Lastryko w kuchni. Dlaczego warto zdecydować się na płytki w tym stylu?
Płytki lastryko wracają do łask jako element coraz chętniej wykorzystywany w nowoczesnym designie. To rozwiązanie może kojarzyć się nam głównie PRL-em, jednak w XXI wieku znów znajduje swoje wyjątkowe miejsce na ścianach i podłogach minimalistycznych kuchni oraz łazienek. Jakie są zalety wyboru takich kafelek? Do jakiego stylu lastryko pasuje najbardziej?
Lastryko - co to jest i skąd się wzięło?
Lastryko, inaczej terazzo lub sztuczny kamień, wykorzystywane jest w budownictwie od wielu lat. Z pewnością nie raz widzieliście je na podłodze w blokach i domach wybudowanych co najmniej 30 lat temu. Obecnie stosowane terazzo wygląda jednak zupełnie inaczej, doskonale wpasowując się w nowoczesne, minimalistyczne standardy.
W rzeczywistości lastryko to połączenie kilku materiałów: cementu, kamieni, wody oraz - często, lecz nie zawsze - pigmentu. Ten ostatni ma za zadanie urozmaicać całą mieszankę wizualnie. Choć w XX wieku materiał ten osiągnął szczyt popularności, między innymi we Włoszech, to teraz wraca pod postacią płytki lastryko i podbija serca ze zdwojoną siłą.
Lastryko - wygląd
Ten sztuczny kamień aktualnie wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Przede wszystkim obecnie w modzie są płytki, które są inspirowane wyglądem lastryko. Producenci znacząco urozmaicili gamę dostępnych kolorów. Dawniej najczęściej wykorzystywano terazzo w niezachęcającym, smutnym szarym odcieniu, z domieszką wyblakłych brązów i brudnej bieli. Dziś natomiast na sklepowych półkach dostępne są kolorowe, pomarańczowo-czerwone lastryko, kafelki w kolorze śnieżnobiałym, a nawet z elementami imitującymi kawałki szkła.
Przykładem nowoczesnego designu i pomysłu zaspokajającego potrzeby obecnych kupujących mogą być płytki dekoracyjne Arcana Tegole. Ta wyjątkowa propozycja łączy w sobie lastryko z ozdobnymi wzorami w odcieniach bieli oraz czerni. To rozwiązanie jest szczególnie polecane do kuchni z uwagi na odporność na wysokie temperatury i oddziaływanie innych czynników zewnętrznych.
Lastryko - gdzie znajduje zastosowanie?
Lastryko stosuje się niemal wszędzie. Dotyczy to zarówno wnętrz, jak i powierzchni otwartych, i innych miejsc narażonych na negatywny wpływ wiatru, wilgoci, temperatury czy obciążeń. Najczęściej jednak materiał ten znajduje zastosowanie w kuchniach oraz łazienkach, na przykład na ścianach, podłogach, parapetach, a nawet jako obudowy wanny czy wykończenie nad blatem kuchennym. Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujemy, płytki lastryko to nowoczesny i bardzo trwały materiał.
Płytki lastryko - poler czy mat?
Kafelki terazzo możemy podzielić na dwa główne rodzaje w zależności od powierzchni, którą się charakteryzują. Wyróżnia się płytki z połyskiem oraz płytki matowe.
Pierwsza grupa obejmuje wszelkie kafelki o gładkiej, połyskującej powierzchni. To rozwiązanie uchodzi za szczególnie estetyczne, w związku z czym jest chętnie wykorzystywane w nowoczesnych, minimalistycznych i skandynawskich kuchniach. Taki materiał charakteryzuje łatwość w pielęgnacji, ale trzeba pamiętać, że ułożony na podłodze bywa śliski, w związku z czym jest polecany na ściany lub jako element wykończenia mebli.
Druga z ww. grup to płytki matowe, których powierzchnia może mieć wyraźną teksturę lub być po prostu matowa. Odpowiednio dopasowane do stylu wnętrza pięknie się prezentują, a dodatkowo zapewniają właściwości antypoślizgowe. Ich zakup powinni rozważyć posiadacze wnętrz utrzymanych w stylach takich jak retro, klasyczny, a przede wszystkim styl loftowy.
Jak zaaranżować płytki lastryko w kuchni?
Kuchnia to idealne miejsce dla lastryko. Nie można zapominać jednak, że nawet najpiękniejsze warianty płytek nie będą się dobrze prezentować, jeśli ich właściwie nie zaaranżujemy. Podstawowym sposobem na aranżację płytek lastryko w kuchni jest wykończenie nimi całej podłogi.
Dobrym pomysłem może okazać się wydzielenie stref w tym pomieszczeniu za pomocą opisywanych płytek. Można z powodzeniem poukładać je wokół wyspy lub przestrzeni roboczej. Jeśli natomiast decydujemy się na wprowadzenie terazzo do kuchni jedynie w postaci niewielkiego, minimalistycznego dodatku, powinniśmy rozważyć wykończenie nimi ściany nad blatem lub udekorowanie nimi frontów niektórych szafek, czy nawet wykonanie z nich blatu kuchennego w stylu retro.
Natomiast w nowoczesnej kuchni, w której dominuje biel lub beże, sprawdzą się kafelki takie jak chociażby Arcana Stracciatella-R Nacar. Ich design to powiew świeżości we wnętrzach, a delikatne kolory wprowadzają klimat rodem z włoskich lodziarni.
Innym, bardziej stonowanym rozwiązaniem jest utrzymana w odcieniach szarości płytka Elburg Ribe-R Antracita. Dzięki błyszczącym elementom, przypominającym mieniące się kawałki szkła, płytki te mogą być urozmaiceniem chłodnej, zaciemnionej, lecz eleganckiej kuchni.
Podsumowując, lastryko sprawdza się praktycznie w każdym wnętrzu, jeśli tylko jest odpowiednio zaaranżowane. Kuchnia z całą pewnością jest świetnym miejscem dla płytek lastryko. Wysoka wytrzymałość sprawia, że jest to materiał na kilka, a nawet na kilkanaście następnych lat. Szeroki wybór wariantów pozwala na dobranie uniwersalnej propozycji, która z pewnością przez długi czas nie wyjdzie z mody i będzie ozdabiał naszą kuchnię i nie tylko.