0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Łazienkowe inspiracje

04.09.2017 Kategoria: Artykuły

Gdyby miłość była tylko chemią, odzież jedynie czymś, co chroni nas przed chłodem, a łazienki tylko pomieszczeniami... Wówczas nie kochalibyśmy ubierać tych pomieszczeń w taki sposób, by przebywanie w nich przynosiło nam (oprócz czystości) czystą przyjemność.

Piękno łazienki, choć definiowane różnie w zależności od indywidualnych preferencji, posiada pewien wspólny mianownik. Zawiera się w nim również higiena naszego zmysłu estetyki. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by łazienka wyróżniała się charakterystyczną elegancją. Pomocą w skomponowaniu idealnego dla nas zestawu służą inspiracje łazienkowe. 
płytki łazienkowe polar
Kolekcja hiszpańskich płytek łazienkowych Polar od Aparici

Bez tych inspirujących wskazówek jesteśmy skazani na zbędne, przedłużające się w nieskończoność dylematy. Jakie płytki łazienkowe dobrać? Czy robiące furorę płytki heksagonalne to wybór faktycznie najlepszy? Niewykluczone, ale czy sam kształt zdecyduje o wszystkim? Nie jest przecież tak, że postawienie na heksagon jest czymś niemożliwym u osób, które uwielbiają łazienki klasyczne. Z drugiej strony, jeśli patchwork jest stylem w sam raz dla nas, pod tym słowem znów będzie kryć się cała masa dostępnych konfiguracji. Mnóstwo osób pokochało łazienki skandynawskie, ale może się okazać, że w trakcie przeglądania kolekcji zwyciężą te nowoczesne i minimalistyczne! Bywa i tak, że jesteśmy święcie przekonani, iż pewne elementy "ubioru" łazienki nie mogą iść ze sobą w parze.
Kolekcja Carpet Vestige i Sand
Kolekcja Carpet Vestige i Sand

Intuicyjnie łatwo stwierdzić, że płytki drewnopodobne kiepsko współgrają z klimatem nowoczesności. Generalnie jednak drewniane klimaty potrafią wręcz wzmocnić modernistyczną atmosferę, do czego może nas przekonać choćby pobieżne przejrzenie kolekcji takich jak łazienka Sweet Wood. Inspiracje te nie pozostawiają po sobie żadnych wątpliwości co do faktu, że drewno jako takie odznacza się pięknem zarówno uniwersalnym, jak i ponadczasowym. 
płytki drewnopodobne do łazienki

Z kolei osoby, które kochają klasykę, mogą zatrzymać swój wzrok na dedykowanej im kolekcji o znamiennej nazwie "Klasycznie". Sugerowany w niej wystrój potrafi wzbudzić sentyment, choć niewiele później uwagę może zogniskować kolekcja "Village"; wbrew pewnym (niezbyt słusznym) skojarzeniom odnośnie do nazwy, elegancja łączy się tutaj z klasyką. W tym temacie to jednak nie wszystko, gdyż inna odsłona takiego duetu to, np. "Łazienka Provence".
płytki provence

Jeżeli klasyka, to niekoniecznie bez domieszki nowoczesności. O kompatybilności tych klimatów świadczy chociażby kolekcja Classic Marmo, w której niebanalne płytki gresowe "Titan Mix Brillo" zajęły należne im miejsce. Fanów łazienkowego minimalizmu natchnie bez wątpienia kolekcja Minimalistic, która mimo odcieni szarości i wzoru oszczędności absolutnie wyklucza jakikolwiek posmak nudy.
classic marmo

Przegląd kolejnych kolekcji może jednak sprawić, że minimalizm nie będzie dla nas do tego stopnia istotny, by decydować się akurat na jego wzorcowy archetyp. Kolekcja pod tytułem "Łazienka Fala" oferuje bowiem całkiem minimalistyczne wrażenie, a jednocześnie łączy pewnego rodzaju kolorystyczną swojskość z niewątpliwą elegancją, przy czym nie można nazwać tego połączenia często spotykanym. "Łazienka Drewno i Biel" jest z kolei doskonałym przykładem na to jak minimalizm, drewno i nowoczesność (a nadmieniliśmy już o wszystkich tych cechach) potrafią stworzyć wyjątkowo udane trio.

