0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Jak urządzić mały salon?

08.11.2019 Kategoria: Porady

Salon to miejsce, które można określić mianem przestrzeni reprezentacyjnej w domu. To właśnie tam zapraszamy gości, odpoczywamy po całym dniu pracy i spędzamy wolny czas. Obszerny i przestronny salon to wizytówka każdego domu, która jako pierwsza rzuca się w oczy po przekroczeniu progu. Sprawa nieco się komplikuje, gdy do dyspozycji mamy ograniczoną powierzchnię. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby mały salon stał się funkcjonalną przestrzenią, a do tego stylowo zaaranżowaną. Poznajcie kilka skutecznych sposobów, dzięki którym nawet niewielkich rozmiarów pokój dzienny stanie się efektowną przestrzenią!

Sposób na mały salon

Niedużą przestrzeń należy wziąć… sposobem! Tylko odpowiednie planowanie jest w stanie uratować mały metraż od poczucia chaosu lub zagracenia. Współczesne wnętrza (szczególnie w blokach) są zazwyczaj niezbyt pokaźnych rozmiarów, nie oznacza to jednak, że nie mogą prezentować się nowocześnie i modnie. Jest wręcz przeciwnie! Aranżując salon warto wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii, takich jak właściwe rozmieszczenie mebli względem siebie i ścian tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce.

Dobrym pomysłem będzie połączenie salonu z otwartą kuchnią, ponieważ otwarta przestrzeń zawsze sprawia wrażenie większej niż w przypadku oddzielania poszczególnych części ścianami. Meble powinny mieć stosunkowo lekką konstrukcję, aby dodatkowo nie stwarzać efektu aranżacyjnego nadmiaru.

Niezwykle istotny jest także wybór odpowiedniej podłogi. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na panele, czy płytki salonowe, powinny być one rozmieszczone prostopadle do okna. Jeśli pokój jest długi, a okna znajdują się na krótkiej ścianie, pomoże to w optycznym „rozciągnięciu” dostępnego miejsca. Warto też sięgać po płytki do salonu w jasnych barwach, które odciążą lokal.

Akcesoria i dodatki

Nieduża przestrzeń nie musi wcale oznaczać rezygnacji z dodatków. Warto jednak sięgać po takie, dzięki którym przestrzeń będzie ozdobiona, a nie przytłoczona. Wspaniałym akcesorium idealnie wpisującym się w tę koncepcję jest właściwe oświetlenie. Dzięki niemu przestrzeń nabiera tajemniczości i przytulnego klimatu. Aby choć minimalnie wpłynąć na rozmiar wnętrza, warto postawić na lustra. Dzięki nim dostępny obszar zyskuje eleganckiego sznytu, równocześnie optycznie powiększając pole widzenia.

Zamiast tradycyjnych bibelotów, które przy małej ilości miejsca mogą sprawiać wrażenie nieporządku, można pokusić się o ścienne płytki do salonu. Geometryczne kształty czy dekoracyjne wzory pomogą w nienachalny sposób ozdobić wnętrze, nadając mu nietuzinkowego charakteru. Ścianka przypominająca cegły lub imitująca kamień zamieni strefę telewizyjną w efektowną i nowoczesną powierzchnię, nie ujmując przy okazji potrzebnego miejsca.

Jeśli pomimo niewielkiej ilości miejsca marzycie o efektownym wnętrzu, sięgnijcie po metody, dzięki którym będzie to możliwe. W sklepie carrea.pl znajdziecie wiele ciekawych rozwiązań, które sprawdzą się zarówno w obszernych domach, jak i na niedużych metrażach.