Jak dobrać kolor fugi do płytek ceramicznych?
Kiedyś były grubsze, obecnie coraz częściej są cienkie. O czym mowa? O fugach wypełniających szczeliny pomiędzy płytkami ceramicznymi. Pomimo że stają się coraz cieńsze, jedno jest pewne - nigdy nie znikną całkowicie. Pełnią bowiem istotną rolę techniczną. Umożliwiają pracę płytek i kompensują naprężenia. Ale równie ważny jest ich wygląd. Choć są niewielkie to pełnią istotną rolę w tym, jak będzie wyglądać dana przestrzeń. A jak do tego ma się ich kolor?
Kolor to cecha, którą posiada praktycznie każdy przedmiot. W niektórych przypadkach nie ma on większego znaczenia. Jednak jeśli chodzi o takie rzeczy jak element czy materiał wykończeniowy do naszego domu lub mieszkania, wybór odpowiedniego koloru staje się nie lada wyzwaniem. To, jaką barwą będą się odznaczać poszczególne elementy wyposażenia i materiały wykończeniowe, ma dla większości z nas ogromne znaczenie. Od kolorystyki zależy nie tylko spójność i przyjemny odbiór całej aranżacji; może od niej zależeć także nasze dobre samopoczucie. Wybór koloru wykończenia dla takich płaszczyzn jak podłoga i ściany jest dla nas oczywisty. Ale co powiedzieć o kolorze na pozór tak niewiele znaczącego elementu jak fuga? Tę kwestię omówimy w poniższym artykule. Przeanalizujemy w nim cztery sposoby na dobranie koloru fugi do płytek ceramicznych.
Fuga w takim samym kolorze co płytka
Jeśli zależy nam na ukryciu połączeń pomiędzy płytkami, należy dobrać wypełnienie w kolorze maksymalnie zbliżonym do koloru kafli. Jeśli lico płytki cechuje się dużą jednolitością koloru, wtedy ukrycie fugi będzie ułatwione. Takie płytki jak monokolor czy płytki imitujące beton ułatwiają dobranie koloru spoiny, który będzie maksymalnie zbliżony do ich barwy. Fugi będą też mniej widoczne, jeśli będzie ich po prostu jak najmniej. Płytki wielkoformatowe umożliwiają wykończenie dużych powierzchni przy minimalnym udziale połączeń.
Płytki o wielu kolorach - jak dobrać kolor fugi?
Wiele płytek odznacza się kompozycją składającą się z kilku barw. Kafle inspirowane wyglądem naturalnego kamienia czy płytki patchwork posiadają na swojej powierzchni kilka często kontrastujących ze sobą kolorów. Jak dobrać fugę do takich płytek? Sposobem jest nawiązanie do jednego z kolorów z ich powierzchni. Przykładowo dla płytki Étoile de Rex Symphonie spoiny mogą być w kremowym, jasnoszarym lub beżowym kolorze. Każdy z tych kolorów będzie dobrze współgrał z pięknym rysunkiem marmuru. Natomiast przy takiej płytce jak Heritage GREY sprawdzą się fugi w odcieniach beżu, szarości lub pastelowego błękitu.
Fugi w tej samej tonacji kolorystycznej co płytki
Niektóre aranżacje bazują na zaznaczeniu podziału pomiędzy poszczególnymi płytkami. Taki podział może być wyraźnie widoczny, ale jednocześnie nie musi się wysuwać na pierwszy plan. W uzyskaniu takiego efektu pomogą nam fugi w tej samej tonacji kolorystycznej co płytki. Jest to stan pośredni pomiędzy fugami, które zlewają się z powierzchnią kafli, a kontrastowym wykończeniem szczelin. Fugi mogą być o kilka tonów jaśniejsze niż kolor płytki lub kilka tonów ciemniejsze. Przykładowo, przy płytkach imitujących beton możemy dobrać fugę w jasnym odcieniu szarości lub ciemnoszarą. Fugi w neutralnych kolorach z tej samej palety barw co kolor płytki, świetnie sprawdzą się, kiedy na ścianie czy podłodze ułożono płytki drewnopodobne lub inspirowane wyglądem kamienia. Nie wysuną się one na pierwszy plan, a raczej wyeksponują piękno gresu.
Wyraźny detal - fugi kontrastowe
Kontrastowe fugi mogą przyjąć różne oblicza. Z jednej strony mogą one wprowadzać ład, porządek i geometryczny podział, a z drugiej strony mogą być mocnym akcentem stylizacji, który wysuwa się na pierwszy plan. Ciemne płytki wykończone białą fugą czy białe kafle z czarną spoiną stanowią kontrastowe, ale raczej spokojne i naturalne połączenie, choć wszystko oczywiście zależy od rodzaju zastosowanej okładziny. Mianem spokojnej aranżacji nie określimy na przykład czerwonej fugi na tle szarych płyt. Takie połączenie będzie się na pewno rzucało w oczy. I choć takie intensywne kolory mogą wydawać się niemodne, to wszystko zależy od całokształtu koncepcji na wykończenie danej przestrzeni. Pamiętajmy, że fuga w kontrastowym kolorze raczej nie sprawdzi się przy płytkach inspirowanych wyglądem naturalnych materiałów, jak na przykład marmur czy drewno. Jednak jest to tylko ogólna wskazówka. Wyjątkowe aranżacje często powstają w wyniku nieoczywistych połączeń.
Choć mała to bardzo ważna
Pamiętajmy, że choć fuga jest niewielka, to należy ją dobrać tak, by pasowała nie tylko do płytek, z którymi sąsiaduje, ale i do całego pomieszczenia. Duży wybór płytek pozwala na kreowanie wyjątkowych przestrzeni. Ułatwia to także ogromna dostępność różnego rodzaju fug w wielu kolorach. By długo cieszyć się intensywnym kolorem fug, warto postawić na rozwiązania oferowane przez sprawdzonych i uznanych producentów jak chociażby Sopro, który jest liderem w obszarze chemii budowlanej. Produkty wysokiej jakości są trwałe i łatwo je utrzymać w czystości, a jest to szczególnie istotne w przypadku fug.