W jakich wnętrzach sprawdzą się płytki wielkoformatowe?
Dla osób urządzających dom lub mieszkanie, które chcą w efektowny sposób wykończyć ściany i podłogi, oferta bardzo dużych płyt może być idealnym rozwiązaniem, zapewniającym eleganckie i wyrafinowane wykończenie. Płytki wielkoformatowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu pasują do różnych stylów projektowych. Za płytki wielkoformatowe uważa się kafle kwadratowe lub prostokątne większe niż 60 × 60 cm. W jakich wnętrzach takie modele sprawdzą się najlepiej?
Gdzie zastosować płytki wielkoformatowe?
Płytki wielkoformatowe to trwały materiał wykończeniowy. Ze względu na ich rozmiar potrzeba o wiele mniejszej ilości płytek na daną przestrzeń w porównaniu do małego formatu. Oznacza to ograniczenie ilości łączeń, które wypełniane są fugą. Dzięki temu czyszczenie i konserwacja są dziecinnie proste. Przynosi to szczególne korzyści w takich pomieszczeniach jak łazienki, toalety, wiatrołapy czy korytarze. W tych miejscach w wyniku dużej wilgotności, intensywnego użytkowania, a także z powodu zabrudzeń fugi z czasem mogą ulec poplamieniu lub ich kolor może wyblaknąć. Powierzchni płytek to nie grozi. Z tego samego powodu kafle wielkoformatowe sprawdzą się także w kuchni i to nie tylko jako płytki podłogowe. Możemy ich użyć jako wykończenie ściany za blatem roboczym. Taka powierzchnia będzie łatwa w utrzymaniu czystości. Dzięki małej ilości połączeń całość będzie wyglądać niezwykle elegancko, szczególnie jeśli zdecydujemy się na płytki imitujące marmur.
Płytki o dużym formacie są świetnym i polecanym rozwiązaniem na podłogi do pomieszczeń o dużej powierzchni. Wielki format jest praktyczny w mniejszych pomieszczeniach, ale to na większej powierzchni można dodatkowo docenić jego skalę. To w salonach, jadalniach czy całych strefach dziennych z aneksami kuchennymi takie płytki rozwijają skrzydła. Widać pełnię ich rozmiaru, a ich rozmieszczenie może wprowadzać harmonię i ład do przestrzeni. Płytki o prostokątnym formacie, w zależności od sposobu ułożenia, mogą optycznie poszerzyć lub wydłużyć przestrzeń. Jest to zależne od kształtu pomieszczenia oraz lokalizacji wejść i okien względem siebie. Rozmieszczenie dużych płytek wymaga szczególnej uwagi, dlatego warto powierzyć to zadanie doświadczonemu w pracy z wielkim formatem architektowi. O tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, będzie jeszcze w dalszej części artykułu.
Oczywiście, podłoga w strefie dziennej to nie jedyna powierzchnia, na której warto zastosować płytki wielkoformatowe. Ciekawym pomysłem jest wykończenie nimi fragmentu ściany. Może to być część większej ściany, która dzięki wprowadzeniu kilku materiałów wykończeniowych będzie ozdobą całego pomieszczenia. Dobrze sprawdzi się tu zasada kontrastu. Przykuwający uwagę wzór płytek warto zestawić z neutralnym tłem ściany. Może ona być pomalowana neutralną kolorystycznie farbą lub pokryta tapetą strukturalną o drobnym wzorze. Duże płytki ustawione w pionie są w stanie wypełnić całą wysokość pomieszczenia. Płyta Wacom Forest Pulido 120x260 charakteryzuje się bardzo dużym formatem. Można nią na przykład wykończyć ścianę, na której powiesimy telewizor. Czarna tafla urządzenia będzie wyglądać niezwykle elegancko na tle płytki inspirowanej wyglądem czarnego marmuru.
Płytki wielkoformatowe - o czym musisz pamiętać?
Płytki wielkoformatowe cieszą się coraz większą popularnością. Są atrakcyjnym wyborem do wielu pomieszczeń i przestrzeni urządzonych w różnorodnych stylach. By cieszyć się piękną podłogą lub ścianą wykończoną wielkim formatem, należy dopilnować kilku etapów prac. Ważna jest faza planowania. Im większa płytka, tym więcej czynników należy przewidzieć i rozplanować. Na podłodze o dużej powierzchni niezbędne są dylatacje, które powinny pokrywać się z łączeniami płyt. Należy unikać docinania płyt w tak zwaną „elkę”, czyli kształt litery L. W ten sposób mogą powstać miejsca z naprężeniem, które z czasem mogą pęknąć.
Oczywiście, płytki wielkoformatowe są cięższe niż mniejsze płytki. Jest to kompensowane mniejszą grubością, która najczęściej wynosi 6 mm. By bezpiecznie przenosić największe płytki, niezbędne są dwie, a czasem nawet trzy osoby. Układanie płyt wielkoformatowych należy powierzyć wykwalifikowanej ekipie, posiadającej doświadczenie w pracy z takim materiałem. Należy pamiętać o tym, że podłoże pod takie płytki musi być idealnie równe. O ile przy mniejszych płytkach instalatorzy mogą być w stanie ukryć niedoskonałości podłogi, o tyle przy większym formacie staje się to wyzwaniem. Dlatego w przypadku nierównych podłóg zaleca się zastosowanie podkładu samopoziomującego. Warto również rozważyć położenie pod płytki maty kompensacyjnej, która oddzieli je od naprężeń z posadzki.
Niezależnie od tego czy odnawiasz mieszkanie, czy planujesz wykończenie ścian i podłóg w nowo budowanym domu, płyty wielkoformatowe mają wiele zalet, które warto wykorzystać. Są niesamowicie stylowe niezależnie od wybranego modelu. Poza ich wspaniałym wyglądem, bardzo duże płytki podłogowe są również praktyczne, dlatego są tak popularne wśród projektantów wnętrz i architektów. I oczywiście pasują do każdego pomieszczenia!