0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Układanie płytek w łazienkach – od czego zacząć?

03.06.2020 Kategoria: Porady

Układanie płytek nie musi być czynnością trudną, o ile odpowiednio się do tego przygotujemy. Jeśli zastanawiacie się, czy można zrobić to samodzielnie, odpowiadamy – naturalnie! Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, a realizacja okaże się dziecinnie prosta. Zobaczcie, jak prawidłowo ułożyć płytki łazienkowe krok po kroku.

Układanie płytek w łazience – pierwsze kroki

Planując remont łazienki, zaczynamy zazwyczaj od wyboru odpowiednich płytek, dzięki którym stworzymy upragnioną aranżację. Wybór idealnego modelu to jednak nie wszystko. Zanim przystąpimy bowiem do samodzielnego układania wielkoformatowego gresu, efektownej mozaiki, stylowego marmuru czy imitującej drewno ceramiki, konieczne jest zgromadzenie niezbędnych akcesoriów, bez których rozpoczęcie prac nie będzie możliwe. Znajdzie się wśród nich choćby grunt, który poprawi przyczepność klejonych płytek, poziomica, dzięki której wyznaczymy odpowiednie odległości, czy narzędzie służące do docinania poszczególnych elementów.

Nie można rozpocząć procesu montażu bez wyboru odpowiedniego kleju lub zaprawy, które należy dopasować do wybranych kafelków. Inne środki sprawdzą się bowiem do posadzki uzupełnionej o ogrzewanie podłogowe, co innego natomiast znajdzie zastosowanie w przypadku dekoracyjnych płytek ściennych. Najlepszym akcesorium do rozprowadzania zapraw jest paca, dzięki której w prosty sposób można wyeliminować nadmiar materiału. Aby ułatwić sobie pracę, dobrze jest wybrać taki rozmiar, który jest najbliższy formatowi wybranych płytek.

Wśród przedmiotów usprawniających glazurowanie znajdują się także tzw. krzyżaki. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów znacznie ułatwiają klejenie kafelków, umożliwiając zachowanie analogicznych przerw między nimi. Konieczne jest także nabycie silikonów oraz fugi, którą uzupełnione zostaną powstałe luki oraz narzędzia do jej rozprowadzania zwanego fugownicą.

Co warto wiedzieć o płytkach łazienkowych?

Kupując płytki, dobrze jest pamiętać, że będą one służyć nam co najmniej kilka dobrych lat, dlatego nie należy szukać półśrodków, oszczędzając na samych płytkach czy klejach. Modele niskiej jakości mogą niestety nie trzymać wymiaru lub pękać w trakcie docinania, co znacznie utrudni proces dopasowania. Pozorna oszczędność sprawi, że pozostanie wiele „odpadów”, w wyniku czego konieczne będzie nabycie większej ilości płytek.

Zanim rozpoczniemy układanie płytek, niezbędne jest precyzyjne przygotowanie powierzchni. Powinny być wyrównane (np. przy pomocy wylewki samopoziomującej) oraz pozbawione zabrudzeń. Dobrze jest zagruntować posadzkę, aby klej lepiej wiązał. To także dobry moment na wykonanie izolacji i uszczelnień. Do przytwierdzania kafelków należy wybrać klej dedykowany danemu rodzajowi płytek. Nie powinien być zbyt rzadki, gdyż może skutkować to problemami z przytwierdzaniem. Odpowiednie proporcje gwarantują prawidłową przyczepność, co jest szczególnie istotne w trudnych warunkach, jakie panują w narażonych na wilgoć łazienkach.