0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Jak zaaranżować funkcjonalną łazienkę na poddaszu?

01.04.2022 Kategoria: Porady

Tak zwane skosy poddasza są wyzwaniem przy aranżacji praktycznie każdego pomieszczenia. Jednocześnie nadają one wnętrzu wyjątkowego klimatu. Obecnie wiele domów jednorodzinnych, a także mieszkań na ostatnich kondygnacjach, posiada poddasza użytkowe ze skosami wnikającymi do wnętrza. Dlatego warto dobrze zaplanować urządzenie łazienki na poddaszu.

Łazienka na poddaszu - korzyści i wyzwania

Łazienka to szczególne pomieszczenie. W przeciwieństwie do sypialni, salonu i tym podobnych pomieszczeń wymaga przygotowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dlatego dodatkowe komplikacje w postaci skosów należy przewidzieć już na wczesnym etapie projektowania. Niezbędne jest, by zaplanować konkretne miejsca dla umywalki, wanny, natrysku i toalety. Oczywiście, poddasze poddaszu nierówne. Należy zawsze dostosować się do sytuacji w danym pomieszczeniu. W jednym strome skosy będą schodzić do samej podłogi, nie zostawiając tym samym żadnej pionowej ściany. W innym skos będzie miał niewielki kąt nachylenia, a co za tym idzie, na poddaszu będą występować stosunkowo wysokie ścianki kolankowe lub przedścianki.

Łazienka na poddaszu wyłożona zielonymi płytkami heksagonalnymi z żółtą wanną wolnostojącą oraz żółtą umywalką, z owalnym lustrem, trzema kwiatami w donicach i oknem na skosie dachu

Urządzenie łazienki na poddaszu niesie ze sobą także wiele plusów. Zlokalizowanie jej na tym samym poziomie co sypialnia jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Znacznie podnosi funkcjonalność i wygodę codziennego użytkowania. Łazienki zlokalizowane pod skosami są też najczęściej bardzo dobrze doświetlone. A to wszystko za sprawą okien połaciowych. Przeszklenia znajdujące się w dachu wpuszczają o wiele więcej światła niż te umieszczone w ścianach. Dodatkowo, jeśli znajdują się odpowiednio wysoko względem sąsiadujących zabudowań, to zapewniają poczucie prywatności - nawet bez konieczności stosowania zasłon lub rolet. Co równie ważne, łazienka na poddaszu może mieć wyjątkowy klimat, a co za tym idzie będzie sprzyjać relaksowi.

Jak zadbać o funkcjonalność łazienki na poddaszu?

Łazienka pełni określone funkcje i jest pomieszczeniem użytkowym. Korzystamy z niej codziennie, dlatego tak ważne jest, by zadbać o komfort i wygodę. Jak o to zadbać, kiedy do dyspozycji mamy przestrzeń poprzecinaną skosami? I na to są sposoby. Omówmy je.

To jak będzie wyglądać nasza łazienka zależy od indywidualnych uwarunkowań pomieszczenia, którym dysponujemy. Jest jednak kilka uniwersalnych i sprawdzonych sposobów na urządzenie jej na poddaszu.

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak mocno skosy ograniczają możliwości aranżacji. Jeśli jest ich niewiele to może się okazać, że urządzenie takiej łazienki nie będzie się znacząco różnić od takiej w pomieszczeniu o pełnej wysokości. Jeśli skosów jest sporo, to nie próbujmy ich za wszelką cenę ukrywać. Może to znacząco ograniczyć powierzchnię pomieszczenia. Dodatkowo powstaną zabudowy, które aranżacyjnie będą jeszcze większym wyzwaniem. Dlatego warto zastanowić się, jak można wyeksponować skosy i wykorzystać je do nadania naszej łazience niepowtarzalnego klimatu. Połacie dachu wewnątrz pomieszczenia mogą na przykład posiadać częściowo odsłoniętą konstrukcję więźby dachowej. Odsłonięte drewniane krokwie nadadzą wnętrzu rustykalnego i swojskiego charakteru. Inną możliwością jest pomalowanie ich na biały kolor i zaaranżowanie łazienki w stylu angielskim.

Jasna łazienka na poddaszu z białymi ścianami i drewnianą podłogą, białą wanną wolnostojącą, drewnianymi półkami wiszącymi z dwiema umywalkami nablatowymi, dwoma lustrami i oknami na skosie dachu

Zdecydowana większość pomieszczeń na poddaszu ma przynajmniej jedną pionową ścianę. To na niej znajdują się drzwi wejściowe. Również na niej warto zlokalizować miejsce na umywalkę. I o ile na przykład umywalki nablatowe nie potrzebują ściany do instalacji, a raczej płaskiego blatu, o tyle za umywalką warto przewidzieć fragment ściany do powieszenia lustra. Są też inne sposoby na lustro. Można je podwiesić lub zamontować na dodatkowej ozdobnej konstrukcji. W ten sposób komplet szafki z umywalką i lustrem nie musi znajdować się przy ścianie, a może być wysunięty ku środkowi pomieszczenia. Należy wtedy zawczasu przewidzieć instalację zakończoną w odpowiednim miejscu na podłodze. Możemy również wykorzystać słup konstrukcyjny, jeśli takowy występuje na naszym poddaszu.

Podobnie sprawa wygląda z ceramiką sanitarną. Toaletę i ewentualny bidet umieśćmy na stelażu zamontowanym przy ścianie. Jeśli nie ma takiej możliwości, zabudujmy fragment skosu do wysokości niezbędnej do montażu stelaża miski WC.

Dla łazienki na poddaszu świetnym rozwiązaniem mogą być wanny wolnostojące. Nie potrzebują one fragmentu pionowej ściany, do której będą dosunięte. Taką wannę można z powodzeniem ustawić na środku pomieszczenia - tam, gdzie wysokość jest największa. Można też ją nieco wsunąć w przestrzeń pod skośnym sufitem. Należy jednak pamiętać o niezbędnej ilości przestrzeni nad nią, która umożliwi wygodne wchodzenie i wychodzenie.

Jeśli wolimy wanny ustawione przy ścianie, to możemy taką ścianę wymurować do niezbędnej wysokości. Taka dodatkowa konstrukcja może być ciekawym elementem łazienki. Użycie efektownej mozaiki na jej powierzchni sprawi, że będzie ozdobą całego pomieszczenia.

Klimatyczna łazienka na poddaszu z drewnianą podłogą i widocznym stropem na suficie, z którego zwisają lampy żarówki, z białą wanną na środku, kwiatami, poduszkami i tacą z akcesoriami

Piękna łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu powinna być nie tylko funkcjonalna. Powinna być także piękna. Jest to możliwe dzięki dostępności wielu ciekawych rozwiązań, które jednocześnie są atrakcyjne wizualnie. Dlatego niezależnie jakim poddaszem dysponujemy, możemy być pewni, że uda nam się urządzić na nim funkcjonalną i wymarzoną łazienkę.