0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Duża łazienka to duże wyzwanie, sprawdź jak ją urządzić!

26.01.2022 Kategoria: Artykuły

Duża powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na łazienkę otwiera przed nami wiele możliwości aranżacji. Pozwala na spełnienie większości oczekiwań i marzeń co do wyglądu naszego domowego SPA. Takie miejsce z całą pewnością będzie sprzyjać relaksowi po ciężkim dniu pełnym obowiązków. Ale obszerne pomieszczenie to nie tylko możliwości, to także wyzwania. Jak zaaranżować dużą łazienkę i w pełni wykorzystać potencjał dostępnego miejsca?

Jak urządzić dużą łazienkę?

Każde pomieszczenie, by było funkcjonalne, wymaga dobrego planowania. Gniazdko do ładowania telefonu, które miało być nad szafką nocną, a jest za nią, niedoświetlony fragment pomieszczenia, drzwi wchodzące w kolizję z meblem - to tylko niektóre błędy, których można było uniknąć. Planowanie jest szczególnie istotne w przypadku tak wyjątkowego pomieszczenia, jakim jest łazienka. A o ileż bardziej tyczy się to dużej łazienki, która pełni wiele funkcji. Rozmieszczenie poszczególnych sprzętów takich jak ceramika sanitarna, umywalki, wanny i tym podobne warto pozostawić doświadczonemu architektowi. Równie ważny jest odpowiedni wybór materiałów wykończeniowych.

Jednym z lepszych sposobów na aranżację dużej łazienki jest wprowadzenie podziału na strefy. Praktycznie w każdej łazience ma to miejsce, jednak w pomieszczeniu o dużej powierzchni możemy mniej lub bardziej rozgraniczyć te strefy. Części z nich możemy nadać nico bardziej reprezentacyjnego charakteru, mimo że duża łazienka jest najczęściej ulokowana w strefie prywatnej domu lub apartamentu. Przyjrzyjmy się poszczególnym strefom kluczowym dla każdej łazienki i omówmy sposoby ich aranżacji w dużym pomieszczeniu.

Duża łazienka z białymi ścianami i drewnianą podłogą, białą wanną wolnostojącą na środku z baterią wolnostojącą, ciemnym chodniczkiem, białą umywalką stojącą, oknem na całej ścianie z czarną zasłoną i dużym kwiatem doniczkowym oraz lustrem

Aranżacja przestrzeni w dużej łazience

Żadna duża łazienka nie obędzie się bez wanny. Obecnie na absolutnym topie są wanny wolnostojące. To wygodne miejsce do długich kąpieli. Taka wanna zdecydowanie pasuje do dużej przestrzeni. W obszernym pomieszczeniu wanna wolnostojąca wygląda najlepiej. Możemy ją ustawić na środku pomieszczenia lub przysunąć nieco bliżej do jednej ze ścian. Można ją zainstalować także pod oknem. Dzięki przestrzeni nie będzie sprawiać wrażenia wciśniętej i niedopasowanej. Najlepiej, kiedy jej bryłę można oglądać z co najmniej dwóch stron. Dostępność różnych modeli sprawia, że możemy ją zastosować zarówno w klasycznie urządzonych pomieszczeniach jak i nowoczesnych. Pamiętajmy, że jej montaż wymaga poprowadzenia przyłączy wody i kanalizacji w posadzce pomieszczenia. Lokalizację wanny, podobnie jak każdego innego podłączanego do instalacji sprzętu, należy określić już na etapie projektu.

Mając do dyspozycji dużą łazienkę nie musimy rezygnować z prysznica na rzecz wanny. Z całą pewnością zmieścimy i jedno, i drugie. Ciekawą opcją jest natrysk bez kabiny i brodzika. W obszernej łazience możemy zaaranżować dużą strefę natrysku, która nie będzie ograniczona rozmiarem brodzika czy kabiny. Przy takim wyborze, wodę z prysznica odbierają odpływy prysznicowe. To niezawodne i bardzo estetyczne rozwiązanie montowane w posadzce natrysku.

W dużej łazience, z której korzystają jednocześnie dwie osoby podczas porannej toalety, warto zamontować dwie umywalki. To nie tylko praktyczne i oszczędzające czas rozwiązanie - wygląda efektownie i podkreśli skalę pomieszczenia. Uzupełnieniem umywalek może być wydzielone miejsce na toaletkę z dużym, dobrze oświetlonym lustrem. Takie wygodne miejsce do makijażu doceni każda kobieta.

Biała łazienka wyłożona płytkami imitującymi marmur z dwiema białymi umywalkami stojącymi, dwoma ręcznikami i dużym lustrem

Kolejną, niezbędną strefą jest miejsce na toaletę, którą warto uzupełnić o bidet. Takie połączenie jest funkcjonalne i podnosi komfort użytkowania. Toaletę i bidet warto umieścić na przykład za wolnostojącą ścianką, która oddzieli je od reszty pomieszczenia.

Wybór materiałów i projekt dużej łazienki

Kolejnym modnym trendem, o którym nie sposób nie wspomnieć, jest stosowanie płytek o dużym formacie. Z całą pewnością pasują one do obszernych pomieszczeń. Płytki wielkoformatowe podkreślą ich metraż. Na dużej powierzchni możliwe jest pełne wyeksponowanie wzoru danego modelu. Szczególną popularnością cieszą się płyty inspirowane wyglądem naturalnego kamienia - najczęściej marmuru. Wykończona nimi łazienka będzie wyglądać jakby obłożono jej ściany i podłogi fragmentami ogromnych, kamiennych slabów. Niezależnie na jaki format czy model płytek się zdecydujemy, duże pomieszczenie pozwala na większą swobodę w wyborze.

Przestronna łazienka z podwójną kabiną prysznicową na środku, białą wanną wolnostojącą przy oknie, drewnianym stoliczkiem z kosmetykami, kwiatami w doniczkach i jasnymi płytkami lastryko Arcana Miscela Nacar

Aranżacja dużej łazienki może być wyzwaniem. Zestawienie ze sobą wielu materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia, dobranie dodatków i zaplanowanie wszystkiego w sposób funkcjonalny wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Co ważne, można to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy przesłać plan lub odręczny szkic pomieszczenia z naniesionymi wymiarami, a zespół profesjonalistów, który ma dostęp do ogromnej bazy materiałów i elementów wyposażenia, wykona dla nas projekt z atrakcyjnymi wizualizacjami i zestawieniami materiałowymi. Projektowanie wnętrz to bardzo wygodna usługa dla osób ceniących piękne i przemyślane rozwiązania nie tylko w dużych łazienkach.