0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Jak rozświetlić wnętrze za pomocą kolorów?

18.08.2022 Kategoria: Artykuły

Przyjmuje się, że średnia roczna ilość słonecznych godzin w Polsce wynosi 1600. W przeliczeniu na doby to nieco ponad 66 dni. Chyba wszyscy przyznamy, że to niezbyt wiele. Właśnie to jest jedną z motywacji by wnętrza, w których spędzamy sporo czasu, urządzać tak, by były możliwie jasne i rozświetlone. Inną jest chęć optycznego powiększenia mniejszych pomieszczeń. Jak wykończyć przestrzeń, by osiągnąć takie efekty? Jaką rolę odgrywają w tym kolory? Poszukajmy odpowiedzi!

Barwy, które rozświetlają przestrzeń

Analizując kolory, które rozświetlą nasze wnętrza, w pierwszej kolejności myślimy o jasnych barwach. Przede wszystkim jest to biel. Odbija ona największą ilość światła, zarówno promieni słonecznych, jak i sztucznego oświetlenia. Równie dobrze sprawdzają się przełamane odcienie bieli, jasne beże, róże, a nawet bardzo jasne szarości. Jasne pastelowe kolory jak zieleń, czerwień czy błękit także rozświetlą nasze otoczenie, choć w mniejszym stopniu. Jednak tym, co jest bardzo istotne, a o czym łatwo zapomnieć, jest nie tyle sam kolor ile rodzaj powierzchni, na jakiej go zaaplikujemy. Ściany wykończone gładzią i pomalowane farbą w większym stopniu „pochłoną” światło niż chociażby płytka z wykończeniem na wysoki połysk. Ta ostatnia odbije sporo światła, a tym samym rozjaśni przestrzeń, nawet jeśli będzie w nieco ciemniejszym kolorze. Właśnie taki efekt daje płytka imitująca kamień, model: Les Bijoux Doinyo-R Polished. Choć jej barwa to szarości, odcienie błękitu i beżu, to dzięki połyskującej powierzchni zapewnia odbicie dużych ilości światła.

Luksusowy salon wyłożony płytkami imitującymi kamień Les Bijoux Doinyo w połysku, z dwoma beżowymi kanapami, szarymi pufami, białym stolikiem, schodami i czarnymi lampami wiszącymi

Powyższa propozycja jest przeznaczona zdecydowanie dla miłośników eleganckich wnętrz. A jak rozświetlić kolorami nieco mniej formalne, na przykład rustykalne wnętrza? Tu zadanie jest tym bardziej ułatwione. Do takich wnętrz z pewnością pasują kolorowe, inspirowane kulturą ludową wzory. Takie odnajdziemy na mozaice ceramicznej Mandala 28x28. Sprawdzi się ona we wspomnianych rustykalnych wnętrzach, ale także tych w klimacie orientalnym.

Kolory na powierzchni XXL

Duże, jasne płytki imitujące kamień z całą pewnością rozświetlą wnętrze. By dodatkowo podbić ten efekt, warto skorzystać z płytek wielkoformatowych. Dzięki ich zastosowaniu otrzymujemy jednolitą, gładką powierzchnię, która optycznie powiększa przestrzeń i sprawia, że jest ona rozświetlona. Przy tak dużych formatach, w jakich dostępne są płytki wielkoformatowe, spoiny pomiędzy nimi stają się praktycznie niezauważalne, co także wpływa na efekt wizualny. Pomieszczenie wykończone białym marmurem, przykładowo takim jak Tele di Marmo Onyx Ivory, będzie pełne światła.

Jasna kuchnia wyłożona białymi płytkami imitującymi kamień onyks Tele di Marmo Onyx Ivory, z ciemnymi meblami, wyspą, krzesłami i dwoma lampami wiszącymi

Kontrastowe połączenia kolorów

By wydobyć z kolorów to, co najlepsze, warto ze sobą zestawiać materiały w kontrastowych barwach. To świetna metoda na rozświetlenie nieco większych przestrzeni, gdzie możemy postawić na nieco ciemniejsze czy wręcz czarne materiały wykończeniowe, które ożywimy obecnością powierzchni wykończonej kontrastowym, jaśniejszym materiałem. Przykładem jest stylizacja z użyciem płytek Artisan Moss Green 13,2x13,2. To płytka w stylu cegiełki ściennej, w tym wypadku w kwadratowym formacie. Zestawienie jej z czarną, matową ścianą, czarnym, kamiennym blatem i czarnymi frontami sprawia, że przykuwają one uwagę. Ich barwa z pewnością rozświetla pomieszczenie. A wszystko za sprawą licznych refleksów światła powstających na skutek odbicia się promieni od szkliwionej powierzchni. Obok tej aranżacji nie sposób przejść obojętnie.

Ciemna kuchnia z fragmentem ściany nad czarnymi meblami wyłożoną zielonymi cegiełkami Artisan Moss Green kwadratowymi w połysku

Nie tylko te płytki z serii Equipe Artisan pozwalają na uzyskanie pięknych efektów jasnych i kolorowych wnętrz. Cała seria składa się z wielu różnorodnych modeli. Są one dostępne w bogatej palecie kolorystycznej, a także w różnych formatach - prostokątnym i kwadratowym.

Kontrastowe same w sobie z całą pewnością są także płytki typu lastryko oraz patchwork. Zestawiają one w sobie najczęściej jednolitą w kolorze bazę i kolorowe okruchy lub barwne wzory. Z ich pomocą w efektowny sposób wykończymy każdą powierzchnię i nadamy jej mnóstwa wyrazistości i koloru.

Kolor w służbie przestrzeni

W rozświetlaniu wnętrz istotną rolę pełni oświetlenie. To bardzo ważny element wyposażenia każdego pomieszczenia, niezależnie od jego wielkości. Ilość i rodzaj punktów świetlnych należy dopasować do funkcji pomieszczenia. Pamiętajmy także o dobraniu odpowiadającej nam barwy światła. To właśnie ona wpływa na postrzeganie poszczególnych kolorów. Materiał wykończeniowy w ciepłej barwie, ale oświetlony zimnym, niebieskim światłem będzie sprawiał wrażenie chłodnego kolorystycznie. Dlatego projektowanie wnętrz powinno zawierać przemyślane i dobrze dobrane oświetlenie. Odpowiednia ilość światła jest niezbędna do wygodnego funkcjonowania w danej przestrzeni.

Rustykalna łazienka ze ścianą wyłożoną beżowymi cegiełkami i podłogą w niebieskie płytki patchwork Bondi Mirror Natural, z białą wanną, drewnianą szafką z dwiema umywalkami nablatowymi i dwoma lustrami z kulistymi kinkietami

Kolory rozświetlające naszą przestrzeń to istotny czynnik wykańczania wnętrz. Barwy mają przecież na nas duży wpływ i oddziałują na nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest ich staranne dobranie.