0
Brak produktów w koszyku.
Porady

Metoda układania płytek na klips

28.03.2017 Kategoria: Porady

Jednym z największych problemów podczas układania płytek jest ich prawidłowe wypoziomowanie i równe ułożenie. Istnieje kilka czynników, które skutecznie utrudniają tę czynność. Jednym z nich jest nierówność płytek w obrębie jednej serii, wynikająca z niedoskonałości procesu technologicznego. Wymiary najrówniejszych płytek dostępnych na rynku mogą wahać się w przedziale 0-2 mm. Oznacza to, że biorąc dziesięć płytek, różnica może wynieść 2 mm, a przy pięćdziesięciu płytkach nawet 1 cm. Zwykle nierówności płytek maskuje się poprzez manipulowanie szerokością fug.

Innym czynnikiem, mogącym wpłynąć na powstawanie nierówności, jest nieproporcjonalnie położona warstwa zaprawy, a nawet krzywość podłoża. Do tego dochodzi ryzyko nierównomiernego wiązania kleju co sprawia, że płytka z jednej strony zaczyna wiązać szybciej, a tym samym powstają widoczne przekrzywienia w postaci odchodzących rogów i krawędzi. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą może okazać się system poziomowania płytek na klipsy. Montaż na klipsy jest szybki i prosty, a przede wszystkim skuteczny. Dodatkowo klipsy wykluczają konieczność używania krzyżyków.

Ręce mężczyzny trzymające czerwoną poziomicę na białej podłodze

Jaki klips jest, każdy widzi

Obecnie na rynku spotkamy się z kilkoma systemami montażu, wyposażonymi w autorskie rozwiązania technologiczne ich producentów. Zasada działania oraz ogólna budowa pozostaje jednak taka sama. Budowa klipsa do poziomowania płytek jest banalna, przez co tak funkcjonalna i prosta w obsłudze. Klips składa się z dwóch elementów: podstawki umieszczanej pod płytkę i klina, który odpowiednio dociska płytkę do podstawki, wyrównując jej poziom. 

Omawiane systemy poziomujące wykonywane są z tworzyw sztucznych całkowicie bezpiecznych dla płytek. Klipsy nie rysują powierzchni, a specyfika ich konstrukcji eliminuje ryzyko złamania lub zbytniego wyginania się poszczególnych elementów.

Beżowe płytki z zielonymi klipsami

Jak używa się systemów poziomujących?

Klipsy poziomujące służą do wyrównywania poziomu kafli względem uprzednio położonych płytek, nie zaś do utrzymywania odpowiedniego poziomu względem ściany. Po prawidłowym i równym zamocowaniu pierwszej płytki (przy użyciu poziomicy), reszta płytek również zachowa poziom. Klipsy stosuje się głównie do płytek dużych i średnich. Małe kafle bez większego problemu można wyrównać za pomocą poziomicy i krzyżaków.

Na początku należy zamocować pierwszą płytkę, która będzie stanowić punkt wyjściowy dla poziomowania pozostałych. Następnie pod krawędziami płytki umieszcza się podstawki klipsów. Podstawki należy zamocować mniej więcej w ¼ długości płytki od środka do narożnika. Następnie na zamocowany klips nakłada się drugą płytkę i dociska (w zależności od systemu: za pomocą klina, dokręcanego docisku lub w jeszcze inny sposób) tak, aby wyrównała poziom z pierwszą płytką. Po zamocowaniu i wypoziomowaniu płytek należy poczekać, aż klej zwiąże je ze ścianą lub podłogą. Potem należy usunąć klipsy za pomocą gumowego młotka lub innego przedmiotu, który nie uszkodzi płytek.

Mężczyzna układający żółte klipsy na jasnych płytkach

Na co zwracać uwagę, wybierając systemy poziomujące?

Podczas wybierania systemu poziomującego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, umożliwiających lepsze dopasowanie zestawu do parametrów płytek i fugi. Systemy poziomujące za pomocą klipsów są kompatybilne z większością płytek dostępnych na rynku. Klin lub inny element dociskający może pracować z płytkami o grubości 12 – 8 mm. W przypadku cieńszych płytek należy sprawdzić czy klin będzie w stanie docisnąć tak cienkie płytki. Duże płytki mogą być układane w większych odległościach niż standardowe 1,5 mm. Oznacza to, że system poziomujący może nie „złapać” dwóch oddalonych od siebie płytek. Warto mieć to na względzie podczas wybierania systemu poziomującego.