0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Jak wykorzystać spiek kwarcowy we wnętrzach?

21.07.2022 Kategoria: Artykuły

Fraza „spiek kwarcowy” na dobre zagościła w słownikach dotyczących większości materiałów wykorzystywanych do urządzania wnętrz. Jest odmieniana przez wszystkie przypadki i to w kontekście praktycznie każdego pomieszczenia. Czym w ogóle jest spiek kwarcowy? Jakie ma właściwości? Jak najlepiej wykorzystać go w poszczególnych wnętrzach? Zobaczmy!

Spieki kwarcowe to nazwa, pod którą w rzeczywistości kryją się płyty gresowe. Technologia produkcji gresu jest znana od dawna. Gres jest rodzajem ceramiki. Ma on jednolitą w całej strukturze budowę. Jest produkowany z kamionki szlachetnej, czyli mieszaniny gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia i szamotu. Taką mieszankę poddaje się procesowi prasowania pod naciskiem do 800 kg/cm². Kolejnym etapem jest wypalanie w temperaturze 1200 - 1300 stopni Celsjusza. Taki sposób wytwarzania przekłada się na świetne właściwości użytkowe spieków. Są one bardzo twardym materiałem, odpornym na ścieranie. Praktycznie nie absorbują wody, a tym samym są mrozoodporne. Dzięki temu można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Spieki kwarcowe są dostępne w bardzo dużych formatach. Te płyty XXL są oferowane w rozmiarach od 120 x 120, poprzez 120 x 240, 120 x 260, 120 x 280 i 160 x 160, aż po ogromne 160 x 320 cm. Przy tak dużych wymiarach, spoiny pomiędzy poszczególnymi płytami stają się praktycznie niezauważalne, co znacząco polepsza efekt wizualny. Ich powierzchnia może odzwierciedlać wygląd naturalnego kamienia, betonu, drewna, a nawet metalu. Co równie ważne, płyty oddają nie tylko wzór poszczególnych materiałów, ale także ich fakturę. Wszystko to stwarza nowe możliwości aranżacji dla architektów i dekoratorów wnętrz. Zobaczmy jak wykorzystać ten wyjątkowy materiał we wnętrzach poszczególnych pomieszczeń.

Elegancki salon wyłożony zielonymi płytkami imitującymi kamień onyks, z beżową kanapą, dwoma fotelami, drewnianym stolikiem, szafką, lampą stojącą

Spieki kwarcowe w salonie

Salon to świetne miejsce do wyeksponowania spieków kwarcowych na wiele sposobów. Mogą one stanowić wykończenie zarówno podłogi, jak i ścian. Mogą być efektownym detalem - ozdobą wyróżnionego fragmentu ściany. Z ich pomocą można nawet wykonać blaty mebli, zamieniając nudną szklaną taflę na płytkę wielkoformatową z ciekawym wzorem.

Na dużej powierzchni salonu czy nawet całej strefy dziennej docenimy piękno i złożoność rysunku płytek imitujących naturalny kamień. Jednym z dobrych przykładów może być, np. onyks. Płytka Tele di Marmo Onyx Green Full Lappato w wyjątkowym, zielonym kolorze pięknie oddaje wygląd tej skały. Ma ona także imponujące wymiary, wynoszące 120 x 278 cm.

Pomysłem na przykuwającą uwagę, a przy tym minimalistyczną ozdobę, jest zastosowanie płytek dekoracyjnych. Spieki kwarcowe z dekoracyjnym wzorem mogą być sposobem na wprowadzenie motywu roślinnego do naszego wnętrza. Już pojedyncza płyta modelu Tele di Marmo Revolution Blu Ande Acanto Full Lappato będzie wyglądać świetnie, a co dopiero większy fragment ściany nimi wykończony.

Elegancki salon ze ścianką na środku wyłożoną dekoracyjnymi płytkami z kwiatowym motywem, z beżową kanapą, fotelem, pufą, czarnym stolikiem, półką wiszącą i lampą stojącą

Łazienka i płytki wielkoformatowe

Łazienka to pomieszczenie, w którym od lat królują płytki. Jednak spieki kwarcowe, czyli płytki wielkoformatowe, potrafią odmienić każdą łazienkę. Za sprawą ich rozmiaru możliwe jest przedstawienie o wiele większych wzorów i motywów, które to niemożliwe są do odwzorowania na mniejszych płytkach. Płytki wielkoformatowe to także sposób na zminimalizowanie ilości fug. A na tym szczególnie w łazience nam zależy. Ponadto, dzięki ich zastosowaniu otrzymujemy jednolitą, gładką powierzchnię, która optycznie powiększa przestrzeń. Może to być ważna zaleta, szczególnie w mniejszych łazienkach.

Jakie spieki wykorzystać w łazience? By rozświetlić każdą przestrzeń i nadać naszej łazience elegancji, postawmy na płyty imitujące naturalny marmur. Takie płytki jak Lux Noor White 120x120 to sposób na wyniesienie pomieszczenia na inny poziom klasy i szyku.

Dla miłośników stylu minimalistycznego świetnym rozwiązaniem są spieki kwarcowe imitujące beton. Szeroka gama modeli dostępnych z takim wykończeniem sprawi, że każdy wybierze coś, co pasuje do jego upodobań. Wybór betonu o kolorze ciepłej szarości, wpadającej nieco w beże lub brązy sprawi, że łazienka - choć minimalistyczna - będzie pomieszczeniem przytulnym. Do tego przyczyni się także świetne odwzorowanie faktur naturalnego betonu na powierzchni spieków. Stąpanie po nich gołą stopą będzie i bezpieczne, i przyjemne - szczególnie jeśli zadbamy o ogrzewanie podłogowe.

Jasna łazienka wyłożona płytkami imitującymi kamień onyks z kabiną prysznicową, wiszącą półką z umywalką nablatową z okrągłym lustrem, pufą i krzesłem

Spiek kwarcowy w kuchni

Serce domu - kuchnia. Tu także okładziny ceramiczne pełnią ważną rolę. Znajdziemy je na podłodze, na ścianie nad blatem, a nieraz na samym blacie. Tu także warto wykorzystać podstawowe założenie spieków kwarcowych, czyli to, że odwzorowują inne materiały. Dzięki nim możemy, na przykład, wykończyć podłogę płytkami imitującymi lastryko. Ciekawie mogą wyglądać także płyty inspirowane wyglądem metalu, umieszczone ponad blatem.

Spieki kwarcowe to materiał, który można i warto wykorzystać w praktycznie każdym pomieszczeniu naszego domu czy mieszkania. Pozwalają one nadać wyjątkowego charakteru, wprowadzają różnorodne materiały do naszego wnętrza i są bardzo praktycznym oraz modnym rozwiązaniem.