0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Płytki lastryko we wnętrzach - powrót do przeszłości?

20.07.2019 Kategoria: Artykuły

Lastryko jest materiałem, a dokładniej konglomeratem, który ma bardzo długą historię, występuje także pod nazwami terrazzo oraz lastriko. Jak byśmy go jednak nie nazwali zawsze oznacza to samo czyli mieszankę wody, cementu i grysu co daje charakterystyczny wygląd, który chyba każde z nas kojarzy. Przez lata był kojarzony z kiczem z powodu nadmiernego stosowania w budownictwie z wielkiej płyty, jednak teraz wraca do łask i widać to w trendach proponowanych przez zagranicznych projektantów i architektów. Nie boją się oni postawić na lastriko i urządzić wnętrze w odważny i oryginalny sposób.

Skąd pochodzi lastryko?

Materiał ten stosowano już w starożytności jednak swoją świetność przechodził w dwudziestoleciu międzywojennym we Włoszech, stąd też nazwa terrazzo lub lastrico. Lastryko swoje bardzo duże piętno odcisnęło także w okresie PRL - u. Kto z nas nie pamięta parapetów lub nagrobków wykonanych w stylu lastryko czy też okładzin ścian i podłóg w budynkach użyteczności publicznej takich jak kina, szpitale i szkoły. 

W jaki sposób wykorzystać lastryko we wnętrzach?

Dzisiejsza technologia pozwala w bardzo ciekawy sposób imitować terrazzo, nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni kolorystycznie lub wymiarowo. Producenci płytek ceramicznych tak bardzo pokochali ten trend i starają się go przedstawić na wiele różnych sposobów oraz nadać mu wiele zastosowań między innymi w salonie, kuchni lub łazience, a także na klatkach schodowych. Ich zaletą jest także możliwość stosowania na ogrzewanie podłogowe oraz łatwość w utrzymaniu czystości ze względu na urozmaiconą "ciapatą" powierzchnię na której nie widać tak bardzo brudu. Cena płytek podłogowych i ściennych z efektem lastriko stała się także bardziej przystępna.

Płytki imitujące lastryko mogą występować w wielu wybarwieniach i wykończeniach powierzchni. Wcześniej było bardzo ciężko uzyskać polerowaną powierzchnię, teraz jest to możliwe i na tym nie koniec. W kolekcji Pigment znajdziesz płytki wykończeniu półpolerowanym które są tegorocznym hitem wśród designerów z całego świata!

ŁAZIENKA Z PŁYTKAMI TERRAZZO KOLOROWYM LASTRYKO ROCA PIGMENT
Kolekcja ROCA Pigment imitująca lastryko jest dostępna w naszym sklepie!

Ciekawym rozwiązaniem może być także zastosowanie białego i czarnego lastryko w aranżacji łazienki lub kuchni. To połączenie jest bardzo często wybierane ponieważ doskonale współgra z fornirami i urozmaica kolorystycznie wnętrze. Zatopione kamienie w bazie płytki mogą być kolorowe co jeszcze bardziej nadaje oryginalności i przytulnego charakteru całej aranżacji.


Kolekcja WOW Design Color gres jak lastryko, dostępny w naszym sklepie!

Jeśli jednak preferujesz bardziej stonowane aranżacje wykorzystujące gres imitujący duże lastryko koniecznie powinieneś zwrócić swoją uwagę na kolekcję Flodsten. Spokojnie można powiedzieć że jest to lastryko w wersji XXL, ponieważ kamienie które są ukazane na jego powierzchni są bardzo duże i pełne detali. Przez wielu znawców wystroju wnętrz potocznie nazywane "salcesonami" ze względu na swój wygląd.

PŁYTKI Z DUŻYM LASTRIKO KAMIENIE
Kolekcja Flodsten duże lastryko dostępne w naszym sklepie!

Kolekcja Arcana Stracciatella - płytki podłogowe imitujące lastryko

Płytki terrazzo lastryko kolorowe w kształcie heksagonów

Inne zastosowania terrazzo

Płytki imitujące lastryko możesz zastosować także na zewnątrz na tarasie lub elewacji. Materiał ten doskonale sprawdzi się w nowoczesnych projektach budynków mieszkalnych i doskonale podkreśli charakter jego właściciela. Przy połączeniu z drewnem możesz być pewien że efekt będzie zniewalający!

TARAS Z GRESEM LASTRYKO DUŻYM

Na balkony w bloku warto przemyślec mniejsze formaty płytek w stylu patchwork lastriko. Ich odważny charakter może doskonale sprawdzić się na zewnątrz i podkreśli oryginalność tego miejsca, a zarazem pozwoli na stworzenie przestrzeni którą wszyscy Twoi goście będą zachwyceni. Chyba wszyscy mamy już dość tych samych rozwiązań na balkonie, gdzie zawsze panuje tania okładzina imitująca klepkę!

LASTRYKO PATCHWORK NA BALKONIE ZASTOSOWANIE

Kolekcja Venezia

Lastryko na schodach także zyskuje na popularności, ta metoda wykończenia stopni ze względu na swoje właściwości techniczne jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Wysoka odporność na ścieranie oraz możliwość przygotowania lastryko w wersji antypoślizgowej z delikatną strukturą zapewni bezpieczeństwo i możliwość użytkowania na długie lata.

SCHODY W LASTRYKO