0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Jak wykorzystać płytki wielkoformatowe we wnętrzach?

29.12.2021 Kategoria: Porady

Płytki wielkoformatowe, czyli płytki o dużych wymiarach, zdobywają coraz większą popularność. Odpowiedzią producentów na ten trend jest bogata oferta takich płyt. Są one dostępne w wielu wzorach i z różnym wykończeniem powierzchni. Wszystko to sprawia, że z całą pewnością znajdziemy modele pasujące do naszego wnętrza niezależenie od tego, w jakim stylu chcemy je urządzić. Jak wykorzystać płytki wielkoformatowe w różnych pomieszczeniach? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze płytek wielkoformatowych i przy planowaniu aranżacji z ich zastosowaniem? O tym będzie ten artykuł.

Płytki wielkoformatowe - charakterystyka

Płytki wielkoformatowe osiągają coraz to większe wymiary. Wszystko za sprawą oczekiwań klientów i rosnących możliwości technicznych, umożliwiających produkcję ogromnych płyt z gresu. W przeszłości płytki większe niż 30 x 30 cm uznawano już za dosyć spore. Jednak to historia - obecnie płytki 60 x 60 cm są uważane za co najwyżej „średnie”. Przyjmijmy, że płytki wielkoformatowe to takie, których co najmniej jeden wymiar wynosi przynajmniej 75 cm. Popularnym, dużym rozmiarem jest format 60 x 120 cm i 120 x 240 cm, a największe płytki tego typu osiągają wymiary wynoszące nawet 160 x 320 cm. Takie płytki są najczęściej produkowane z tak zwanej kamionki szlachetnej. Oznacza to, że są płytkami gresowymi. By ograniczyć ich masę, przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości, ich grubość wynosi 6 mm. Sposobów wykończenia ich powierzchni, podobnie jak to ma miejsce w przypadku płytek o mniejszych formatach, jest bardzo dużo. Dostawcy oferują wielkoformatowe płytki gresowe, które są barwione w masie, z naturalną powierzchnią lub powierzchnią poddaną procesowi szlifowania. Niektóre modele płytek są pokryte szkliwem, które nadaje powierzchni głęboki połysk. Przy takich wymiarach niezbędne jest zachowanie dokładności wymiarowej, dlatego płytki są rektyfikowane, czyli docinane tak, żeby każda płytka miała dokładnie ten sam wymiar. Umożliwia to ułożenie płytek przy użyciu minimalnych fug.

Rustykalny salon z podłogą wyłożoną brązowymi płytkami imitującymi kamień Amani Bronze z jedną ścianą niebieską, dwoma drewnianymi szafkami, stołem i szklanym stolikiem, fotelem, kanapą, lampami wiszącymi i stojącymi, obrazami na ścianie i ozdobami

Inspiracje na płytki wielkoformatowe w różnych wnętrzach

Płytki wielkoformatowe są bardzo atrakcyjną wizualnie propozycją na wykończenie podłóg oraz ścian różnych pomieszczeń. Takie rozwiązanie jest cenione zarówno przez architektów wnętrz jak i samych inwestorów. Zastosowanie wielkiego formatu pozwala uzyskać wiele ciekawych efektów, niemożliwych do uzyskania przy użyciu mniejszych płytek. Różnorodność wzorów, kolorów i rodzajów wykończenia powierzchni sprawia, że płytki wielkoformatowe można zastosować w praktycznie każdym pomieszczeniu w naszym domu czy mieszkaniu.

Płytki o dużych wymiarach nadają się oczywiście do ułożenia w łazience. Sprawdzą się zarówno jako wykończenie podłogi jak i ścian. Pionowe postawienie płyty gresowej o wymiarze przekraczającym 240 cm pozwoli wypełnić jedną płytą całą wysokość pomieszczenia. Unikniemy wtedy całkowicie poziomych fug na ścianie, a pionowe ograniczymy do niezbędnego minimum. Ma to szczególne znaczenie w takim pomieszczeniu jak łazienka, gdzie ograniczenie zakamarków, w tym fug, znacznie ułatwia zachowanie czystości. Planując ułożenie dużych płytek w łazience czy toalecie, należy uwzględnić możliwość wniesienia ich do pomieszczenia i operowania nimi wewnątrz w stopniu umożliwiającym ich ułożenie.

Płytki wielkoformatowe mogą być efektownym wykończeniem podłogi w salonie, jadalni, kuchni oraz w korytarzach. Można nimi wykończyć całą strefę dzienną. Wygląd wielu takich płytek jest inspirowany naturą. Konkretnie wyglądem różnych rodzajów naturalnego kamienia jak marmur czy granit. Duże wymiary płytek gresowych jeszcze bardziej upodobniają tę okładzinę do naturalnego kamienia, którego płyty są równie duże, bo wycinane ze slabów o sporych powierzchniach. W strefie dziennej płytki wielkoformatowe sprawdzą się także jako wykończenie ścian lub ich fragmentu. Płytka Mountain Treasure 160 × 320 to rozwiązanie do nawet najwyższych pomieszczeń. Ustawiona w pionie wypełni przestrzeń od samej podłogi aż po sufit. Będzie przy tym niczym dzieło sztuki, ozdobą pomieszczenia.

Luksusowa i przestronna recepcja hotelowa z ciemnym biurkiem z komputerem, jasnymi fotelami, kwiatami, żyrandolem i ozdobnymi płytkami niebieskimi imitującymi kamień na ścianie i podłodze Onice Reale Oceano

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przy użyciu omawianego rodzaju płyt wykończyć podłogę w sypialni. Innym ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie z nich swoistej ramy dla wezgłowia łóżka. Takie stosunkowo proste w realizacji pomysły mogą wynieść nasze wnętrza na nowy poziom w stylizacji wnętrz. 

Na co zwrócić uwagę?

Do ułożenia płytek wielkoformatowych warto zaangażować fachowców, którzy posiadają doświadczenie w układaniu tego rodzaju płytek. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia cennego materiału w wyniku nieumiejętnej obróbki. Przed samym układaniem i zakupem płytek należy wykonać szczegółowy projekt rozmieszczenia płyt na podłodze lub ścianie. Pozwoli to na rozplanowanie najkorzystniejszego układu płytek, wyeliminowanie niezalecanych rodzajów docinek i oszacowanie ilości materiału.

Sklep optyczny wyłożony płytkami lastryko Pigment Lapato z dużym biurkiem z lusterkiem, laptopem, dwoma taboretami, półkami z okularami, szafką i dużym lustrem

Praca z płytkami wielkoformatowymi wymaga dodatkowego zaangażowania, wiedzy i umiejętności. Jednak końcowy efekt potrafi przerosnąć oczekiwania. Niezależnie czy płytki ułożymy w łazience, sypialni, czy w salonie, możemy być pewni, że osiągniemy niepowtarzalny efekt. Dlatego warto rozważyć wykorzystanie płytek wielkoformatowych w Twoim wnętrzu!