0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Jakie płytki do przedpokoju wybrać? Kilka praktycznych wskazówek!

02.08.2021 Kategoria: Artykuły

Czy w naszych domach i mieszkaniach są pomieszczenia mniej ważne? Można by wysnuć taki wniosek, ale z drugiej strony każda przestrzeń ma swoją funkcję i właśnie ze względu na nią dane pomieszczenie znalazło się na planie. Przedpokój niewątpliwie jest bardzo ważnym miejscem w każdym domu i mieszkaniu, służącym przede wszystkim do komunikacji pomiędzy innymi strefami. Mały czy duży, zamknięty czy otwarty na inne pokoje i tak jest najczęściej pierwszym pomieszczeniem, które widzimy po przekroczeniu drzwi wejściowych.

Płytki do przedpokoju to sprawdzone rozwiązanie

Ze względu na pełnioną funkcję podłoga w przedpokoju, holu wejściowym, przedsionku czy wiatrołapie często jest wykańczana za pomocą płytek. Jest to bardzo praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu rozwiązanie i co do tego nie ma wątpliwości. Ogromny wybór różnych rodzajów płytek sprawia, że łatwo będzie nam dopasować odpowiedni model do stylu, w jakim urządzamy nasze wnętrze. Ta różnorodność powoduje, że możemy także zastosować płytki na ścianach przedpokoju lub jej fragmentach. To rozwiązanie ma również wiele zalet. Zobaczmy jakie płytki podłogowe, a jakie płytki ścienne wybrać do naszego przedpokoju.

Minimalistyczny przedpokój w szarości z oknem, wejściem do kuchni, schodami, krzesłem i kwiatem oraz płytkami imitującymi beton

Jakie płytki podłogowe do przedpokoju?

Przedpokój to pomieszczenie, do którego często wchodzimy w butach wprost z zewnątrz. W mieszkaniach i apartamentach to najczęściej pierwsze pomieszczenie, do którego trafiamy ze wspólnego korytarza. W domach nawet jeśli przedpokój poprzedza wiatrołap, to i tak podłoga w nim jest narażona na intensywne użytkowanie. Dlatego musi być wykończona wytrzymałym materiałem. To uzasadnia, dlaczego tak często decydujemy się na płytki podłogowe do przedpokoju. Przy ich zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na dobranie odpowiedniego modelu. Nie wszystkie kafle będą się nadawać na podłogę tego pomieszczenia. Układanie płytek dedykowanych tylko i wyłącznie na ściany to oczywisty błąd. Natomiast wybierając spośród płytek podłogowych, postawmy na sprawdzone i trwałe materiały. Takim niewątpliwie są płytki gresowe, zarówno matowe jak i z połyskiem. W przypadku tych drugich pamiętajmy o wykonaniu dwukrotnego procesu impregnacji. Pierwszy raz przed fugowaniem, oraz drugi raz po. Postawmy na modele bez szkliwa, które przy intensywnej eksploatacji może się zmatowić. Płytki szkliwione dużo lepiej sprawdzą się w łazienkach i sypialniach, gdzie najczęściej wchodzimy na boso lub w miękkim obuwiu. Podłoga wykończona płytkami gresowymi jest odporna na drobiny piasku, które dostając się pod obuwie, niczym papier ścierny mogłyby zarysować jej powierzchnię. Na szczęście gres jest bardzo twardym materiałem. Jego powierzchnia jest też właściwie nienasiąkliwa, co przekłada się na odporność na plamy i zabrudzenia, które nie mają szans na zostawienie trwałego śladu. To znacznie ułatwia utrzymanie czystości. Gres w przedpokoju to praktyczny wybór. Warto też dodać trwałe i odporne na wilgoć listwy przypodłogowe, lub z płytek wykonać cokoły.

Elegancki przedpokój z jasnymi płytkami imitującymi marmur, brązowym sekretarzykiem i schodami z ozdobną balustradą

Inspiracje na płytki w korytarzu

Wiele domów i mieszkań zostało tak zaplanowanych, że przedpokój jest otwarty na strefę dzienną. Zaciera się wyraźna granica pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami. Jak to wpływa na dobór płytek do korytarza? Jednym ze sposobów jest zastosowanie tej samej płytki podłogowej w przedpokoju oraz w salonie. Na takich połączonych, a co za tym idzie większych powierzchniach, swoje piękno najlepiej wyeksponują płytki wielkoformatowe. Płyty o formacie 240 x 120 cm jak na przykład model Bayona Silver Natural ograniczają ilość spoin do minimum. Jedna płyta może wypełniać nawet całą szerokość pomieszczenia. Zastosowanie takiej płytki w korytarzu to sposób na efektownie wyglądającą podłogę już od samego progu. Jeśli wizja tak dużej powierzchni wykończonej płytkami nie trafia w nasze gusta, a odpowiada nam wygląd drewnianej podłogi, to świetną alternatywą jest postawienie na płytki drewnopodobne. Łączą one piękny wygląd podłóg drewnianych z funkcjonalnością i wytrzymałością płytek gresowych.

Innym pomysłem na gres w przedpokoju jest wykończenie nim całej ściany lub jej fragmentu. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Tak wykończona powierzchnia może być ozdobą pomieszczenia. Niektóre z dostępnych w sprzedaży płytek to prawdziwe dzieła sztuki, które niczym obraz mogą być mocnym akcentem przedpokoju. Odpowiednie ułożenie może optycznie poszerzyć lub zwiększyć odczucie wysokości pomieszczenia. Ale za płytkami na ścianie przemawia wiele względów użytkowych. Wykończony płytkami fragment ściany, na którym zamontujemy wieszak na kurtki i płaszcze, będzie odporny na zabrudzenia i plamy, które mogłyby zostać po mokrych okryciach wierzchnich. Płytki na ścianie sprawdzą się w małych i wąskich korytarzach. W przeciwieństwie do ściany pomalowanej farbą lub pokrytej tapetą płytki nigdy się nie wytrą, czy nie zarysują.

Duży przedpokój z białymi drzwiami i ścianami, obrazami na ścianach, lustrem, fioletową kanapą, dwoma stoliczkami z lampami, żyrandolem i płytkami dekoracyjnymi

Płytki do przedpokoju, niezależnie czy zostanie nimi pokryta tylko podłoga, czy także ściany to jednoznacznie trafny wybór. Dobierając odpowiedni model postawmy na wytrzymały  gres. Zapewni on, że nawet przy intensywnym użytkowaniu nasz przedpokój będzie długo wyglądał tak, jakby dopiero co ułożono w nim nowe płytki.