0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Jak łączyć posadzki bez listew?

06.05.2022 Kategoria: Porady

Przy wykańczaniu wnętrz są miejsca wymagające szczególnej uwagi. Połączenia różnych płaszczyzn i odmiennych materiałów to właśnie takie obszary. Dziś chcemy się przyjrzeć połączeniom na podłodze. Jak je wykonać w jak najbardziej estetyczny sposób? Jakich materiałów użyć? Dlaczego warto dobrze zaplanować każde łączenie podłóg? Poznajmy odpowiedzi na te zagadnienia.

Nawet w niewielkich mieszkaniach podłoga jest najczęściej wykończona co najmniej dwoma różnymi materiałami. W większych mieszkaniach i domach zróżnicowanych okładzin podłogowych może być kilka, a nawet kilkanaście. Ich ilość przekłada się bezpośrednio na ilość połączeń - styków jednego rodzaju wykończenia podłogi z drugim. Jednym ze sposobów na estetyczne wykończenie takich połączeń jest zastosowanie dedykowanych listew wykończeniowych. Jednak to rozwiązanie ma pewne wady. Listwa to kolejny element wpływający na estetykę pomieszczenia. Jej obecność może zburzyć wrażenie minimalizmu. Powoduje także wyraźne odcięcie między sąsiadującymi ze sobą materiałami. Równie ważne są względy praktyczne. Listwa odstaje nieco od powierzchni podłogi, a to zdecydowanie utrudnia sprzątanie. Jeśli listwa jest większa, to może nawet uniemożliwić przedostanie się odkurzacza autonomicznego. Istnieje również ryzyko potknięcia się o taki wystający ponad podłogę element. Ponadto większością listew nie wykończymy połączeń, które nie są proste, a mają łukowe kształty. Czy łączenie posadzek bez listew jest lepszym rozwiązaniem? Zdecydowanie tak! W większości przypadków zapewnia również o wiele większą estetykę. Zobaczmy jak wykonać takie połączenia.

Zdjęcie przedstawiające mężczyznę przy pracy, układającego na podłodze panele

Jak łączyć podłogi w mieszkaniu?

Jest kilka sprawdzonych sposobów na łączenie podłóg, które sprawdzą się w większości sytuacji. Rodzaj połączenia należy dopasować do stykających się ze sobą materiałów. Ma to szczególne znaczenie przy tych podłogach, które inaczej pracują. Co to oznacza? Praca podłogi to jej nieznaczne ruchy wynikające z właściwości fizycznych danej okładziny. Dlatego miejsce łączenia podłóg często pełni również rolę dylatacyjną. Jej zadaniem jest kompensowanie wspomnianej pracy materiałów. Minimalne zmiany wymiarów mogą na przykład powodować pęknięcia płytek czy wybrzuszanie się parkietu.

Jednym ze sposobów na łączenie podłóg jest zastosowanie kilkumilimetrowej wkładki z korka naturalnego. Jest on docinany na równo z licem podłogi. Korek do łączenia podłóg to bardzo estetyczne i eleganckie rozwiązanie. Ze względu na jego elastyczność świetnie sprawdzi się na styku różnych materiałów. Przykładowo, można nim wykończyć łączenie płytek z panelami na podłodze.

Innym sposobem na łączone podłogi jest użycie elastycznych spoiw takich jak sylikon czy masy akrylowe. To świetne rozwiązanie do połączenia płytek z posadzką z  winylu. Płytki podłogowe także wymagają wykończenia połączeń. Jeśli w obrębie jednego pomieszczenia stosujemy kafle różnego rodzaju o zróżnicowanym formacie należy je od siebie oddylatować elastycznym połączeniem.

Zdjęcie przedstawiające mężczyznę przy pracy, kładącego na podłodze różne rodzaje płytek - heksagonalne i drewnopodobne

Łączenie podłóg pod drzwiami

Łączenia podłóg najczęściej spotykamy w obrębie drzwi. Jest to szczególne miejsce ze względu na kilka faktów. To tu najczęściej znajduje się styk różnych materiałów. Na przykład łączenie podłogi z płytkami łazienkowymi. Takie połączenie jest także narażone na znaczną eksploatację. Tu z całą pewnością nie sprawdzi się listwa, która łatwo mogłaby ulec uszkodzeniu mechanicznemu. Ponadto, w tym miejscu materiały wykończeniowe są poddane zwiększonym naprężeniom wewnętrznym. Dlatego to takie ważne, by poprawnie wykonać łączenie posadzek.

Należy również zwrócić uwagę na lokalizację łączenia. Powinno ono wypadać bezpośrednio pod skrzydłem drzwiowym. Unikniemy wtedy sytuacji, gdy przykładowo płytki łazienkowe ułożone w przejściu będą widoczne z korytarza. Zależnie od kierunku otwierania drzwi oraz ich rodzaju (przylgowe lub bezprzylgowe) należy precyzyjnie określić lokalizację skrzydła i tam zaplanować łączenie. Wtedy będzie wiadome, którym z materiałów wykończyć wnękę drzwi, znajdującą się w grubości ściany. To szczególnie ważne w przypadku drzwi umieszczonych w grubych ścianach nośnych.

Korytarz z trzema otwartymi drzwiami, podłogą drewnopodobną i białą podłogą w łazience

Łączenie podłóg o różnej wysokości

Łączenie posadzek bez listew, które są dodatkowo różnej wysokości, może nie być łatwe. Dlatego zawsze przed wykończeniem pomieszczeń trzeba określić grubość okładzin wykończeniowych. Dzięki temu możliwe będzie zróżnicowanie grubości wylewki, np. między łazienką a korytarzem. To konieczne, gdy w jednym pomieszczeniu chcemy ułożyć stosunkowo cienkie panele, a w drugim kilkunastomilimetrowe gresy. Innym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku remontowanych pomieszczeń, jest użycie wylewki samopoziomującej. Może ona zróżnicować poziomy podłoża w różnych pomieszczeniach, by podłoga docelowa była na tej samej wysokości. To znacznie ułatwi jej łączenie. Szczególnym miejscem jest łączenie podłóg z ostatnim stopniem schodów. Tu także konieczne jest dobre planowanie, by połączenie było estetyczne i dawało równą, poziomą płaszczyznę.