Aranżacja blisko natury. Płytki drewnopodobne
Współczesny człowiek codziennie ma do czynienia z nową technologią, sprzętami elektronicznymi i betonową architekturą miast. Nic dziwnego, że wielu z nas jest tym zmęczonymi, a wytchnienia szukamy w kontakcie z naturą. Obcować z naturą możemy na co dzień i duże znaczenie ma w tym to, w jaki sposób zaaranżujemy wnętrze naszego domu.
Czym jest naturalna aranżacja wnętrza? To taka aranżacja, która współgra z naturą, pozwalając na relaks i odpoczynek, ponieważ stwarza ciepłą i przytulną atmosferę. Ten styl wnętrzarski jest odpowiedni dla osób, które cenią sobie prostotę, minimalizm i naturalne materiały oraz chcą, aby ich dom przemienił się w oazę spokoju i harmonii.
Naturalna aranżacja wnętrza opiera się na użyciu materiałów wprost ze świata przyrody takich jak drewno, kamień, marmur, cegła itp. Podstawą jest również wykorzystanie stonowanej palety barw, która odzwierciedla kolorystykę natury. A więc będą to brązy, beże, zielenie, szarości, odcienie niebieskiego itd. W tym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób płytki drewnopodobne wprowadzają naturę do wnętrz.
Najbardziej naturalny materiał
Myśląc o naturalnych materiałach, pierwszy, jaki przychodzi nam do głowy, to drewno. Jednak prawdziwe drewno nie zawsze jest odpowiednim wyborem do naszych domów, ponieważ jest drogie, trudne w utrzymaniu i wymaga wielu zabiegów konserwatorskich. Tańszym i bardziej wytrzymałym zamiennikiem są płytki imitujące ten materiał. Wykonane z trwałego gresu nie wymagają impregnacji ani malowania, często posiadają właściwości antypoślizgowe i mrozoodporne, więc nadają się także do stosowania w pomieszczeniach zewnętrznych.
W naszym sklepie internetowym posiadamy szeroki wybór kafli imitujących drewno. Na co szczególnie powinniście zwrócić uwagę, wybierając model, który będzie jak najbardziej naturalny? Przede wszystkim powierzchnia płytki powinna być matowa oraz utrzymana w kolorystyce beżu albo brązu. Delikatna struktura tafli będzie dawać takie wrażenie dotykowe, jakbyśmy dotykali chropowatej kory drzewa. Natomiast wybór usłojenia zależy już tylko od waszych preferencji. Zarówno duże i wyraźne słoje i sęki, jak i te bardziej subtelne i delikatne, prezentują się bardzo stylowo, a przede wszystkim naturalnie.
Przytulne i ciepłe wnętrze
Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem drewnopodobnych płytek jest bardzo prosta i nie wymaga wiele wysiłku. Można je położyć na podłodze lub ścianie, co pozwala na uzyskanie jednolitego i spójnego wystroju. Wnętrze wyłożone w całości płytkami drewnopodobnymi nabiera niezwykle przytulnego charakteru i przywodzi na myśl górską chatkę bądź wiejski domek. Warto jednak pamiętać, że drewno świetnie się komponuje również z innymi materiałami takimi jak kamień lub cegła.
Jeśli lubicie otwarte, przestronne i jasne wnętrza, to powinniście postawić na jasnobeżowe płytki, które będą optycznie rozświetlać pomieszczenie. Przykładowo, takim modelem jest płytka Viggo Arce 20x120, której beżowy kolor jest lekko chłodny. Taka kolorystyka nadaje się do minimalistycznych i skandynawskich wnętrz, w których nie ma zbyt wielu dodatków, dzięki czemu to właśnie drewniany parkiet będzie zwracał na siebie uwagę.
Jeśli jednak jesteście zwolennikami ciepłych odcieni, to warto, abyście wybrali beżowe modele o miodowej tonacji takie jak Viggo Fresno 20x120. Ciepłe odcienie sprawiają, że czujemy się lepiej i doskonale pasują do stylu rustykalnego. Aby wzmocnić ten efekt, można połączyć płytki drewnopodobne z postarzanymi kafelkami, małymi cegiełkami lub płytkami patchworkowymi.
Nowoczesna odsłona drewna
Drewno sprawdza się nie tylko w klasycznych kompozycjach, ale jest także świetnym materiałem do urządzenia nowoczesnego wnętrza. Nowoczesny styl wcale nie oznacza, że musi być pozbawiony naturalności. W tym przypadku dobrze sprawdzą się ciemniejsze, spokojne brązy. Na przykład płytka Mumble-C 19,5x121,5 występuje w kolorze brązu o różnych odcieniach, które nadają jej intensywności i naturalności, ponieważ w przyrodzie nic nie jest takie samo. Z kolei płytka Viggo Roble 20x120 występuje w chłodnej tonacji, więc będzie dobrze wyglądać zestawiona z szarościami. Ciemne płytki drewnopodobne to doskonały wybór do aranżacji industrialnych. I chociaż styl ten kojarzy się bardziej z miejską estetyką, to elementy imitujące drewno wprowadzą ze sobą pewną lekkość i świeżość.
Drewno ozdobą na ścianie
Płytki imitujące drewno nadają się nie tylko na podłogę, ale również na ściany. Specjalne modele ścienne często odznaczają się reliefową powierzchnią, która wprowadza element dekoracyjny, a przy tym świetnie pasuje do tradycyjnych desek. Bardzo popularnym motywem są tak zwane „żaluzje”, czyli poziome żłobienia układające się w szerokie pasy. Przykładem takiego wzornictwa jest płytka Viggo Arce RLV Woodland 30x90, której jasna i minimalistyczna powierzchnia wyróżnia się oszczędnym urokiem. Dzięki temu doskonale wpasuje się do stylu skandynawskiego, który również stawia przede wszystkim na naturalność.
Jednak wzory na powierzchni drewnopodobnych płytek ściennych mogą przyjmować różne układy, zaskakując swoim ułożeniem. Inną opcją jest bardzo drobny wzór reliefowy. W przypadku płytki Larchwood Zig Alder 40x120 układa się on w kształt jodełki. Tak więc stanowi ona połączenie dwóch ponadczasowych cech – naturalności drewna i elegancji jodełki. Wybierając ten produkt, zyskujecie dwa w jednym!
Płytki drewnopodobne dostępne są w różnorodnych kolorach, wzorach, a nawet kształtach, co pozwala na dostosowanie ich do każdego rodzaju aranżacji. Mogą być one łączone z innymi materiałami, aby w ten sposób stworzyć oryginalne i niepowtarzalne wnętrze. Co więcej, każda płytka drewnopodobna tak sugestywnie imituje prawdziwe drewno, że jest najlepszą opcją do stworzenia naturalnej aranżacji.