0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Czarna łazienka nie tylko dla odważnych, czyli klasyka w nowoczesnej odsłonie

22.12.2021 Kategoria: Artykuły

Materiały w kolorze czarnym być może nie są tymi, o których myślimy w pierwszej kolejności przy wykańczaniu naszej łazienki. Niektórym użycie tej barwy jako dominującej w wystroju danego pomieszczenia kojarzy się z ciemnymi i przytłaczającymi wnętrzami dla odważnych. Jednak kolor czarny ma wiele zalet, które sprawią, że nasza łazienka będzie efektowną przestrzenią. Jak zastosować czarną barwę we wnętrzu? Jak zaaranżować łazienkę w omawianym kolorze? W tym artykule znajdziemy odpowiedzi na te pytania.

Materiały wykończeniowe w kolorze czarnym

Wykańczanie pomieszczeń ciemnymi barwami jest przez niektórych postrzegane jako sposób na optyczne zmniejszenie przestrzeni. To jednak nie jest do końca precyzyjny wniosek. Umiejętne użycie czarnych materiałów wykończeniowych, zestawienie ich z odpowiednim oświetleniem i dodatkami pozwala na stworzenie wyjątkowej przestrzeni. Ważną rolę odgrywa także tekstura, czyli wykończenie powierzchni danego materiału. Kolor czarny to klasyka nie tylko w urządzaniu wnętrz. Dlatego jeśli szukasz ponadczasowego stylu, któremu nadasz nowoczesnego charakteru, to czerń jest doskonałym wyborem. Jak więc urządzić łazienkę w czarnym kolorze?

Ciemna łazienka z płytkami drewnopodobnymi na podłodze i imitującymi kamień na ścianie, z białą kabiną prysznicową, jasną szafką wiszącą z umywalką nablatową i prostokątnym lustrem, lampą wiszącą i taboretem z ręcznikiemNajpopularniejszym sposobem wykończenia ścian i podłóg w łazienkach pozostają płytki ceramiczne. To trwałe i praktyczne rozwiązanie. Dzięki dostępności płytek o różnych ciekawych wzorach powierzchni to także atrakcyjne pod względem wizualnym rozwiązanie. Producenci płytek łazienkowych posiadają w swojej ofercie różne kolekcje, w skład których wchodzi wiele modeli czarnych płytek. Są one bardzo zróżnicowane. Co oferuje nam rynek, jeśli chcemy wykończyć pomieszczenie w odcieniach czerni?

Czerń jako główny kolor łazienki

Klasyczną propozycją mogą być czarne kafle w formacie cegiełki, jak na przykład model Bisel Negro 10 × 30. Połyskująca powierzchnia kontrastuje z matowym kolorem fug, nadając ścianie wyjątkowego uroku. Ten produkt sprawdzi się świetnie we wnętrzach w stylu vintage, klasycznym, boho czy eklektycznym. Można nim wykończyć powierzchnię całej ściany lub jedynie jej niższe fragmenty. To drugie rozwiązanie w postaci lamperii będzie podkreślać elegancki charakter łazienki. Dlatego warto je uzupełnić o ozdobne listwy wieńczące lamperię oraz fasety.

Płytki czarne to nie tylko produkty o powierzchni w jednolitym kolorze. To także wyroby gresowe wzorowane na naturalnych materiałach jakimi są różne gatunki kamienia. To chociażby płytki imitujące marmur. Model Sahara Noir 60 × 120 od hiszpańskiego producenta Geotiles to produkt wzorowany na wyglądzie marmuru noszącego tę samą nazwę - Sahara Noir. To ceniony na całym świecie materiał wykończeniowy do najbardziej ekskluzywnych zastosowań. Dzięki tym wielkoformatowym płytom gresowym możemy się cieszyć pięknym wyglądem czarnego marmuru także w naszej łazience, a to wszystko za przystępną cenę. Gres posiada także wiele zalet użytkowych, stawiających go ponad naturalnymi materiałami. Białe i złoto-miedziane żyłki przecinające powierzchnię czarnej bazy sprawiają, że płytka nie przytłacza monotonnym wzorem lub jego całkowitym brakiem. Tak wykończoną łazienkę warto nieco rozświetlić z pomocą złotych dodatków. Będą to przede wszystkim baterie oraz różnego rodzaju akcesoria łazienkowe.

Widok na czarną ścianę w łazience wyłożoną płytkami heksagonalnymi, z ciemnym drewnianym blatem, białą umywalką nablatową z baterią stojącą, okrągłym lustrem i kinkietem

Inną płytką w odcieniach czerni, której wygląd także został zainspirowany otaczającą nas naturą, jest na przykład model Black Peak Black 45 × 90. Producent tej płytki wzorował się na wyglądzie różnych minerałów takich jak granit czy łupek, które mają właśnie ciemną barwę. By podkreślić źródło inspiracji, oddano nie tylko kolor kamienia, ale i jego strukturę. Nieregularna powierzchnia tego gresu nawiązuje do naturalnego materiału.

Inne pomysły na czarny kolor w łazience

W czarnej łazience nie tylko ściany i podłogi mogą być wykończone tym kolorem. Innym przykuwającym wzrok elementem wyposażenia łazienki może być dwukolorowa ceramika. Biało czarne umywalki i wanny wolnostojące Besco to ciekawy sposób na wprowadzenie omawianego koloru do wnętrza. Te produkty są dostępne w wielu wymiarach i kształtach, dzięki temu można dobrać model pasujący do łazienek o różnej powierzchni i stylu wykończenia. Owalna wanna wolnostojąca Goya XS, B&W, 142 × 62 cm dzięki kompaktowym wymiarom sprawdzi się nawet w mniejszym pomieszczeniu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by do łazienki urządzonej w odcieniach czerni wprowadzić nieco drewna. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu płytek drewnopodobnych, które nie muszą być jasne. Dostępnych jest wiele modeli o barwie ciemnego, wręcz czarnego drewna. Połączenie ciekawej faktury i efektu postarzanego, czy też palonego drewna sprawia, że wykończona takim materiałem podłoga będzie nadawać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Elegancka łazienka wyłożona czarnymi płytkami imitującymi marmur z jedną ścianą wyłożoną jasnymi płytkami drewnopodobnymi, z czarno-białą wanną wolnostojącą, wiszącą szafką z dwiema umywalkami, dwoma lustrami i lampami wiszącymi oraz oknami na całej ścianie

Tworząc projekt łazienki z użyciem czarnego koloru należy pamiętać o zaplanowaniu odpowiedniego oświetlenia, które pozwoli wydobyć piękno użytych materiałów. Czarny kolor sprawdzi się nie tylko w dużych pomieszczeniach, w których jest dużo naturalnego światła, ale także w mniejszych łazienkach czy toaletach, które czasem są pozbawione dostępu światła słonecznego. Zestawiając czerń z białymi elementami wyposażenia takimi jak ceramika łazienkowa oraz z akcesoriami i elementami wyposażenia w innych kolorach sprawimy, że czerń w łazience stanie się efektownym tłem dla wszystkiego, co się w niej znajduje.