0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Dlaczego płytki odpadają?

09.06.2022 Kategoria: Artykuły

Odpadające płytki to duży problem. Naprawa może się wiązać z koniecznością przeprowadzenia nawet sporego remontu. Przyczyny odpadania płytek są różne. Co zrobić, żeby je wyeliminować? Na co zwrócić uwagę nie tylko przy układaniu płytek, ale także na etapie planowania? O tym właśnie jest ten artykuł.

Źle dobrana ilość zaprawy klejowej

Ilość zaprawy klejowej może być zbyt mała lub zbyt duża. Obie skrajności prowadzą do problemów i mogą spowodować odpadanie płytek. Kleju powinno być na tyle dużo, by wypełnił on całą powierzchnię pod daną płytką. Jeśli klej nie wychodzi spod płytki przy dociśnięciu to znaczy, że jest go za mało. Pod tak ułożonymi płytkami będą pustki powietrza, które z czasem mogą przyczynić się do odparzenia. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce na tarasie lub balkonie, to z pewnością dostanie tam się woda, która zamarzając, zwiększy swoją objętość i doprowadzi do oderwania lub pęknięcia płytek.

Zbyt duża ilość kleju także nie jest wskazana. Każdy klej ma określone parametry i jeśli będzie go zbyt gruba warstwa, to dojdzie do jego spękania. Następstwo tego jest oczywiste. Dlatego ewentualne krzywizny podłoża należy wyrównać przed układaniem płytek z zastosowaniem dedykowanych do tego mas. Zawsze należy trzymać się zaleceń producenta danej zaprawy klejącej, co do grubości (ilości kleju), jaką należy zastosować.

Zdjęcie przedstawiające montowanie białych płytek na podłodze za pomocą zaprawy klejącej

Niewłaściwe nanoszenie kleju

Cóż trudnego jest w nałożeniu kleju na płytkę? Okazuje się, że ta na pozór prosta czynność wymaga szczególnej uwagi. Zanim użyjemy zaprawy klejącej, zadbajmy o stan podłoża. Nie może być ono zabrudzone. Nie może też posiadać luźnych, odparzonych fragmentów. Klej do płytek i płytki podłogowe to nie sposób na naprawę uszkodzonej posadzki. Ta sama zasada dotyczy ścian. Dla poprawnego związania płytki z podłożem niezbędne jest naniesienie kleju zarówno na powierzchnię płytki, jak i na podłoże. Grubość warstwy kleju, a co za tym idzie jego ilość, jest regulowana poprzez wielkość „zębów” pacy do nakładania i rozprowadzania kleju. Te należy zawsze dostosować do wymagań producenta zaprawy klejącej. Tę z kolei należy dobrać do rodzaju płytek i ich przeznaczenia.

Nałożenie kleju na płytkę wyjętą bezpośrednio z opakowania lub magazynu jest kolejnym błędem. Taki klej nie trzyma płytek, ponieważ związał się z zabrudzeniami i pozostałościami produkcyjnymi płytki, a nie z powierzchnią czerepu. Dlatego przed nałożeniem kleju na płytkę, należy przetrzeć zwilżoną szmatką jej spodnią powierzchnię.

Okazuje się, że w wielu sytuacjach nawet kierunek, w którym poprowadzimy pacę, tworząc pasy kleju na płytce lub podłożu, ma znaczenie. Przykładowo na płytki wielkoformatowe klej należy nakładać tak, by powietrze nie zostało pod nią uwięzione. Dlatego pacę prowadzimy równolegle do krótszej krawędzi płyty. Dzięki temu powietrze ma krótszą drogę i może się swobodnie wydostać spod płyty, pozostawiając tam tylko pożądany klej.

Zdjęcie przedstawiające położenie kleju na płytce

Drgania ścian i budynku

Wydawać by się mogło, że ściany - zwłaszcza nośne oraz stropy - są elementami stałymi, które się nie poruszają. Jednak nie jest to prawda. Różne materiały budowlane i wykończeniowe w inny sposób reagują na zmieniające się warunki - głównie na temperaturę. Dochodzi do skurczu lub rozszerzania się danego materiału. Choć są to najczęściej zmiany niewielkie, to wystarczają, by w budynkach pojawiały się pęknięcia i rysy. Jest to domena szczególnie nowych budynków, które jeszcze się nie „ułożyły” w pełni. Dlatego tak ważne jest zachowywanie odpowiednich odstępów i wypełnianie ich materiałami elastycznymi. Są to konieczne w każdym budynku dylatacje. Płytka ceramiczna ułożona na dwóch pracujących niezależnie elementach budynku, na przykład na wylewce podłogi pływającej i na fragmencie muru we wnęce okna tarasowego, najpewniej pęknie lub odpadnie.

Jednak nawet po latach może dojść do drgań budynku, które spowodują pęknięcia i omawiane odpadanie okładzin ceramicznych. Drgania mogą być przenoszone z najbliższego otoczenia. Może to być na przykład pobliski plac budowy, na którym bardzo ciężkie maszyny budowalne wprawiają w drgania najbliższe otoczenie. W mieszkaniach ściany mogą zadrżeć w wyniku remontu sąsiada. Powodem może być nawet wiercenie dziury w ścianie pod kołek montażowy z pomocą wiertarki udarowej. To może skutkować tym, że w naszym mieszkaniu pojawią się odparzone płytki. Najczęściej w wyniku drgań uszkodzeniu ulega większa ilość płytek, a nie pojedyncze sztuki.

Zdjęcie przedstawiające kładzenie płytek wielkoformatowych na podłodze

Choć drgania i naprężenia o zbyt dużej sile „poradzą” sobie z uszkodzeniem każdej płytki, to warto zadbać o to, by nie było to zbyt łatwe. Odpadające płytki to nic dobrego i pożądanego. Dlatego praktycznie na każdym etapie prac - budowlanych i wykończeniowych - dbajmy o staranność i wykonywanie ich zgodnie z założonym reżimem. Oczywiście nie mamy wpływu na budowę bloku, apartamentowca czy kamienicy, w których mamy mieszkanie. Jednak stosując odpowiednie metody, eliminujemy ryzyko odpadania i pękania płytek do minimum. Chemia budowlana dobrej jakości jest jednym ze sposobów na trwałe ułożenie płytek. Jednak postawienie na materiały najwyższej jakości musi iść w parze z profesjonalizmem fachowców.