0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Lastryko w łazience? Postaw na odważny design!

26.05.2021 Kategoria: Artykuły

Lastryko jest znane od tysięcy lat. Być może kojarzy się nam z szarymi posadzkami i wytartymi schodami na klatkach kamienic i bloków zbudowanych w latach 80. lub jeszcze dawniej. Choć wydawać by się mogło, że jego popularność już minęła, okazuje się, że obecnie coraz częściej takie wyroby, jak na przykład płytki do łazienki, są wykonywane na wzór lastryko. Zdobywają one coraz większą popularność przy wykańczaniu różnych pomieszczeń. Zobaczmy, dlaczego warto wybrać płytki lastryko do naszej łazienki.

Lastryko - charakterystyka i historia

Materiały, które możemy nazwać prekursorami lastryko, są znane od starożytności. Znaczny rozwój w produkcji tego materiału zawdzięczamy XVIII-wiecznym budowniczym z Włoch. Oryginalne lastryko to konglomerat, czyli materiał, który powstaje w wyniku wymieszania fragmentów skał takich jak marmur czy granit z zaprawą cementową. Czasem określa się je mianem sztucznego kamienia. Innym określeniem, wprost z języka włoskiego, jest słowo terrazzo. Przez wiele lat lastryko znajdowało zastosowanie głównie jako wytrzymały materiał służący do wykańczania powierzchni podłóg i schodów. Dziś najczęściej nie jest stosowane w swojej pierwotnej formie. Jego oryginalny wygląd jest inspiracją dla producentów płytek.

Płytki lastryko charakteryzują się tymi samymi parametrami i właściwościami co inne produkowane obecnie płytki ceramiczne i gresowe. Ich lico może być matowe lub połyskujące. Dostępne są w różnych formatach, zarówno rektyfikowanych, jak i nie, od małych, do wielkoformatowych jak na przykład 120 x 120 cm. Występują także modele mrozoodporne i z antypoślizgowym wykończeniem. Wyjątkową cechą jest ich ozdobna powierzchnia inspirowana wyglądem lastryko. Pod szerokim pojęciem lastryko kryje się wiele różnych wzorów o różnych barwach. Na przykład kolekcja Arcana Stracciatella składa się z bardzo szerokiej gamy płytek. Dostępne są modele w jasnych i ciemnych odcieniach, z mniej lub bardziej widocznymi kolorowymi „okruchami” skał, a nawet płytki z geometrycznymi wzorami. Taka różnorodność płytek lastryko pozwala urządzić z ich zastosowaniem łazienkę w każdym stylu i dopasować ją do naszego gustu.

Łazienka z dwiema umywalkami nablatowymi, dużym lustrem i płytkami Miscela-R Nacar

Pomysły na płytki lastryko w łazience

Wybierając płytki do łazienki, stajemy przed wyborem spośród praktycznie nieskończonej ilości kombinacji wzorów, powierzchni i formatów. Dlatego planowanie wyglądu naszej łazienki, toalety czy pokoju kąpielowego warto rozpocząć od wyboru stylu, w jakim będzie urządzone to wnętrze. Wspomniana wyżej kolekcja Arcana Stracciatella posiada dużą różnorodność modeli. Które płytki będą pasować do danego stylu? Zobaczmy kilka inspiracji.

Dziś lastryko nie jest tylko szare, jest przede wszystkim kolorowe. Takie płytki jak, chociażby Stracciatella Nacar Mat 60x60 pozwolą nam urządzić łazienkę w stylu boho lub retro. Dobrze będą się komponować ze ścianami i dodatkami w wyrazistych barwach, jak na przykład elegancki granat, butelkowa zieleń czy pudrowy róż. Powierzchnia wykończona kolorowymi płytkami lastryko będzie mocnym elementem wnętrza naszej łazienki.

Łazienka z dwoma białymi umywalkami nablatowymi, dwoma lustrami i płytkami At.Urbex Arena

Choć lastryko w pierwszej kolejności może się nie kojarzyć z tak modnym i lubianym w ostatnim czasie stylem glamour, to jednak umiejętnie dobrane, będzie świetnie do niego pasować. Wnętrza glamour są eklektyczne, czyli łączą w sobie w jedną całość wiele niejednorodnych elementów, które mają źródła w różnych stylach. A czy jest coś bardziej „niejednorodnego” niż powierzchnia lastryko? Dodatkowo wiele modeli tego rodzaju płytek jest wykończonych połyskującą powierzchnią, która podkreśla kontrasty wzoru lastryko. Powstające dzięki temu odbicia światła wpisują się w błyszczący charakter glamour. Nic nie stoi na przeszkodzie, by płytki lastryko połączyć z metalowymi listwami w kolorze złota czy srebra. Wybierając płytki lastryko do łazienki w stylu glamour lepiej postawić na te w jednorodnych barwach. Ściana wykończona błyszczącymi, białymi lub czarnymi płytkami nada wnętrzu elegancji.

Płytki o stonowanej kolorystyce, jak na przykład model Elburg Ribe-R Antracita 80x80 pasują do wnętrz łazienek urządzonych w stylu minimalistycznym, skandynawskim, czy industrialnym. Oczywiście by uzyskać przestrzeń zgodną z danym stylem, bardzo wiele zależy od zastosowanych dodatków i pozostałych materiałów wykończeniowych.

Płytki lastryko o wyraźniejszym wzorze, czyli takim, w którym różnokolorowe okruchy są stosunkowo duże i wyraźnie kontrastują z jednolitą kolorystycznie bazą, świetnie sprawdzą się jako fragment aranżacji. Można nimi wyłożyć na przykład wnękę z półkami, obudowę stelaża miski toaletowej czy fragment ściany przy kabinie prysznicowej lub wannie. Płytki cechujące się bardziej delikatnym wzorem lastryko, jak na przykład model Miscela-R Nacar Połysk 79,3x79,3, którego lico jest w odcieniach jednego koloru, sprawdzi się nawet na większych powierzchniach ścian czy podłóg.

Łazienka z kabiną prysznicową, okrągłym lustrem, umywalką i baterią podtynkową oraz płytkami At.Urbex Perla

Wybór płytek lastryko do łazienki wymaga dobrego zaprojektowania całej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu płytek o tym wyjątkowym wzorze, nasza łazienka będzie cechować się odważnym i ekstrawaganckim stylem, który zachwyci każdego!