0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Płytki w kształcie plastra miodu, czyli niebanalne rozwiązanie do Twoich wnętrz!

08.09.2022 Kategoria: Artykuły

Kształt, format, proporcja. Te słowa często padają w artykułach dotyczących urządzania wnętrz. Jak te cechy wpływają na nasze postrzeganie przestrzeni lub jakiegoś konkretnego materiału? Okazuje się, że bardzo. Nie bez powodu jeden kształt wydaje nam się bardziej atrakcyjny wizualnie niż inny. Wszystko to da się opisać liczbami, za którymi kryją się takie pojęcia jak złota proporcja czy kwadratura koła. Ale jak to wszystko się ma do tematu tego artykułu? Sprawdźmy to.

Różne kształty są nam dane przez naturę. My, jako ludzkość, musieliśmy je tylko odkryć. Tak było z kołem, tak było też z bohaterem tego artykułu, czyli z sześciokątem foremnym. Ten kształt podpatrzono u pszczół, a konkretnie w plastrach miodu, które wytwarzają. Płytki w kształcie plastra miodu to oryginalny sposób na wykończenie wnętrza. Ich inna nazwa to płytki heksagonalne. Przyjrzyjmy się bliżej temu materiałowi.

Widok z góry na podłogę wyłożoną płytkami heksagonalnymi lastryko, z okrągłymi stolikami i niebieskimi pufami

Małe, duże, różnorodne płytki w kształcie plastra miodu

Płytki heksagonalne występują w wielu różnych wzorach. Są dostępne w różnych formatach - począwszy od nieco większych o wymiarach ok. 20 lub 30 cm, aż po małą mozaikę. Płytki sześciokątne raczej nie występują w bardzo dużych formatach. Wynika to z faktu, że w przypadku tych płytek ważne jest wyeksponowanie właśnie ich kształtu. A jest to możliwe, gdy na danej powierzchni widzimy połączenia pomiędzy poszczególnymi kaflami.

Płytki heksagonalne są dostępne w wielu wzorach. Mogą być płytkami mono kolorowymi, ze wzorem patchwork, lastryko, imitującymi beton, itd. Możliwości jest wiele.

Gdzie zastosować płytki heksagonalne?

Płytki o kształcie plastra miodu można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu - zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Pierwszym miejscem, w którym wiele osób decyduje się na ten rodzaj płytek, jest kuchnia. Można je zastosować jako wykończenie podłogi. Sprawdzą się one idealnie, ponieważ posiadają dokładnie te same właściwości, co inne płytki podłogowe w innych formatach. Są antypoślizgowe, wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. Innym miejscem, w którym można wyeksponować ten rodzaj płytek, jest ściana nad blatem. Wykończenie jej płytkami jest bardzo praktyczne. Skutecznie zabezpieczy ścianę przed rozchlapywaną wodą czy zabrudzeniami, które mogą się pojawić przy gotowaniu.

Ściana w kuchni wyłożona zielonymi płytkami w kształcie heksagonu z jasnymi meblami, wiszącą półką drewnianą, naczyniami i kwiatami w wazonie

Przykładowo, na powyższym zdjęciu przedstawiono ścianę w kuchni wykończoną oryginalną, zieloną płytką Hex Zellige 26,5x51. Wybór tej geometrycznej alternatywy w stosunku do tradycyjnej płytki nada Twojej kuchni wyjątkowego charakteru. Sprawi, że taka ściana będzie przyciągać wzrok i stanie się ozdobą całego pomieszczenia.

Gdzie jeszcze użyć płytek heksagonalnych? Można to zrobić chociażby w łazience. Podłoga wykończona taką płytką gresową jak Andalusi 33x28,5 jest nie do przeoczenia. Mnóstwo oryginalnych wzorów sprawia, że ten model jest propozycją dla najodważniejszych osób, preferujących wnętrza z nutą orientalnego klimatu. Poniżej aranżacja z użyciem właśnie tej płytki.

Łazienka z podłogą wyłożoną kolorowymi płytkami patchworkowymi w kształcie heksagonów z ceglaną ścianą i białą wanną wolnostojącą

Dla fanów lastryko przygotowano takie modele jak Terrazzo White Colours 32x37. Ta płytka świetnie sprawdzi się między innymi jako wykończenie dużych powierzchni w salonie lub na korytarzach. Jej jasna barwa z delikatnymi okruchami sprawia, że innym dobrym miejscem do jej zastosowania jest sypialnia.

Unikatowe połączenia i zestawienia

Za pomocą heksagonalnych płytek w jednolitych barwach z łatwością wykonamy różne kompozycje. Najbardziej klasycznym połączeniem jest zestawienie czarnych i białych płytek. Ciekawym, minimalistycznym połączeniem będzie przejście od białych płytek inspirowanych wyglądem marmuru do coraz ciemniejszych szarych płytek, zupełnie jak na poniższym zdjęciu.

Widok z góry na podłogę w salonie wyłożoną płytkami heksagonalnymi białymi i szarymi, z fotelem, krzesłem i książkami

Innym ciekawym zabiegiem jest łączenie, szczególnie na podłodze, płytek o kształcie plastra miodu z płytkami o klasycznych prostokątnych formatach. Szczególnie dobrze sprawdza się tu połączenie z płytkami drewnopodobnymi o formacie zbliżonym do desek. Docięcie płytek prostokątnych do częściowo “wcinających” się w ich powierzchnię płytek sześciokątnych może być wyzwaniem, ale zapewnia efekt oryginalnego przejścia pomiędzy posadzkami wykończonymi dwoma różnymi materiałami.

Miłośnikom efektownych ozdób na ścianach pomieszczeń z pewnością do gustu przypadną takie modele jak Hex Nouveau Green 26,5x51 lub Carpet Vestige Hexagon 25x29.

Natomiast powierzchnia wykończona płytkami Geom Copper Brillo 18x20 z całą pewności będzie pełna blasku i przykuje uwagę refleksami odbijającego się w niej światła.

Jeśli znudziły nam się klasyczne kwadratowe lub prostokątnie płytki, postawy na oryginalne płytki heksagonalne. To świetny wybór do różnych pomieszczeń. Z ich pomocą z całą pewnością zaaranżujemy przestrzeń w oryginalnym stylu.