0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Łazienka w stylu hygge - wszystko co musisz o niej wiedzieć!

04.03.2022 Kategoria: Artykuły

Są takie style wnętrzarskie, które nawet laik w dziedzinie dekorowania wnętrz rozpozna. Są i takie, których poznanie wymaga głębszego wniknięcia w temat. Jednym z trendów, który z całą pewnością warto lepiej poznać jest styl hygge. Czym się charakteryzuje? Skąd się wywodzi? I dlaczego warto urządzić z jego pomocą łazienkę?

Styl hygge wywodzi się ze Skandynawii, a konkretnie z Danii. W Polsce znamy i lubimy skandynawską estetykę przy urządzaniu wnętrz, ale hygge to coś więcej niż kreowanie przestrzeni. To koncepcja całego stylu życia. Pojęcie hygge oznacza stan, w którym cieszymy się z prostych przyjemności życia. Koncentrowanie się na celebracji każdej chwili szczęścia i zadowolenia to ważny element kultury Duńczyków. Historia tej filozofii sięga XVIII wieku, kiedy to została stworzona. A jak ten trend ma się do urządzania wnętrz?

Duża, jasna łazienka z podłogą wyłożoną płytkami drewnopodobnymi, z dwoma szafkami z umywalkami i lustrami oraz kinkietami, z kabiną prysznicową i wanną oraz krzesełkiem z wysokim oparciem

Hygge we wnętrzach - czym się charakteryzuje?

Styl hygge łączy wiele podobieństw ze stylem skandynawskim. Oba cechują się zastosowaniem jasnych barw, dzięki którym przestrzeń wydaje się optycznie większa. Oba stawiają także na naturalne materiały takie jak drewno czy ceramika. Dzięki temu pomieszczenia tak urządzone są przytulne i ciepłe. Nic dziwnego, że Skandynawowie upodobali sobie właśnie taki sposób na aranżowanie wnętrza. Rozjaśnia to ich otoczenie, nawet gdy za oknem jest ponuro i pochmurno. O taką pogodę zresztą i w naszym kraju nietrudno.

Głównym zadaniem stylu hygge jest tworzenie wokół nas spokojnej i pogodnej przestrzeni, która jest wolna od nieporządku. Bałagan przecież może powodować stres, a to jest przeciwieństwem szczęśliwego i pozytywnego stylu życia. Z tego powodu ta stylistyka jest też niezwykle funkcjonalna i pragmatyczna. A czy nie taka powinna być właśnie łazienka? Z jednej strony jak najbardziej praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu, a z drugiej strony przytulna i jasna? Zdecydowanie tak! Zobaczmy więc, jak urządzić łazienkę w stylu hygge.

Fragment łazienki ze ścianami wyłożonymi beżowymi cegiełkami, z ciemną, drewnianą szafką, z okrągłą umywalką i baterią podtynkową, owalnym lustrem, kwiatem i kinkietem

Łazienka w stylu hygge - inspiracje

Urządzając łazienkę w stylu hygge warto skorzystać z kilku sprawdzonych pomysłów. Obejmują one użycie powszechnie dostępnych materiałów wykończeniowych takich jak płytki i mozaiki łazienkowe oraz elementy wyposażenia. Dzięki temu od projektu do wykonania naszej wymarzonej łazienki nie musi minąć dużo czasu. Poznajmy kilka inspiracji:

  • Trzymaj się ciepłej, ale neutralnej kolorystyki. Wybierając materiały wykończeniowe, bazuj na jasnych i neutralnych kolorach. Możesz postawić na pastelowe barwy, ale nie powinny one być zbyt przytłaczające. W stylu hygge sprawdzą się szarości, brązy, beże oraz przełamana biel. Przykładowo, kolekcja Momentum to gotowa kompozycja płytek gresowych w opisanej kolorystyce. Łączy w sobie motywy natury z gładkimi płytkami inspirowanymi wyglądem betonu. Ich ciepła barwa i matowa powierzchnia sprawdzą się w łazience w stylu hygge. Trzymanie się spójnej palety kolorystycznej jest niezbędne przy tworzeniu przestrzeni, która ma sprzyjać relaksowi. A ten przecież jest bardzo ważny w łazience urządzonej według filozofii hygge.
  • Zadbaj o komfortową i przytulną atmosferę. Poczucie ciepła jest kluczem, jeśli chodzi o wystrój hygge. W uzyskaniu go bardzo pomagają różnego rodzaju tekstylia. Dlatego nie wahaj się i ozdób swoją łazienkę miękkimi i puszystymi dywanikami. Jeśli w łazience jest okno, to udekoruj je zasłonami. A jeśli dysponujesz dostatecznie dużą łazienką, to możesz w niej wygospodarować strefę wypoczynku po kąpieli. Może ono mieć formę wygodnego siedziska albo fotela, który nadaje się do mokrych pomieszczeń.
  • Postaw na naturalne materiały. W łazience zastosowanie okładzin z naturalnego drewna czy kamienia może się okazać niepraktyczne ze względów użytkowych. Z pomocą przychodzą nam płytki drewnopodobne. To świetny produkt, dzięki któremu wykończysz w efektowny sposób podłogę w łazience. Połączysz tym samym tak ważny dla omawianego stylu wygląd naturalnego materiału z trwałymi właściwościami płytek ceramicznych i gresowych.
  • Zadbaj o dobre oświetlenie. Światło może w znaczny sposób wpłynąć na to, jak postrzegamy dane pomieszczenie. Kiedy nie ma światła dziennego lub w naszej łazience nie jest ono w ogóle dostępne, istotną rolę pełni sztuczne oświetlenie. Oprawy mogą być ozdobą, ale przede wszystkim zapewniają, że w pomieszczeniu jest jasno i przytulnie. Urządzając łazienkę w stylu hygge postaw na kilka źródeł światła. Oprawy sufitowe warto uzupełnić o ścienne kinkiety. Lampy powinny być proste w swojej formie.
  • Wybierz trwałe meble. Jeśli to możliwe wyposaż łazienkę w wytrzymałe meble, wykonane na przykład z litego drewna. Świetnym pomysłem jest ustawienie umywalki nablatowej na blacie wykonanym z jednego kawałka grubej deski. Faktura prawdziwego drewna z widocznymi sękami, a nawet pęknięciami, nada wyjątkowego charakteru przestrzeni.

Duża łazienka wyłożona ciemnymi płytkami imitującymi drewno, z dużą kabiną prysznicową, białą półką wiszącą długą z dwiema umywalkami nablatowymi, podłużnym lustrem, trzema półkami wiszącymi z kosmetykami i taboretami

Wnętrza inspirowane filozofią hygge są bardzo przyjemne w codziennym użytkowaniu. Z całą pewnością warto rozważyć urządzenie w ten sposób tego szczególnego pomieszczenia, jakim jest łazienka. Codzienne korzystanie z niej będzie dodatkową chwilą relaksu i wytchnienia, dzięki odpowiedniemu wystrojowi wnętrza.