0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Marmur i drewno - urządź z nimi elegancką łazienkę!

18.03.2022 Kategoria: Artykuły

Marmurowe wykończenie to synonim luksusu i elegancji. Podłogi wykończone drewnianym parkietem wysokiej jakości to element stylowych wnętrz. Jak odpowiednio połączyć ze sobą te dwa materiały? Jak z ich pomocą urządzić efektowną i elegancką łazienkę? Pora poznać odpowiedzi na te pytania oraz zobaczyć kilka ciekawych inspiracji na łazienkę z marmurem i drewnem. Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Elegancki pokój kąpielowy to marzenie wielu z nas. Nawet jeśli dysponujemy nieco mniejszą przestrzenią, dzięki umiejętnym zabiegom stylizacyjnym można urządzić funkcjonalną i elegancką przestrzeń. Czas spędzony w takim pomieszczeniu z całą pewnością będzie wpływał na nas relaksująco. Jak w realizacji tego celu pomoże nam marmur i drewno? A jaką rolę odgrywają płytki i mozaiki łazienkowe? Zobaczmy!

Jasna łazienka ze ścianą wyłożoną płytkami imitującymi marmur i drewnopodobną podłogą, z kabiną prysznicową, długą, białą szafką wiszącą z dwiema umywalkami, długim, poziomym lustrem, lampą wiszącą i brązową pufą

Piękno naturalnych materiałów…

Marmur służy do wykańczania wnętrz od setek lat. Ta naturalna skała ma w sobie coś, co sprawia, że lubimy ją wykorzystywać jako okładzinę podłóg i ścian różnych pomieszczeń. W przyrodzie występuje w wielu kolorach. W architekturze największą popularnością cieszą się marmury o jasnych barwach - bieli i kości słoniowej - z ciemnym rysunkiem żyłek i smug, oraz marmury czarne z jasnymi wzorami. Powierzchnia marmuru jest bardzo elegancka. Ten materiał jest obecnie stosowany we wnętrzach wykończonych w różnych, także nowoczesnych, stylach wnętrzarskich. Jednak wielu osobom kojarzy się z eleganckimi przestrzeniami pałaców czy obszernych, klasycznych willi. Dlatego użycie marmuru to gwarancja nadania wnętrzu naszego domu luksusowego wyglądu.

Równie elegancko prezentują się podłogi wykończone drewnianym parkietem lub deskami. Piękny rysunek drewna jest tym, co sprawia, że lubimy materiały, które go eksponują. Wybór gatunku drewna zastosowanego do produkcji danej okładziny podłogowej lub ściennej ma bezpośredni wpływ na jej wygląd, barwę czy fakturę. Nie musimy się ograniczać do beżowych czy brązowych materiałów. Wybór jest o wiele większy. Efektowne sposoby na ułożenie drewnianego parkietu, takie jak jodełka klasyczna, francuska, węgierska czy inne indywidualne wzory powstałe z kombinacji różnych wyrobów, podkreślają prestiżowy charakter tego materiału.

Łazienka ze ścianami wyłożonymi białymi płytkami imitującymi marmur i podłogą wyłożoną ciemnymi płytkami imitującymi drewno, z białą wanną wolnostojącą, zestawem prysznicowym, stołkiem z kosmetykami i ręcznikiem oraz srebrnym kaloryferem

… i trwałość wyrobów ceramicznych

Niestety, naturalne materiały posiadają pewne wady. Ujawniają się one szczególnie w takich obszarach zastosowań jak łazienka. Pomieszczenie, w którym bierzemy kąpiel, niezależnie czy korzystamy z wanny, czy z natrysku, zawsze będzie cechowało się większą wilgotnością. Dodatkowo, wiele obszarów będzie narażonych na bezpośrednie działanie wody. Drewniane materiały wykończeniowe nie są zalecane do takich przestrzeni. Co do marmuru, to jak większość naturalnych skał jest on materiałem porowatym. Choć na pierwszy rzut oka pory są niewidoczne, a powierzchnia wydaje się gładka, to te mikroskopijne otwory są obecne i ułatwiają zbieranie się brudu. Na marmurze mogą się też uwidocznić przebarwienia powstałe w wyniku stosowania kosmetyków kąpielowych i innych środków służących zachowaniu czystości w pomieszczeniu. Naturalny marmur jest także drogim materiałem wykończeniowym, a jego obróbka wymaga specjalistycznych narzędzi i umiejętności.

Z uwagi na powyższe, warto zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami jakimi są płytki drewnopodobne oraz płytki imitujące marmur. Te materiały są pozbawione wad naturalnych surowców. Jednocześnie posiadają wiele zalet. Jedną z ważniejszych jest wierne odwzorowanie materiałów, na których wyglądzie są inspirowane. Sprawdzą się w eleganckich łazienkach i pokojach kąpielowych urządzonych w stylu klasycznym czy modnym stylu glamour. Zobaczmy kilka sposobów na połączenie tych produktów i stworzenie eleganckiej przestrzeni.

Łazienka ze ścianami wyłożonymi jasnymi płytkami imitującymi marmur i kabiną prysznicową z płytkami drewnopodobnymi, zieloną szafką z umywalką i okrągłym lustrem i wnęką w ścianie

Elegancka łazienka - inspiracje

W eleganckiej łazience sprawdzą się klasyczne połączenia. Takim połączeniem z całą pewnością jest zastosowanie jasnego marmuru na ścianach i zestawienie go z podłogą wykończoną płytkami inspirowanymi wyglądem drewnianego parkietu. Przykładowo do płytki wielkoformatowej Atrium 60x120 świetnie będzie pasować płytka Mimesis Chevron Ecru 11x54. Oba produkty mają klasyczny i ponadczasowy wygląd. Jednocześnie format płytek drewnopodobnych nawiązuje do modnego, dużego parkietu. W tej kompozycji odcień podłogi współgra z pięknym, beżowym wzorem na powierzchni jasnego marmuru. Wybierając płytki drewnopodobne do eleganckich przestrzeni, postawmy na modele bez imitacji sęków i pęknięć. Modele z samym rysunkiem słoi drewna sprawdzą się lepiej. Te z odwzorowaniem „niedoskonałości” drewna bardziej pasują do wnętrz w stylu rustykalnym lub skandynawskim.

Innym pomysłem może być zastosowanie płytek drewnianych w formacie deski jak Long LPT1001 20x120. Ten model posiada nieco ciemniejszą, brązową barwę. Ciekawym zabiegiem może być wykończenie tą płytką fragmentu ściany. Dzięki temu eleganckie połączenie drewna i marmuru będzie widoczne nie tylko na styku ścian i podłogi, ale także na tej samej płaszczyźnie ściennej.

Łazienka ze ścianami wyłożonymi niebieskimi płytkami imitującymi marmur i jasną drewnopodobną podłogą, z dużą kabiną prysznicową z podwójnym zestawem natryskowym, wiszącą półką drewnianą z białą umywalką nablatową i lustrem

Różnorodne modele płytek drewnopodobnych i inspirowanych wyglądem marmuru pozwalają na stworzenie wyjątkowo eleganckiej przestrzeni. Ponadczasowy wygląd tych materiałów gwarantuje, że wykończona nimi łazienka będzie długo modna i stylowa.