0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Niby monokolor, a wciąż modny

01.09.2017 Kategoria: Artykuły

Płytki ceramiczne od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Są chętnie wybierane zarówno przez osoby, które pragną samodzielnie odmienić wygląd swojego wnętrza, jak i przez profesjonalnych architektów, którzy przygotowują projekty nowych mieszkań i domów. Mimo wciąż rosnącej popularności płytek ceramicznych, z roku na rok obserwujemy zmiany trendów, jeśli chodzi o ich wzory, kolory i tekstury. Jakie płytki ceramiczne aktualnie cieszą się największą popularnością?

Płytki ceramiczne w jednolitych barwach – idealne do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz

Z uwagi na modę na nowoczesne i zarazem minimalistyczne wnętrza, panującą nieprzerwanie od kilku lat, można śmiało powiedzieć, że na rynku niepodzielnie królują płytki ceramiczne w jednolitych barwach. Są one aktualnie najchętniej wybieranymi płytkami przez architektów i projektantów wnętrz. Na rosnące nimi zainteresowanie wpływa fakt, że są na tyle uniwersalne, że ich odcienie mogą być bez problemu dostosowane do kolorystyki panującej w danym pomieszczeniu. Dzięki zastosowaniu płytek w jednym kolorze (np. białym, taupe czy szarym), możliwe jest także nadanie pożądanego charakteru wnętrzu za pomocą samych mebli lub dodatków. Pozwala to także na zmianę wystroju danego pokoju bez konieczności przeprowadzania kolejnego remontu. Zaletą płytek ceramicznych jest także możliwość ich umieszczenia zarówno na podłodze jak i na ścianach.

Najnowsza propozycja gresu typu monokolor barwionego w masie od Roca to kolekcja Pure:


monokolorowa kuchnia

Płytki jednokolorowe idealne do kuchni i łazienki

Płytki jednokolorowe są chętnie wybierane w szczególności do takich pomieszczeń jak kuchnia i łazienka. W ostatnich czasach panuje trend na pomieszczenia kuchenne, w których dominującym kolorem jest biel lub szarość. Płytki ceramiczne w tych właśnie barwach doskonale podkreślają kolor obecnych w kuchni mebli oraz sprawiają, że wnętrze nimi udekorowane wygląda na schludne i czyste. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kuchni i jadalni, jako miejsc przygotowywania i spożywania posiłków.

Płytki kuchenne ceramiczne w jasnych, jednolitych kolorach idealnie sprawdzają się także jako elementy wykończenia ścian i podłóg zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. W tym pierwszym przypadku pozwalają bowiem na optyczne powiększenie niewielkiego wnętrza oraz jego dodatkowe rozświetlenie. Jeśli szczególnie zależy nam właśnie na efekcie wizualnego powiększenia pokoju, warto wybrać płytki w większych rozmiarach, np. 60x60, 40x120, 60x120.

Kolekcja Neve od firmy Baldocer dostępna jest w 3 formatach: 25x25, 30x90 i 40x120. Bardzo dobrzę łączy się z płytkami typu patchwork i drewnopodobnymi, nadając wnetrzu bardzo nowoczesny efekt:

monokolorowa łazienka

Kolekcja Montblanc od Aparici:
monokolorowa łazienka

Kolekcja Pure w łazience:
stonowana łazienka

szara łazienka

W przypadku łazienki płytki ceramiczne jednokolorowe dają praktycznie nieograniczoną liczbę kombinacji i układania z nich wzorów. Dzięki temu mamy możliwość wydzielenia za ich pomocą poszczególnych elementów łazienki, np. miejsca na kabinę prysznicową, umywalkę, wannę czy półek na akcesoria higieniczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała łazienka będzie prezentowała się w sposób urozmaicony i efektowny. Podłoga natomiast może być zachowana w jednolitym kolorze lub w kombinacji różnych odcieni płytek. Płytki łazienkowe ceramiczne jednobarwne pozwalają na właściwie nieograniczoną liczbę ich kombinacji kolorystycznych. Można dobrać je zarówno na zasadzie kontrastu (tutaj bardzo popularne i ponadczasowe jest połączenie ze sobą czarnych i białych kafli), jak i ułożyć wzory z płytek o podobnym odcieniu. 

Płytki nie tylko do wykończenia wnętrz

Płytki ceramiczne jednokolorowe doskonale sprawdzą się także w innych pomieszczeniach, a w szczególności takich, które wymagają częstego mycia podłóg. Z tego właśnie powodu wielu użytkowników wybiera je jako elementy wykończenia przedpokoju czy nawet na zewnętrzne tarasy. Warto w tym miejscu dodać, że niektóre rodzaje gresu, oprócz łatwego mycia i czyszczenia, wykonane są z trwałego materiału, dzięki czemu mogą być bez problemu użytkowane także w warunkach zewnętrznych. Płyty tarasowe są bowiem odporne na warunki atmosferyczne, promienie słoneczne, wilgoć oraz mróz. Jeśli planujemy zakup gresu na zewnętrz, sprawdźmy czy producent przewidział dla niego także zastosowanie na zewnątrz budynku.

nowoczesny dom
 

Płytki ceramiczne w jednolitych barwach a meble lakierowane

Płytki ceramiczne, dzięki występowaniu w szerokiej palecie barw, mogą bez problemu zostać dobrane pod kolor mebli obecnych w danym pomieszczeniu. Dokonując wyboru płytek należy zwrócić także uwagę na ich wykończenie, najczęściej występują one bowiem w macie lub połysku.

Płytki ceramiczne jednokolorowe mogą zostać dobrane do mebli na zasadzie kontrastu lub podobieństwa w wykończeniu. Jeśli nasze fronty meblowe posiadają wykończenie w połysku, możemy postawić na płytki matowe. Dzięki temu błyszczące meble zostaną bardziej wyeksponowane, a poszczególne elementy wystroju wnętrza nie będą się ze sobą „zlewały”. Płytki o matowym wykończeniu są także łatwiejsze w zachowaniu w czystości oraz wymagają mniejszego nakładu sił, jeśli chodzi o ich codzienną pielęgnację.

Z kolei miłośnicy błyszczących dodatków mogą postawić na płytki o wykończeniu z połyskiem, co sprawi, że całe pomieszczenie jeszcze bardziej się rozświetli oraz optycznie powiększy. Płytki z połyskiem nadadzą także wnętrzu dystyngowanego i ekskluzywnego charakteru. Idealnie sprawdzą się więc w przypadku osób, które chcą by ich ściany i podłogi były odpowiednio podkreślone.

ciemne płytki