Inspiracje łazienkowe wskazujące na styl skandynawski to chyba najlepszy dowód na to, że styl to zaledwie klamra, która obejmuje szalenie rozległą paletę kombinacji. Spod skandynawskiego sztandaru wyłaniają się przeróżne inspiracje - kolekcja "Fiordo" zasługuje być może na uwagę szczególną. Zawiera się tutaj patchwork, elementy betonopodobne oraz te imitujące drewno. Jest to, można rzec, kolekcja "klasycznie skandynawska", odbiegająca znacznie od tej o nazwie "Łazienka Nordic Lime" od Aparici, gdzie ów styl spotkał się z seledynowym podkreśleniem, a zarazem niepowtarzalną grą kolorów.
płytki nordic lime

"Nordic Arm" to już ta kompozycja, w której nowoczesność i styl skandynawski zlewają się w jedną całość. Jej niejednorodny, choć subtelny styl znajdzie rezonans u wielu koneserów nowoczesnego piękna. Kto jednak powiedział, że piękne nie może być nieco fikuśne? "Łazienka Scandinavian Mix" udowadnia to dobitnie - należy do przeciwległego bieguna propozycji skandynawskich, zapewniając współbrzmienie kunsztu oraz ciepła.

Płytki betonopodobne pozbawione są wrażenia doniosłości i patosu - mają jednak swój niepowtarzalny urok, który znajduje spore grono zwolenników. Skoro mówimy o ozdobieniu łazienki takimi właśnie płytkami, to prawdziwą ich domeną jest kolekcja "Łazienka Brick". W tym przypadku, płytki do złudzenia przypominają autentyczny cement i stanowią główny motyw przewodni całej łazienkowej atmosfery. Trochę inaczej prezentuje się "Łazienka z betonem i patchworkiem", gdzie twarde klimaty zderzają się z awangardą.

Nie bez powodu zahaczyliśmy o patchwork. Ten zyskujący uznanie i popularność styl znalazł swoje odzwierciedlenie w kolekcji "Łazienka Textil Patchwork". Mimo patchworkowej, nieco zakręconej mozaiki, nie uświadczymy tutaj nadmiaru chaosu. Mamy do czynienia raczej z chaotycznym zabarwieniem - całokształt prezentuje się nadzwyczaj oszczędnie i elegancko. Kolekcji tej nie można odmówić nawet nowoczesności.

Jeśli jednak chcielibyśmy położyć na nią szczególny nacisk, z pomocą przychodzi "Łazienka Statuary". Nawiązanie do opisanej już królewskości nie pojawiło się przypadkiem - tu jednak panuje doniosłość w prawdziwie nowoczesnym wydaniu. Dominuje jednobarwność o wysokim połysku, a towarzyszy jej nieśmiały kontrast szarości. Całokształt wygląda naprawdę imponująco. "Nowoczesna łazienka Art Szara" to z kolei ta kolekcja, która nowoczesność oddaje trochę inaczej, zestawiając symetrię i przewidywalność z wrażeniem "niedokończonej pracy". Mimo to, całościowy rezultat jest olśniewający.
płytki statuary

A płytki heksagonalne łazienkowe? Co z nimi? Wydawałoby się, że przy ich popularności nie trzeba robić im żadnej dodatkowej reklamy. A jednak, propozycja "Modnie szaro Hexagonalnie" od Geotiles jest taką właśnie reklamą. Piękna gra odcieni szarości od graniczących z bielą aż do grafitu, połączona z "miodowymi" kształtami to niezwykle ciekawa, ociekająca wprost modernizmem propozycja. Wrażenie ciągłości między ścianami i podłogą tylko (i aż) potęguje te walory.
płytki heksagonalne

Jest tu również miejsce na Piękno Inspirowane Naturą. Wielkie litery wzięły się stąd, że właśnie taki tytuł nosi jedna z kolekcji. Płytki October Natural grają tu rolę główną i za wierne oddanie uroków natury mogłyby dostać Oscara. Tym sposobem drewnopodobne elementy wróciły do nas niczym bumerang. Nic dziwnego - propozycji jest tak wiele, że można porównywać je ze sobą pod każdym względem.
Płytki October Natural

Płytki łazienkowe to w końcu nie tylko materiał, nie tylko wzór i nie tylko kolor. Wyraźnie widzimy, że przy planowaniu wystroju łazienki żadnego z tych parametrów nie da się rozpatrywać osobno - potrzebne jest spojrzenie i podejście prawdziwie kompleksowe. Dzięki temu mamy świadomość, że łazienki klasyczne, nowoczesne, minimalistyczne, skandynawskie itp. to zaledwie pojedyncze terminy, które zachęcają nas do zgłębienia bogactwa wyboru.

Można pójść też o krok dalej i bez wahania stwierdzić, iż inspiracje łazienkowe to nie tylko okazja do sugestii, ale również - nader często - zaskakująca weryfikacja tego, co uważamy za swój gust w tej materii. Możemy odkryć, że urzekają nas klimaty, których nie podejrzewalibyśmy o taki efekt. Co prawda, słowa nie zastąpią zapoznania się z inspiracjami, jednak bez obaw: mamy do dyspozycji naprawdę wiele sugerowanych kompozycji, które można zobaczyć na własne oczy i przekonać się, że to, co tutaj opisaliśmy, nie mija się z prawdą.

Wszystkie inspiracje na stworzenie idealnej łazienki znajdują się w Inspiracje Łazienka.