatego jeśli stoimy przed wyborem materiału na podłogę, warto zapoznać się z bogatą ofertą płytek drewnopodobnych.