0
Brak produktów w koszyku.
Porady

W jakim wnętrzu sprawdzi się wanna wolnostojąca?

28.10.2021 Kategoria: Porady

Wiele osób ponad szybki prysznic stawia długą i relaksującą kąpiel w wannie. A jeśli już brać kąpiel to w jak najlepszych warunkach. Komfortowym rozwiązaniem są wanny wolnostojące. W jakiej łazience warto zainstalować taką wannę? Na co należy zwrócić uwagę? I jakie decyzje należy podjąć odpowiednio wcześnie? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Wanna wolnostojąca - czyli jaka?

Wanna razem z kabiną prysznicową stanowi niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. A jaka jest wanna wolnostojąca? Takiej wanny nie instaluje się w narożach pomieszczenia bezpośrednio przy ścianach. Stoi ona pośrodku pomieszczenia i styka się tylko z podłogą. Obecnie wanny wolnostojące odzyskują swoją popularność. Dostrzegają to producenci, którzy oferują bogatą ofertę takich modeli. Dzięki temu klienci mogą wybierać spośród produktów o zróżnicowanych formach oraz rozmiarach. Wanny wolnostojące przybierają różne kształty. Jedne są geometrycznie proste, jak chociażby wanna wolnostojąca Simple 150 cm. Inne mają mocniej zaokrąglone krawędzie i bardziej owalny kształt. Przykładem może być doceniany przez klientów i architektów popularny model jakim jest wanna wolnostojąca Goya. Wanny Goya od uznanego producenta firmy Besco, są dostępne w kilku rozmiarach i w wielu wersjach kolorystycznych. Zewnętrzna powłoka wanny może być pokryta przykuwającym uwagę kolorem, jak na przykład złoty czy srebrny. Są także wersje w całości czarne. Taka różnorodność pozwala dobrać odpowiednią wannę do każdego pomieszczenia. Inne produkty mają jeszcze bardziej płynne linie i organiczne kształty. Swoją formą nawiązują do natury. Dobrym reprezentantem jest model Ador. Dla miłośników stylu retro także coś przygotowano. Są to wanny stojące na bogato zdobionych nogach. Model Atena Comfort Marble+ posiada klasyczny, ponadczasowy kształt, który dodatkowo podkreślono, lakierując zewnętrzną powłokę na głęboko połyskujący czarny kolor. Całość posadowiono na czterech srebrnych łapach.

Łazienka wyłożona szarymi płytkami imitującymi kamień z jedną ścianą z białymi płytkami imitującymi marmur z kabiną prysznicową, białą wanną wolnostojącą z czarnymi zagłówkami i baterią wolnostojącą oraz brązową pufą z ręcznikiem

Czy wannę wolnostojącą można zamontować w każdej łazience?

Obszerna oferta wanien wolnostojących pozwala dobrać odpowiedni model do praktycznie każdego wnętrza. Niezależnie od stylu, w jakim mamy urządzoną łazienkę, na pewno znajdziemy coś dla siebie. Ale czy wanna wolnostojąca pasuje do każdego pomieszczenia? Pod względem stylu na pewno tak. Jednak pewnym ograniczeniem może być niezbędna przestrzeń. To prawda, że wanna wolnostojąca potrzebuje nieco więcej miejsca na instalację. Należy zapewnić odpowiednią odległość od otaczających ją ścian czy innych elementów wyposażenia łazienki. Dzięki temu nie będzie ona sprawiać wrażenia wciśniętej w zbyt małą przestrzeń. Dlatego powierzchnia łazienki powinna wynosić co najmniej 12 m2. Oczywiście wanna wolnostojąca nie musi stać na środku pomieszczenia. Można ją dosunąć nieco bliżej ściany. Odstęp kilkunastu centymetrów zapewnia wyeksponowanie wanny. Umożliwi także dostęp przy sprzątaniu tej przestrzeni. Dzięki takiemu ustawieniu efektywnie wykorzystamy cenne miejsce w małej łazience. Mniejsze modele wanien wolnostojących można z powodzeniem zastosować w pomieszczeniach o powierzchni nawet 6 m2. A jakie to są mniejsze i większe wanny? Zewnętrzne wymiary najpopularniejszych modeli zawierają się w przedziałach od 150 cm do 185 cm (długość) i od 70 cm do 85 cm (szerokość). To duża rozpiętość, dzięki której dopasujemy odpowiednią wannę do małej łazienki i przestronnego pokoju kąpielowego.

Elegancka biało-czarna łazienka ze złotą armaturą, białymi okiennicami, kabiną prysznicową i czarną wanną wolnostojącą

Na co zwrócić uwagę wybierając wannę wolnostojącą i o czym pomyśleć zawczasu?

Wyborowi wanny do naszej wymarzonej łazienki warto poświęcić więcej uwagi. Wanna, w szczególności wolnostojąca, jest w pełni widocznym elementem wyposażenia, dlatego tak ważny jest jej dobór. Poza omówioną już kwestią wymiarów wanny należy sprawdzić, z czego jest wykonana. Popularnymi materiałami, z których wytwarza się wanny wolnostojące, jest akryl sanitarny oraz różne rodzaje kompozytów. Właściwości akrylu sprawiają, że świetnie nadaje się on do wytwarzania wanien. Dodatkowo większość producentów ma swoje własne, indywidualne rozwiązania, mające na celu zwiększenie odporności powierzchni akrylu na zarysowania i zabrudzenia. Materiały kompozytowe to konglomeraty powstałe ze sproszkowanych skał z dodatkiem żywic i innych substancji uszlachetniających. Taki materiał cechuje się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Wanny wykonane z konglomeratów są cięższe od akrylowych. Posiadają też lepsze właściwości izolacji termicznej co sprawia, że woda w wannie wolniej stygnie.

O wannie wolnostojącej należy pomyśleć już na etapie projektowania domu, a w ostateczności przed rozprowadzeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jest tak ponieważ do miejsca, w którym ma stanąć wanna, należy doprowadzić zimną i ciepłą wodę oraz odpływ do kanalizacji. Te rury powinny znaleźć się w grubości wylewki. Przyłącza muszą być bardzo dokładnie wykonane, ponieważ to do nich będzie zamontowana stojąca bateria, której wymaga większość wanien wolnostojących.

Kolorowa łazienka z niebieskimi i morelowymi ścianami, płytkami lastryko na podłodze, dużymi kaktusami i białą wanną wolnostojącą

Wanna wolnostojąca zapewnia poczucie komfortu i luksusu. Jest też elegancką ozdobą naszej łazienki. Wśród obszernej oferty rynkowej znajdziemy wanny pasujące do łazienki urządzonej w naszym ulubionym stylu. Dlatego warto rozważyć zakup tego typu wanny.