0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Łazienka inspirowana naturą nie tylko dla miłośników stylu eko!

28.09.2021 Kategoria: Artykuły

Tryb życia większości z nas sprawia, że każdej doby znaczną część czasu spędzamy w pomieszczeniach. Mimo to w wielu z nas jest silna potrzeba przebywania na zewnątrz, na łonie natury. Między innymi właśnie dlatego coraz większą popularność zdobywa styl wnętrzarski czerpiący garściami z otaczającej nas przyrody. Sprawia on, że nawet zamknięte pomieszczenia przypominają nam o naturze. Przebywanie w nich jest przyjemne i wpływa na nas relaksująco. A jak urządzić łazienkę w stylu eko?

Otaczająca nas natura od zawsze była i jest inspiracją dla wszystkiego, co wytwarza człowiek. Podglądamy i naśladujemy twory przyrody także przy urządzaniu naszych domów i mieszkań. W tym artykule omówimy jak urządzić łazienkę, toaletę, a nawet pokój kąpielowy w stylu inspirowanym otaczającą nas naturą.

Styl inspirowany naturą - czym się charakteryzuje?

Kompleksowe podejście do stylu inspirowanego naturą powinno odznaczać się dbałością i troską o otaczające nas środowisko naturalne. Ekologiczne podejście przy urządzaniu wnętrza to postawienie na wysokiej jakości materiały. Zapewniają one trwałość wykończonych nimi pomieszczeń. Dzięki temu kolejne remonty można znacznie odsunąć w czasie. Renomowani producenci takich materiałów jak ceramika sanitarna, płytki i mozaiki łazienkowe czy armatura dbają o środowisko na każdym etapie produkcji. Dlatego warto postawić na takie produkty, nie tylko ze względu na ich wysoką jakość, ale także ze względu na ekologię, jaka za nimi stoi. Bycie eko przy urządzaniu wnętrza oznacza także łączenie nowych materiałów z odświeżonymi dodatkami czy nawet meblami wykonanymi z naturalnych materiałów. Nadanie nowego życia starym przedmiotom to ważna zasada stylu eko. Koresponduje z nią tak zwana metoda patchworku. Łączy ona w sobie z jednej strony niepowtarzalny design, a z drugiej wykorzystuje na pozór niepasujące do siebie elementy. Tak powstają unikatowe tkaniny wykonane tą metodą. Korzystają z niej także producenci płytek, tacy jak chociażby hiszpańska firma Aparici. Kolekcja Altea składa się z wielu modeli płytek w stylu patchwork, które jednocześnie czerpią inspiracje z natury. Wygląd roślinności z wybrzeży akwenu Morza Śródziemnego miał największy wpływ przy projektowaniu tej wyjątkowej kolekcji płytek. A jakie inne materiały pasują do stylu inspirowanego naturą?

Łazienka ze ścianą wyłożoną beżowymi cegiełkami imitującymi glinę i niebieską podłogą z płytkami patchworkowymi, białą wanną wolnostojącą z baterią wannową ścienną drewnianą, postarzaną szafką z dwoma umywalkami nablatowymi, dwoma podłużnymi lustrami, białymi ręcznikami i ozdobami

Łazienka inspirowana naturą - dobór kolorów, materiałów i dodatków

Natura jest spójna i pełna harmonii. Dlatego łazienka w stylu eko powinna cechować się spokojną kompozycją. Wpływ na to mają trzy podstawowe czynniki takie jak kolory, materiały i dodatki. Omówmy pokrótce każdy z nich.

  • Kolory zastosowane w eko łazience powinny być zgodne z barwami przeważającymi w naturze. Ilość barw należy ograniczyć do minimum. Powinny to być barwy stonowane, takie jak różne odcienie bieli, brązów, jasnych beżów oraz szarości. Te kolory świetnie sprawdzą się jako dominujące w pomieszczeniu. Mogą stanowić tło dla dodatków czy fragmentów ścian i podłóg wykończonych w takich barwach jak zieleń, błękit czy żółcień. Dopuszczalne jest zastosowanie danej barwy w kilku odcieniach. Dzięki temu faktura, czy struktura danego materiału będzie równie ważna co jego kolor. Wymienione kolory stanowią odzwierciedlenie tego co można spotkać w naturze. Są to barwy piasku, skał, kamieni, drzew, roślin, kwiatów, a nawet nieba czy mórz i oceanów.
  • Materiały użyte do omawianego stylu wnętrzarskiego mogą być naturalnego pochodzenia lub o wyglądzie inspirowanym naturalnymi materiałami. Te drugie mają ogromną przewagę nad tymi w pełni naturalnymi - są dużo bardziej wytrzymałe i odporne na wymagające warunki panujące w łazience. Ciężko nam sobie wyobrazić podłogę pod natryskiem wykończoną drewnem. Taka podłoga byłaby niepraktyczna, nie wspominając o konieczności częstej konserwacji. Dużo lepszym i praktyczniejszym, ale równie atrakcyjnym wizualnie sposobem jest użycie płytki drewnopodobnej. To bardzo modny rodzaj okładziny, pasujący zarówno na ścianę jak i podłogę łazienki w stylu naturalnym. Płytki drewnopodobne oferowane są w wielu różnych wzorach, formatach i wykończeniach powierzchni. Każdy miłośnik stylu eko z pewnością znajdzie coś dla siebie.
  • Dodatki, które uzupełnią stylizację inspirowaną naturą, powinny być mocno z nią powiązane. Jednym z lepszych pomysłów jest po prostu zastosowanie żywych roślin jako ozdoby pomieszczenia. Dodatki nie powinny przytłaczać, dlatego ich ilość należy ograniczyć do minimum. Te, które zastosujemy powinny być funkcjonalne. Warto wybrać dodatki wykonane z naturalnych materiałów, na przykład z litego drewna. Powierzchnia tego materiału może być popękana i mieć widoczne sęki. Im bardziej surowa i chropowata, tym lepiej. Wszystko po to, by podkreślić naturalne pochodzenie przedmiotu.

Łazienka ze ścianą wyłożoną płytkami drewnopodobnymi i szarą podłogą z płytkami imitującymi beton, białą wanną wolnostojącą, małym krzesełkiem, wiszącą półką z dwiema umywalkami nablatowymi, prostokątnym lustrem i dużym kwiatem w donicy

Połączenie naturalnych surowców z nowoczesnymi materiałami wykończeniowymi zgodnymi z trendami eko, takimi jak płytki drewnopodobne czy imitujące kamień sprawi, że nasza łazienka stanie się przytulnym miejscem. Jeśli zadbamy o odpowiednio dużą ilość światła naturalnego i dodatki w postaci żywych roślin możemy być pewni, że uzyskana stylizacja będzie wyjątkowa i to nie tylko dla miłośnika stylu eko!