0
Brak produktów w koszyku.
Porady

Wybierz płytki, które świetnie sprawdzą się w ogrodzie!

02.06.2022 Kategoria: Porady

Płytki to okładzina, która jest stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Płytki na taras czy do wykończenia schodów wejściowych to dość popularny wybór. I nic dziwnego. Gres, z którego są wykonywane płytki, świetnie sprawdza się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. A czy można go wykorzystać w naszych ogrodach? Oczywiście, że tak! W tym artykule omówimy, jakie płytki sprawdzą się w różnych zewnętrznych zastosowaniach oraz poznamy kilka inspiracji na wykończenie terenu wokół domu z użyciem płytek.

To, w jaki sposób wykończymy podjazd, ścieżkę, taras i inne nawierzchnie wokół naszego domu, to istotna sprawa. Nikt przecież nie planuje wymiany okładzin tych ważnych miejsc po kilku latach. Chcemy, by były wytrzymałe i służyły nam przez długie lata. Powinny przy tym wyglądać jak nowe i być łatwe w utrzymaniu czystości. Materiał, który wybierzemy, jest przecież jedynym widocznym elementem nawierzchni. To on jest najważniejszy. Elementy małej architektury takie jak murki, donice czy balustrady są ważne, ale pełnią rolę dodatku. Dlatego materiał na taras i wykończenie innych powierzchni w ogrodzie powinien być atrakcyjny wizualnie. Tak samo ważna jest trwałość wybranego materiału wykończeniowego. Czy jest jakiś konkretny rodzaj płytek, który sprawdzi się najlepiej w tej roli? Zobaczmy!

Elewacja nowoczesnego domu z trawą wokół niego i płytkami drewnopodobnymi Savana Outdoor, z których jest ułożona ścieżka

Jakie płytki do ogrodu wybrać?

Wszelkie materiały wykończeniowe, znajdujące się na zewnątrz budynku, są szczególnie narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne. Temperatura podczas doby wiele razy w roku przechodzi przez zero, a amplituda roczna w naszym kraju potrafi przekroczyć nawet 70°C. Jest to ciężki test wytrzymałości dla wielu materiałów budowlanych. Jaki rodzaj płytek zagwarantuje, że otoczenie naszego domu będzie trwałe? Dedykowane płytki na taras to wysokiej klasy wyroby z gresu, które sprostają najtrudniejszym warunkom. Z powodzeniem można nimi wykończyć również balkon. Takie płytki są mrozoodporne, a ich powierzchnia zapewnia bezpieczne użytkowanie na zewnątrz pomieszczeń.

A czy płytki betonowe do ogrodu to dobry wybór? Płyty wykonane z betonu są niestety narażone na pęknięcia. Dlatego postawmy na płytki ogrodowe o powierzchni inspirowanej wyglądem betonu.

Taras wyłożony szarymi płytkami z dwoma leżakami i białym stołem z krzesłami oraz ścieżka na podsypce zrobiona z ciemnych płytek Art Graphite T20

Płytki na ścieżki ogrodowe

Sprawdzonym wyborem na ścieżki ogrodowe są tak zwane grube gresy. Ten materiał jest często spotykany także pod nazwą „gres 20 mm”. Zyskuje on coraz większą popularność. Jest to bardzo uniwersalny materiał. Cechuje się bardzo niską nasiąkliwością, a co za tym idzie, jest całkowicie mrozoodporny. Jego powierzchnia jest twarda i odporna na ścieranie. Dzięki temu sprawdzi się nie tylko jako ścieżka w ogrodzie, nawierzchnia tarasu, czy patio, ale także jako okładzina podjazdu i wykończenie miejsca postojowego dla samochodu. Kolejną zaletą grubych płyt gresowych jest dostępność kilku metod montażu. Są to następujące sposoby:

  • Ułożenie płyt bezpośrednio na trawniku. To szybki sposób na stworzenie efektownych ścieżek i chodników wokół naszego domu. Odstępy między płytami mogą być nieregularne, a same płyty mogą być względem siebie nieco poobracane. To nada ścieżce naturalnego, organicznego charakteru. Grube gresy mogą też być równomiernie rozmieszczone. Taki układ będzie pasował do nowoczesnej architektury. Warto postawić na modele o wyglądzie naturalnych materiałów. Płytki kamienne do ogrodu w odcieniach szarości, brązu i beżu będą pięknie kontrastować z zielenią trawy, która znajdzie się nie tylko wokoło, ale także pomiędzy płytami.
  • Ułożenie na podsypce z piasku, niczym ogrodowe płytki chodnikowe. To metoda nie tylko na chodniki i ścieżki, ale także na wykończenie powierzchni tarasu i patio. Płytki można ułożyć z zachowaniem minimalnych odstępów wynoszących kilka milimetrów. Inną metodą jest zachowanie większych odstępów, które można wypełnić drobnymi, ozdobnymi kamykami.
  • Standardowe układanie na klej. Ta metoda sprawdzi się, gdy tymi płytami wykańczamy schody lub taras. Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej fugi, przystosowanej do zewnętrznych warunków.
  • Układanie na wspornikach tarasowych. Na zaizolowanym podłożu są ustawiane specjalne, regulowane wsporniki, na które następnie układane są grube gresy. To kolejny świetny sposób na budowę tarasu. Szczeliny między płytami nie są fugowane, a każdą płytkę można w dowolnym momencie podnieść, gdyby zaszła taka potrzeba. Woda może swobodnie odpływać z powierzchni tarasu przez szczeliny między płytami. Przy tej metodzie, niezbędna jest odpowiednia ilość miejsca na wsporniki, które mogą mieć wysokość od kilku do kilkudziesięciu centymetrów.

Duży, odkryty taras wyłożony płytkami Externa Quarzite z dużą kanapą i małym stolikiem

Płytki do ogrodu powinny nawiązywać do stylu, w jakim go urządziliśmy, ale także do bryły i stylu budynku. Elewacja domu powinna korespondować z płytkami, jakimi postanowiliśmy wykończyć ogród. Dlatego tak ważne jest dobre planowanie. Na szczęście dostępność wielu modeli płytek tarasowych, płytek do ogrodu, czy chociażby grubych gresów sprawia, że każdy z pewnością znajdzie materiał wykończeniowy dopasowany do konkretnych potrzeb i oczekiwań.