0
Brak produktów w koszyku.
Porady

Cofnij się w czasie i urządź kuchnię w stylu retro!

02.05.2022 Kategoria: Porady

Moda na styl retro jest coraz popularniejsza. Retro to nie tylko sposób na ciekawe udekorowanie mieszkania, ale także na przeniesienie naszych wnętrz w inną epokę. Na ten styl decyduje się coraz więcej osób, kierując się sentymentem do wszystkiego, co pochodzi z minionych czasów. Ale retro to także względy praktyczne. A te są szczególnie istotne w takim pomieszczeniu jak kuchnia. Czy styl retro w kuchni to dobry wybór? Jak urządzić takie pomieszczenie? Czy mimo stylu retro, może być ona nowoczesna? Sprawdźmy to!

Kolorowa kuchnia w stylu retro!

Styl retro charakteryzuje się niepodrabialnym, sentymentalnym wyglądem. To przeniesienie przeszłości do czasów teraźniejszych za pomocą dawnych metod wykańczania wnętrz. Ważną rolę pełnią odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe i meble o dawnym wzornictwie. Ten trend to bogata paleta wyrazistych barw i tęczowe kolory o dużym nasyceniu. Często przełamuje je spokojna szarość oraz brązy. A jak przy pomocy współczesnych materiałów wykończeniowych zaaranżować kolorową kuchnię w stylu retro?

Jednym ze sposobów jest skorzystanie z bardzo efektownego, łączącego w sobie wiele kolorów materiału, jakim jest lastryko. Nowoczesnym rozwiązaniem są płytki lastryko. Są one dostępne w wielu formatach i wersjach kolorystycznych. Poza tymi o jednolitej barwie, dostępnych jest mnóstwo kolorowych modeli. Jasną lub ciemną bazę pokrywają kolorowe „okruchy”, tworzące oryginalne kompozycje. A jakie inne materiały sprawdzą się w kuchni w stylu retro? Zobaczmy!

Jasna, pastelowa kuchnia z zielonymi meblami, postarzanymi płytkami na podłodze, białymi cegiełkami na ścianie, drewnianym stołem z taboretami i naczyniami

Jak zaaranżować retro kuchnię?

Kuchnia to szczególne pomieszczenie. O ile warto się pokusić o zastosowanie starych, poddanych renowacji mebli w takich pomieszczeniach jak salon, jadalnia czy sypialnia, o tyle w kuchni może się to okazać niepraktyczne, a nawet niemożliwe. Kuchnia to wysoce użytkowe pomieszczenie. Eksploatujemy je bardzo intensywnie, dlatego lepiej wybrać współczesne materiały wykończeniowe. Na szczęście, w ofercie wielu producentów znajdziemy wyroby stylizowane na styl retro. Będą one jednocześnie wytrzymałe i odporne na codzienne użytkowanie. Przeanalizujmy kluczowe elementy dla kuchni w stylu retro.

Wykończenie podłogi. Materiałem, który jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, są płytki podłogowe do kuchni. To wytrzymały materiał, odporny na zalania i zaplamienia. Wiele modeli nawiązuje swoim wyglądem do przeszłości. Mogą to być na przykład niektóre wzory płytek drewnopodobnych. Sprawdzą się te o wzorze postarzanego parkietu. Takie płytki swoim formatem i powierzchnią świetnie odwzorowują spatynowane drewno z sękami, pęknięciami i innymi pięknymi - bo naturalnymi - niedoskonałościami. Jednocześnie będą o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości - w przeciwieństwie do drewnianych posadzek, które mogą wymagać chociażby regularnej impregnacji.

Meble, zabudowa kuchenna i blat. W większości kuchni najpraktyczniejsza jest stała zabudowa niskich szafek zwieńczonych blatem roboczym. Uzupełnieniem są szafki wiszące i ewentualnie wolnostojące meble. Niezależnie czy decydujemy się na gotowy zestaw mebli, czy wykonujemy go na zamówienie u stolarza, postawmy na drewniane lub imitujące drewno fronty. Mogą mieć wzór naturalnego materiału lub pokrytego bejcą. Kuchnia w stylu retro może mieć także gładkie fronty pomalowane na nasycony, tęczowy kolor. Sprawdzi się na przykład butelkowa zieleń, pastelowe odcienie żółtego, pomarańczowego czy błękitnego.

Ciemna kuchnia z patchworkową podłogą, drewnianymi meblami i długim stołem, krzesłami, dużymi lampami wiszącymi i naczyniami

Obok nowoczesnej zabudowy, stylizowanej na styl retro, warto ustawić jakiś starszy mebel. Oczywiście, jeśli powierzchnia pomieszczenia nam na to pozwala. Może to być kredens lub witryna na zastawę stołową.

Ciekawym pomysłem może być wykończenie blatu płytkami ceramicznymi. Choć to rozwiązanie, w przeciwieństwie do gotowego blatu, wymaga zastosowania indywidualnych rozwiązań, to może zapewnić bardzo ciekawy efekt wizualny. Z całą pewnością będzie on nawiązywał do dawniej stosowanych rozwiązań. Wybierając płytki na taki blat, postawmy na modele o niewielkim formacie z nierektyfikowanymi krawędziami. Zdecydowanie podkreśli to styl retro.

Wykończenie ścian. Kuchnia w stylu retro wymaga zastosowania odpowiednich materiałów wykończeniowych na ścianie nad blatem roboczym. Płytki na ścianę do kuchni w stylu retro to oczywisty wybór. Tu także dobrze jest postawić na niewielkie formaty. Sprawdzą się kwadratowe kafle, płytki w formacie cegiełki lub inne wyjątkowe kształty.

Dodatki i wyposażenie. Ważną rolę w stylu retro pełnią dodatki. Odpowiedni ich dobór to najlepszy sposób na podkreślenie stylu retro i nadanie wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Dodatki mogą pełnić rolę ozdób, ale mogą być też w pełni funkcjonalne. Wybierzmy takie przedmioty jak emaliowane garnki, drewniane przybory kuchenne o prostej formie, ceramiczne dzbanki i patery z kloszami. Wszystko to może być nowe, ale równie dobrze możemy skorzystać z odnowionych, starych przedmiotów, a nawet z pamiątek rodzinnych.

Jasna kuchnia wyłożona dekoracyjnymi płytkami, białymi meblami, drewnianym stołem i wiszącymi półkami, trzema taboretami, lampą wiszącą i naczyniami

Aranżacja kuchni retro wymaga dobrego planowania i dobrania odpowiednich materiałów wykończeniowych, mebli i dodatków. Dzięki temu uzyskamy pomieszczenie retro, które jednocześnie będzie funkcjonalne i praktyczne. Nowoczesna kuchnia w stylu retro jest tym, czego oczekuje wielu inwestorów, a także tym, co podoba się wielu klientom.