0
Brak produktów w koszyku.
Porady

Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym?

29.09.2022 Kategoria: Porady

Styl rustykalny sprawdzi się u każdego miłośnika natury i nietuzinkowych rozwiązań. Jest przepełniony zielenią, brązem, beżem, a nawet niektórymi odcieniami bieli. Daje nieograniczone możliwości aranżacyjne, w związku z czym takie wnętrze da się urządzić według własnych upodobań. Jak wygląda łazienka w stylu rustykalnym? Czy pasuje do każdego domu? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu!

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Styl rustykalny pozwala na zastosowanie różnorodności we wnętrzu oraz swobodne decydowanie o jego charakterze. Pomimo tego ma jednak pewne stałe cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania mebli, kolorów ścian lub dekoracji. Na tym etapie dobrze jest wyjaśnić sobie, co właściwie oznacza ta nazwa. Słowo „rustykalny”, czyli rustic (z języka angielskiego) oznacza po prostu „wiejski”. To niezwykle istotne, ponieważ z ludowej kultury zaczerpnięto wiele inspiracji, obecnie wykorzystywanych podczas aranżacji wnętrz.

W domach utrzymywanych w stylu rustykalnym panuje wyjątkowy, przytulny i rodzinny klimat. Wystrój przywodzi na myśl dworki oraz chałupy z XIX wieku. Nie oznacza to jednak, że nieruchomość musi zostać wybudowana na wsi.

Rustykalna łazienka z podłogą wyłożoną płytkami patchworkowymi, z długą kamienną szafką z dwiema kamiennymi umywalkami nablatowymi i bateriami stojącymi, okrągłym lustrem, ręcznikami i wiklinowymi pudełkami

Łazienka w stylu rustykalnym — o czym należy pamiętać przy aranżacji?

Łazienka w stylu rustykalnym to doskonały pomysł, jeśli w pozostałych pokojach panuje podobny klimat. Rozwiązanie to stanowi połączenie nowoczesności z sielankowym, wiejskim otoczeniem, w związku z czym pozwala na stworzenie bezpiecznej i intymnej strefy w domu. Taką łazienkę wyróżniają nie tylko meble, lecz także wyjątkowe, nietuzinkowe dekoracje i wzory. Nie można zapominać, że miejsce to musi być jednocześnie atrakcyjne wizualnie oraz funkcjonalne. Źle ulokowane sprzęty mogą skutecznie zniechęcać do wizyt w tak istotnym pomieszczeniu. Warto zatem przemyśleć rozkład mebli, armatury oraz ewentualnej roślinności, aby nie zmniejszyć optycznie łazienki.

Łazienka w stylu rustykalnym - wyposażenie

Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia łazienki jest armatura. Decydując się na styl rustykalny, świetnym wyborem będą baterie w modnym, czarnym kolorze. Są one wzorowane na dawnych wzorach baterii. Inną dobrą opcją będzie wanna wolnostojąca. W tym przypadku doskonale sprawdzą się ozdobne, pozłacane nóżki dopasowane do otoczenia wanny — na przykład kamienia lub drewna. Równie ważnym elementem są umywalki. Ich kształt oraz kolor obowiązkowo musi tworzyć jednolitą całość z pozostałymi segmentami łazienki.

Łazienka ze ścianą wyłożoną zielonymi cegiełkami w formie kwadratu, z drewnianą szafką, zieloną umywalką nablatową, okrągłym lustrem, kwiatem i drewnianym wieszakiem z ręcznikiem

Meble do łazienki w stylu rustykalnym

Wybierając meble do łazienki w stylu rustykalnym można eksperymentować. Warto zastosować połączenia, które - choć z pozoru do siebie nie pasują - w stylu rustykalnym sprawdzą się doskonale. Jedną z możliwości jest zakup mebli postarzanych. Aby dodatkowo urozmaicić wnętrze, dobrze jest kupić szafki przyozdobione różnorodnymi wzorami nawiązującymi do kultury ludowej. Mogą to być zarówno kwiaty, jak i motywy zwierzęce.

Właściciele domów często decydują się również na meble:

  • z ażurowymi zdobieniami,
  • ornamentami,
  • wstawkami wykonanymi z miedzi lub w tym kolorze,
  • drewniane drabinki zamiast klasycznych półek na ręczniki,
  • proste, drewniane krzesła.

Łazienka w stylu rustykalnym - jakie płytki?

Łazienka w stylu rustykalnym stwarza ogrom możliwości w wyborze płytek. Warto postawić na ceramikę w takich kolorach jak: zieleń, brąz, miedź, czerń, beż oraz przybrudzona biel. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup płytek zdobionych wszelkimi wzorami z kwiecistymi, orientalnymi lub zwierzęcymi motywami. Dzięki temu zarówno domownicy, jak i goście odniosą wrażenie, iż znajdują się znacznie bliżej natury niż w rzeczywistości.

Fragment łazienki z białymi i niebieskimi cegiełkami na ścianie i płytkami patchworkowymi w motyw gwiazdy na podłodze, z taboretem, dzbanami i świecami

Płytki patchwork

Płytki patchwork sprawdzają się doskonale jako uzupełnienie łazienki w stylu rustykalnym. Nie tylko wyglądają pięknie, lecz także stwarzają nieograniczone możliwości tworzenia wzorów oraz układów ornamentów. Oznacza to, że prostym sposobem można szybko uzyskać niepodrabialny, jedyny w swoim rodzaju zestaw. Sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach.

Płytki drewnopodobne

Płytki drewnopodobne mogą zachwycić miłośników zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych rozwiązań. Cechuje je łatwość czyszczenia, a także wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki mnogości dostępnych wariantów wybór jest niemal nieograniczony.

Styl rustykalny - dla kogo?

Styl rustykalny to wnętrza przytulne i ciepłe. Praktycznie każdy będzie się czuł w nich dobrze. Rozwiązanie to z pewnością sprawdzi się w przypadku osób, które chcą żyć blisko natury, a także cenią sobie swobodę oraz przestrzeń życiową. W domu urządzonym w ten sposób doskonale odnajdą się również lokatorzy lubiący tradycyjne, naturalne materiały. Styl ten opiera się bowiem w głównej mierze na drewnie.

Pokój z podłogą wyłożoną ciemnymi płytkami drewnopodobnymi, z drucianym fotelem, okrągłym stolikiem i białą zasłoną

Rustykalne wnętrza mogą jednak nie być wystarczające dla miłośników nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań. Zwykle panuje w nich umiarkowany przepych, przejawiający się niemal w każdym zastosowanym rozwiązaniu. Osoby, które czują się swobodnie w pustych, chłodnych przestrzeniach często odnoszą wrażenie, że są przytłoczone w otoczeniu wielu mebli, roślin oraz dekoracji.