0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Jakie płytki podłogowe wybrać do kuchni - z połyskiem czy matowe?

26.07.2021 Kategoria: Artykuły

Kuchnia jest niekiedy nazywana sercem każdego domu. To szczególne pomieszczenie, zwłaszcza dla osób lubiących gotować samodzielnie, dużo i często. Jego eksploatacja przebiega intensywnie, dlatego podłoga w kuchni musi być wytrzymała, ponieważ jest narażona na rozlanie się wrzącej wody, sosu, który może pozostawić plamy czy na zachlapanie gorącym tłuszczem. Dlatego płytki podłogowe do kuchni cieszą się tak dużą popularnością. Ale jakie konkretnie modele wybrać? Z połyskiem a może matowe?

Praktyczne płytki podłogowe do kuchni

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, które powinny być urządzone jak najbardziej praktycznie. Na wysoką funkcjonalność składa się między innymi wytrzymała i łatwa w utrzymaniu czystości podłoga. Jak wspomniano we wstępie, płytki podłogowe są odpowiednim wykończeniem tej powierzchni. Co więcej, czasy kiedy dostępność atrakcyjnych wizualnie płytek była ograniczona, na szczęście bezpowrotnie minęły. Dziś możemy wybierać spośród tysięcy modeli i wielu różnych rodzajów ceramiki lub gresu. Kupując płytki podłogowe do kuchni mamy do wyboru produkty o wzorze naturalnego kamienia, imitujące beton, drewnopodobne, metalizowane, lastryko, patchwork, monokolor i wiele innych. Ale kiedy już zdecydujemy się na styl okładziny, którą wykończymy podłogę, stajemy przed dylematem: płytki z połyskiem czy matowe?

Kuchnia z szarymi meblami z drewnianymi blatami i żółtymi akcentami, dwoma wiszącymi półkami, okapem, białą lampą wiszącą, dwoma żółtymi taboretami i płytkami patchwork Manises 60x60

Czym się kierować przy wyborze płytek do kuchni?

Odpowiedź na pytanie, który rodzaj powierzchni płytek wybrać, jest złożona i zależy od wielu czynników. Pierwszy jest bardzo istotny i jest to po prostu kwestia tego, co nam się bardziej podoba. Jeśli lubimy materiały takie jak drewno, kamień czy beton w ich naturalnej postaci, to nasz wybór padnie na kafle matowe takie jak na przykład Sandalo 20x120. Jeśli gustujemy w błyszczących powierzchniach, to zapewne zdecydujemy się na płytki z połyskiem. Ich zaletą jest to, że takie modele jak chociażby Panda White Brillo 60x120, pięknie podkreślają oświetlenie kuchenne, którego światło odbija się na ich powierzchni.

Jednak do podjęcia świadomej decyzji potrzeba nam jeszcze zrozumienia różnic technicznych między płytkami z połyskiem a matowymi. Najlepiej je poznać poprzez zaznajomienie się z procesem powstawania płytki o danym rodzaju wykończenia powierzchni. Dla ułatwienia skoncentrujemy się na płytkach gresowych, które dzięki swoim właściwościom są najpopularniejszym wyborem na podłogę do kuchni oraz innych pomieszczeń.

Płytki gresowe są wytwarzane z jednolitej w strukturze kamionki szlachetnej. W uproszczeniu proces produkcyjny polega na formowaniu, prasowaniu i wypalaniu. Płyta powstała w wyniku tych czynności jest matowa i ma gładkie lub chropowate, a nawet przetłaczane w dany wzór lico. Powierzchnię płytki kształtuje się na różne sposoby, by zwiększyć jej walory estetyczne i upodobnić na przykład do naturalnego kamienia. Taka płytka ma bardzo małą nasiąkliwość, ponieważ nie ma żadnych porów, do których mogłaby się dostać woda. Dzięki temu płytki matowe, pomimo że mają nieraz chropowatą powierzchnię, są odporne na zabrudzenia. Nawet jeśli nie zmyjemy jakiejś plamy od razu, to nie ma ryzyka, że zabarwi nam ona płytkę.

Kuchnia z szarymi szafkami stojącymi i wiszącymi, okapem, czarną baterią kuchenną, stołem i trzema krzesłami, oraz płytkami podłogowymi drewnopodobnymi

A jak wytwarza się płytki z połyskiem? Są dwa podstawowe sposoby. Jeden z nich to fabryczne szlifowanie lica specjalnymi kamieniami. Zerwanie wierzchniej warstwy płytki sprawia, że jej powierzchnia jest gładka i wypolerowana, dzięki czemu nabiera połysku. Ten proces powoduje jednak powstanie mikroporów. Dlatego płytki polerowane należy impregnować. Dzięki temu zwiększymy ich odporność na zabrudzenia. Impregnację najlepiej wykonać przed fugowaniem i zaraz po. Drugi sposób to szkliwienie płytek, czyli naniesienie na ich powierzchnię warstwy szkliwa, która nadaje głębokiego połysku każdej powierzchni. Płytka szkliwiona nie wymaga impregnacji, jest bardzo odporna na zaplamienia. Jednak powierzchnia szkliwa jest mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, takie jak od uderzenia spadającego ciężkiego przedmiotu, a to niestety się zdarza w kuchni.

Warto zaznaczyć, że wiele modeli płytek występuje w wersji z połyskiem lub matowej. Dlatego niezależnie czy stawiamy na płytki drewnopodobne, czy na kafle imitujące marmur, czy na jeszcze inny styl, to na pewno znajdziemy modele w obu wersjach wykończenia. Taka różnorodność materiałów wykończeniowych pozwala na dobranie ich do stylu wnętrzarskiego, w jakim planujemy urządzić naszą kuchnię, a także na dopasowanie aranżacji kuchni do innych pomieszczeń.

A może dwa w jednym? Czyli płytki lappato

Na rynku są dostępne także płytki, które można opisać jako na wpół matowe, na wpół z połyskiem. To płytki lappato, czyli takie, które tylko częściowo wypolerowano, dzięki czemu na ich powierzchni znajdziemy fragmenty zarówno matowe jak i błyszczące.

Minimalistyczna kuchnia z szarymi i białymi meblami, dwoma lampami wiszącymi, wysokim taboretem i płytkami imitującymi beton Basic Light Grey 81x81

Choć płytki matowe na podłogę zdają się mieć więcej zalet, to jednak przy odpowiednim zaimpregnowaniu płytek z połyskiem wybór sprowadza się do tego, jakie płytki będą pasować do naszej aranżacji. Pamiętając o tym, niezależnie czy postawimy na płytki z połyskiem, czy na matowe, to na pewno będziemy zadowoleni z wyglądu podłogi w naszej wymarzonej kuchni.