0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Styl skandynawski, hygge, a może lagom? Zainspiruj się krajami Północy w urządzaniu wnętrz!

26.11.2021 Kategoria: Artykuły

Praktyczne rozwiązania, klimatyczne drewno, ciepła biel, czarne dodatki i akcenty. Te szczególne cechy stylu skandynawskiego trafiają w gusta wielu ludzi. Sporo osób decyduje się na niego nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także z powodu stylu życia, do jakiego motywuje. Poszukując równowagi, nie tylko w wykańczaniu wnętrz, możemy natrafić na takie określenia jak hygge czy lagom. Czym się charakteryzują, jeśli chodzi o aranżację wnętrz?

Jaki jest styl skandynawski, a jaki hygge i lagom?

Styl skandynawski na dobre zadomowił się w polskich wnętrzach. Znamy go z komfortowych i jasnych pomieszczeń, które są przytulne, nawet gdy za oknem jest ponuro i pochmurno. O to zresztą w naszym kraju nie jest trudno, podobnie jak w Skandynawii. Właśnie dlatego ten styl jest funkcjonalny i pragmatyczny. Stawia na jasne barwy, które optycznie powiększają przestrzeń, oraz na naturalne materiały takie jak drewno. Na rynku nie brakuje mebli i dodatków, a także materiałów wykończeniowych, nawiązujących do tego stylu.

Przytulny salon w stylu skandynawskim z szarą kanapą-narożnikiem z poduszkami, puszystym dywanem, kominkiem, trójkątnym, drewnianym stoliczkiem, obrazem, ozdobami i wiklinowymi dodatkami

A co to jest hygge? Hygge to duńskie słowo, które najprościej rzecz ujmując oznacza cieszenie się prostymi przyjemnościami życia. Ta koncepcja stylu życia została stworzona przez Duńczyków w XVIII wieku i jest do dziś podstawową częścią ich kultury. Odnosi się nie tylko do sposobu życia, ale również do wystroju wnętrz. Główną ideą stylu hygge jest stworzenie spokojnej i pogodnej przestrzeni wolnej od nieporządku. Bałagan może powodować stres, co jest przeciwieństwem uspokajającego i pozytywnego stylu życia.

Lagom to szwedzka odpowiedź na filozofię hygge, bywa nawet nazywana „nowym hygge”. Choć między nimi jest wiele podobieństw, to znajdziemy i kilka różnic. Lagom oznacza „nie za dużo, nie za mało, w sam raz”. Innymi słowy to sztuka równowagi. Kiedy hygge koncentruje się nieco bardziej na cieszeniu się każdą chwilą, to lagom wskazuje na pewien umiar i czerpanie zadowolenia z mniejszej ilości rzeczy oraz unikanie skrajności.

Choć podobne, bo wywodzące się ze Skandynawii, to jednak style te posiadają swoje unikatowe cechy. Jak je wyeksponować we wnętrzach? Poznajmy kilka inspiracji!

Jasny, biały salon połączony z jadalnią, z podwójną kanapą z miękkimi poduszkami i lampkami, białą szafką z książkami, drucianym koszem z kocem, dywanem, stołem jadalnianym z białymi krzesłami i dwoma lampami wiszącymi

Zasady stylu skandynawskiego, hygge i lagom

  1. Trzymaj się neutralnej kolorystyki. Wszystkie trzy style wnętrzarskie bazują na jasnych i neutralnych kolorach, które nie powinny być zbyt przytłaczające. Na ścianach sypialni czy salonu sprawdzą się pastelowe, jasne kolory takie jak szarości, brązy i przełamana biel. W kuchni i łazience świetnym wyborem będą klasyczne białe płytki. Kolekcja Blanco Puro posiada wiele modeli, które swoim minimalistycznym wyglądem pasują szczególnie dobrze do wnętrz w stylu skandynawskim i lagom. Trzymanie się neutralnej palety kolorów jest ważne przy tworzeniu relaksującej przestrzeni, tak ważnej dla każdego z tych stylów, a w szczególności hygge.
  2. Postaw na komfortową atmosferę. Odczucie ciepła lub inaczej „przytulność” jest kluczem, jeśli chodzi o wystrój hygge. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiej atmosfery jest dekorowanie pomieszczeń puszystymi poduszkami i miękkimi kocami. Warto także tworzyć w domu przytulne zakątki, takie jak wygodny fotel przy lampie czy siedzisko przy oknie. Ściany takiego miejsca można wykończyć płytkami drewnopodobnymi z kolekcji Larchwood. W jej ramach są dostępne płytki o ciekawych strukturach, nadające powierzchni wyjątkowego charakteru. Tak urządzona przestrzeń to wspaniałe miejsce na relaks z dobrą książką i filiżanką gorącej kawy.
  3. Zadbaj o atmosferę dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę w kreowaniu przestrzeni. Oprawy są ozdobą, a jednocześnie źródłem nastrojowego światła. Poza oprawami montowanymi na suficie uzupełnij przestrzeń o kinkiety ścienne i lampy stojące. Pamiętaj, by swoim stylem pasowały do minimalistycznych, skandynawskich wzorców.
  4. Naturalne, niedoskonałe materiały. Postaw na trwałe i solidne meble z drewna. Ewentualne niedoskonałości podkreślą charakter przedmiotu i wskażą na jego ręczne, niepowtarzalne wykonanie. Drewno sprawdzi się jako wykończenie podłogi w większości pomieszczeń. A jeśli cenisz sobie skandynawskie, czyli praktyczne podejście do życia, to postaw na trwalszy materiał jakim jest gres. Kolekcja Indiana to płytki, które swoim wyglądem nawiązują do różnych drewnianych materiałów wykończeniowych takich jak deska i parkiet. Mają fakturę niczym prawdziwe drewno. Ich powierzchnia posiada nawet takie detale jak imitacje sęków czy pęknięć, które można znaleźć w tym naturalnym materiale.

Przytulny salon w stylu skandynawskim z szarą kanapą z kolorowymi poduszkami, fotelem wiklinowym, trójkątnym stoliczkiem na białym, puszystym dywanie, z lampkami, kwiatami i ozdobami

Wnętrza inspirowane krajami Północy, niezależnie czy postawimy na styl skandynawski, hygge czy lagom, są zawsze wyjątkową przestrzenią, kreowaną z myślą o rodzinie i najbliższych. Są praktyczne i minimalistyczne, ale jednocześnie przytulne. Pozwalają na prowadzenie beztroskiego i pozytywnego życia. Dlatego warto rozważyć któryś z omówionych sposobów na wnętrze. Kiedy już je tak urządzimy, pozostanie nam tylko cieszyć się każdą chwilą w nim spędzoną.