0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Jak wybrać drzwi do kabiny prysznicowej w łazience?

26.01.2023 Kategoria: Porady

Jeśli w naszej łazience postanowiliśmy mieć prysznic, to czeka nas konieczność podjęcia wielu decyzji dotyczących tego elementu wyposażenia łazienki. Jedną z nich jest dobranie odpowiednich drzwi do kabiny prysznicowej. Wybór takich drzwi jest bardzo istotny - przecież podobnie jak z pozostałych sprzętów w naszej łazience, z nich także będziemy korzystać każdego dnia. Jak więc dobrać odpowiednie dla nas drzwi do kabiny prysznicowej?

Drzwi prysznicowe najczęściej stanowią nierozłączną parę z kabiną prysznicową, jednak występują także jako oddzielnie sprzedawany produkt. Drzwi prysznicowe są często zestawiane z brodzikiem. Są także montowane w kabinach z odpływem liniowym, czyli takich, w których nie ma dodatkowego brodzika, a jedynie odpowiednio wyprofilowana posadzka, wykończona płytkami łazienkowymi. Zobaczmy, jak wybrać drzwi prysznicowe dopasowane do naszych potrzeb. Zanim to zrobimy, omówmy różne rozwiązania na miejsce na natrysk.

Łazienka z drewnopodobną podłogą i białymi ścianami, z dużą kabiną prysznicową, białą wanną wolnostojącą, oknem, kosmetykami i ręcznikami

Sposoby na prysznic w łazience

Kabiny prysznicowe to gotowe rozwiązanie do łazienki z natryskiem. Kabina prysznicowa jest najczęściej montowana bezpośrednio na brodziku. Ma ona zintegrowaną obudowę oraz drzwi. Gotowe kabiny występują w wielu różnych kształtach, dzięki czemu łatwo je dopasować do danego pomieszczenia.

Innym sposobem na natrysk w łazience są właśnie drzwi prysznicowe. Umożliwiają one zagospodarowanie wnęki i wykorzystanie jej jako miejsce na natrysk. Jeśli takiej wnęki nie mamy, a właśnie w ten sposób chcemy zaaranżować prysznic, to wystarczy postawienie niewielkiej ścianki przy narożniku pomieszczenia. Zamknięcie czwartej ściany drzwiami powoduje, że uzyskujemy szczelną i wygodną kabinę oddzieloną od reszty pomieszczenia.

Innym rozwiązaniem są ścianki prysznicowe do natrysków typu walk-in. To rozwiązanie do większych pomieszczeń i należy przy tym pamiętać, że przestrzeń, w której bierzemy prysznic, pozostaje otwarta. Co za tym idzie, zachlapaniu wodą ulega większy obszar.

Łazienka z płytkami imitującymi drewno i beton, kabiną prysznicową z czarnymi mocowaniami, umywalką ścienną i podłużnym lustrem

Jakie powinny być drzwi do kabiny prysznicowej?

Drzwi do kabiny prysznicowej - niezależnie od ich rodzaju - są elementem wyposażenia, z którego korzystamy praktycznie codziennie i to wielokrotnie. To, ile razy dziennie będziemy je otwierać i zamykać, zależy od kilku czynników. Jest to między innymi ilość domowników oraz ilość łazienek. Ważne są także preferencje w wyborze pomiędzy kąpielą w wannie a skorzystaniem z natrysku. Niezależnie, jak intensywnie będą użytkowane drzwi do naszej kabiny, warto zdecydować się na zakup produktu wysokiej jakości. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć trwałym i sprawnym prysznicem przez długie lata. Jakie więc konkretnie powinny być drzwi do kabiny prysznicowej? Jakimi właściwościami powinny się odznaczać? Zobaczmy! Idealne drzwi do kabiny prysznicowej powinny być:

  • Łatwe w utrzymaniu czystości - drzwi do kabin prysznicowych w zdecydowanej większości są wykonywane z bezpiecznego szkła hartowanego. Szkło należy do materiałów, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Dodatkowo producenci drzwi prysznicowych rozwijają autorskie powłoki, które jeszcze bardziej ułatwiają utrzymanie czystości. Najczęściej mają one właściwości hydrofobowe. W utrzymaniu czystości pomaga także przemyślana konstrukcja. Im mniej zakamarków, tym mniej miejsc kłopotliwych w sprzątaniu.
  • Wykonane z wytrzymałych i trwałych materiałów - przekłada się to na opisaną powyżej łatwość w pielęgnacji. Materiały dobrej jakości oznaczają także, że produkt z nich wykonany będzie trwały i niepodatny na uszkodzenia. Dzięki temu drzwi prysznicowe nawet przy intensywnej eksploatacji będą długo wyglądały jak nowe.
  • Szczelne - warto zwrócić uwagę na to, czy w danym modelu zastosowano uszczelki magnetyczne, które zapewniają szczelność, dzięki sile magnesów. Ponadto niektóre modele są wyposażane w rynienki odprowadzające wodę do wnętrza kabiny, dzięki czemu nawet przy długim i intensywnym korzystaniu z natrysku nie zachlapiemy łazienki.
  • Niezawodne w działaniu - zawiasy i profile montażowe umożliwiające regulację to podstawa, by zapewnić drzwiom poprawne działanie przy każdym ich ruchu.
  • Dobrze zamontowane - nawet najlepszy produkt, jeśli jest niepoprawnie zamontowany, nie będzie funkcjonował we właściwy sposób. Dlatego tak ważne jest wykonanie montażu zgodnie ze wszystkimi zaleceniami producenta. W tym celu należy postępować zgodnie z wytycznymi z instrukcji.

Łazienka w szarości z kabiną prysznicową we wnęce, z białą szafką i blatem z dwiema umywalkami i dwoma lustrami

Prysznic dopasowany do stylu łazienki

Zastosowanie drzwi do kabiny prysznicowej pozostawia duże pole do aranżacji. Ścianki, które wyznaczają prysznic, można wykończyć tak, by podkreślić styl naszego pomieszczenia. Najpopularniejszym wyborem są oczywiście płytki łazienkowe. Tak wykończona przestrzeń wokół natrysku to najpraktyczniejsze rozwiązanie. Zapewnia odporność na wodę i jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Zaaranżowanie natrysku z pomocą drzwi prysznicowych jest rozwiązaniem nowoczesnym. Dzięki odpowiedniemu dobraniu pozostałych elementów wykończenia, z łatwością dopasujemy strefę kąpieli do stylu wnętrzarskiego, w jakim postanowiliśmy urządzić naszą wymarzoną łazienkę.