0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Kamień w minimalistycznych wnętrzach - jak go zaaranżować?

18.02.2022 Kategoria: Artykuły

Naturalne materiały mają w sobie coś, co sprawia, że lubimy się nimi otaczać. Ich barwa, wzór, powierzchnia, tekstura i inne cechy sprawiają, że postrzegamy je jako atrakcyjne wizualnie. Między innymi dlatego materiały pochodzenia naturalnego od wieków są stosowane jako element konstrukcyjny i wykończeniowy naszych domów. Kiedyś były po prostu jedynym możliwym wyborem, ale dziś mamy do dyspozycji nowoczesne materiały wytworzone przez człowieka, które odznaczają się pięknem naturalnych surowców. Jednym z nich są płytki inspirowane wyglądem kamienia.

Pod określeniem „kamień” znajdziemy całe mnóstwo materiałów do wykańczania wnętrz różnych pomieszczeń. Marmury, granity, łupki, piaskowce, trawertyny to skały, które najczęściej znajdują zastosowanie w naszych domach. Są układane na podłogach i ścianach. Pełnią także rolę zewnętrznych okładzin elewacji budynków. Są doceniane i wykorzystywane przez wielu architektów i dekoratorów. Producenci materiałów wykończeniowych, w tym przede wszystkim wytwórcy płytek gresowych i ceramicznych, zauważyli ten trend i od lat poszerzają portfolio swoich wyrobów o płytki kamienne. Czasy, kiedy okładzina ceramiczna oznaczała szarą, białą lub beżową płytkę, na szczęście bezpowrotnie minęły. Dziś możemy wybierać spośród wielu różnych rodzajów i kolekcji. Bardzo cenione są płytki inspirowane wyglądem różnych skał. Duża w tym zasługa stylów wnętrzarskich, do których pasują takie materiały wykończeniowe. Jednym z nich jest styl minimalistyczny. Poznajmy kilka inspiracji na kamień w minimalistycznych wnętrzach.

Przestronna kuchnia wyłożona szarymi płytkami imitującymi kamień, z jasnymi meblami, ciemnym drewnianym okapem, stołem z czterema taboretami, zieloną kanapą, obrazem na ścianie i kwiatami w doniczkach

Kamień i styl minimalistyczny - dlaczego do siebie pasują?

Minimalizm w urządzaniu wnętrz jest uznawany przez wiele osób za bardzo praktyczny i wygodny. Ale to nie tylko walory użytkowe decydują o atrakcyjności tak zaaranżowanych wnętrz. Minimalistyczne przestrzenie potrafią wyeksponować piękno użytych materiałów. Nie przytłaczają nadmiarem użytych dodatków, ozdób czy też samą ilością różnorodnych okładzin ścian i podłóg. Są stonowane i oszczędne w ilości zastosowanych barw. Te cechy sprawiają, że wiele rodzajów płytek kamiennych pasuje do takich wnętrz. Ich powierzchnia, wzór oraz paleta kolorystyczna nadają się także do pomieszczeń urządzanych w innych stylach, ale to we wnętrzach minimalistycznych można je w pełni wyeksponować. Zobaczmy jakie są sposoby na zaaranżowanie płytek imitujących kamień!

Różnorodne minimalistyczne wnętrza z kamiennym wykończeniem na podłodze

Jednym ze sposobów na wprowadzenie kamienia do minimalistycznego wnętrza jest skorzystanie z bardzo praktycznego materiału jakim są płytki podłogowe. Sprawdzą się one w przedsionku, holu oraz w pomieszczeniach gospodarczych. Tam w pełni można docenić ich zalety, takie jak odporność na ścieranie czy na zabrudzenia. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by te cechy wykorzystać w salonie, kuchni czy nawet sypialni. Użycie płytek inspirowanych wyglądem skał z całą pewnością podkreśli minimalistyczny charakter pomieszczenia. Niektórzy mogą się obawiać ich zastosowania w sypialni ze względu na ich chłodną i surową powierzchnię. Jednak takie wątpliwości są niepotrzebne. Styl minimalistyczny nie wyklucza użycia dodatków w postaci niewielkich dywanów przy łóżku. Najlepiej by były one w podobnej barwie co podłoga. Ponadto, coraz częściej decydujemy się w naszych domach i mieszkaniach na ogrzewanie podłogowe, a z nim płytki gresowe współpracują idealnie. Nie ma nic przyjemniejszego niż ciepła podłoga o wyczuwalnej pod stopą strukturze kamienia.

Minimalistyczna łazienka z ciemną, drewnianą podłogą i ścianą wyłożoną eleganckimi płytkami imitującymi kamień, z ciemną szafką wiszącą z umywalką nablatową, okrągłym lustrem, dwoma kinkietami i oknem oraz taboretem i koszem wiklinowym

W opisanych przestrzeniach świetnie sprawdzi się na przykład płytka gresowa Halley Argent Mat 60x120. To wysokiej jakości płytka wielkoformatowa o ciemnej barwie i mocno podkreślonej strukturze imitującej kamienną powierzchnię. Dzięki rektyfikowanym krawędziom możliwie jest ułożenie jej z zachowaniem minimalnych fug. To z całą pewnością podkreśli oszczędny charakter kompozycji.

Jeśli zależy nam na surowej, kamiennej powierzchni, ale chcielibyśmy nadać jej nieco połysku, to ciekawą opcją są kafle z wykończeniem lappato. Ich powierzchnia jest częściowo matowa, a częściowo błyszcząca. Taką płytką jest na przykład Metropoli Grafito 80x80 w modnym, dużym, kwadratowym formacie.

Kamień na ścianach

Płytki gresowe o wyglądzie kamienia znajdą zastosowanie także na ścianach minimalistycznych pomieszczeń. Możemy nimi wykończyć fragment ściany w salonie, jadalni czy sypialni. Dzięki zróżnicowaniu rodzajów okładzin ściennych, płytki będą z całą pewnością przykuwać uwagę. Jednocześnie będą ozdobą utrzymaną w ramach definiujących minimalistyczny styl.

Płytki ścienne znajdują oczywiste zastosowanie w łazienkach. Do minimalistycznej łazienki będą pasować różne rodzaje gresu i ceramiki. Jeśli dodatkowo zależy nam na rozjaśnieniu przestrzeni, to bardzo dobrym sposobem jest sięgnięcie po jasne płytki imitujące marmur. Do omawianego stylu najlepiej pasują płytki z delikatnym rysunkiem marmuru, jak chociażby model Pontremoli Brillo 60x120.

Widok na podłogę wyłożoną jasnymi płytkami imitującymi kamień, z jasnym fotelem, stołem z książkami i lampą stojącą

Płytki inspirowane wyglądem kamienia to jeden z bazowych materiałów do minimalistycznych wnętrz. Ich cechy szczególne pokrywają się z tym co reprezentuje omawiany styl. Różnorodność dostępnych modeli sprawia, że każdy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie produkt.