0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Jak urządzić łazienkę w stylu japandi?

22.11.2021 Kategoria: Artykuły

Choć Skandynawia i Japonia są od siebie oddalone o kilkanaście tysięcy kilometrów, to mają wiele wspólnych cech. Mogłoby się wydawać, że skandynawski sposób na urządzanie wnętrz jest zupełnie inny niż styl japoński. Okazuje się jednak, że te style wnętrzarskie wiele łączy. Zostało to dostrzeżone i docenione przez miłośników pięknych pomieszczeń. Połączono co najlepsze z obu nurtów i tak powstał styl japandi. Czym się charakteryzuje? Jak zastosować go w łazience? O tym będzie ten artykuł.

Styl japoński + styl skandynawski = styl japandi

Tak przedstawia się wzór na wyjątkowy styl japandi. Jakie elementy poszczególnych nurtów łączy w sobie? Przede wszystkim minimalizm. Projekty wykonane w duchu japandi są bardzo estetyczne. Jednocześnie przy zachowaniu minimalizmu odznaczają się wysoką funkcjonalnością, charakterystyczną szczególnie dla stylu skandynawskiego. Zarówno w kulturze skandynawskiej jak i japońskiej bardzo ważne jest poszanowanie otaczającej nas przyrody. Koresponduje to z coraz modniejszym i przede wszystkim dobrym, bo ekologicznym, podejściem do wielu dziedzin życia. Dotyczy to także urządzania wnętrz. Dlatego tak ważną rolę pełnią naturalne materiały lub takie, które są na nich wzorowane jak chociażby płytki drewnopodobne. Drewno w ogóle jest jednym z najważniejszych materiałów w japandi. Może być wykorzystane do wykończenia podłóg, ścian, a nawet sufitów. Z niego są też oczywiście wykonane meble pasujące do omawianego stylu. Wyposażenie w duchu japandi, szczególnie dla takiego pomieszczenia jak łazienka, powinno być trwałe i wytrzymałe. Filozofia kultury skandynawskiej i japońskiej w kreowaniu wnętrz zakłada użycie wyrobów rzemieślniczych, które można odnowić, a nie wyrzucić, kiedy tylko się uszkodzą czy nieco zużyją. Zastosowane elementy wykończenia powinny mieć czyste, proste linie, a  kolory powinny być stonowane i neutralne.

Łazienka z białymi ścianami i jasnymi płytkami drewnopodobnymi na podłodze, z kabiną prysznicową, ciemną drewnianą szafką wiszącą, białą umywalką nablatową z dużym lustrem, szarą lampką, ozdobnym wazonem i niskim stołkiem z ręcznikiem

Łazienka w stylu japandi - kilka inspiracji

Łazienka jest pomieszczeniem użytkowym, a także prywatnym. Ze względu na jej funkcję niezbędne w niej jest wiele akcesoriów jak przybory do kąpieli, pielęgnacji, kosmetyki itd. Jednak w łazience w stylu japandi należy ograniczyć ilość dodatków i akcesoriów do minimum. Te niezbędne można ukryć w dobrze rozplanowanych szafkach i szufladach. Choć wymaga to dobrego planowania i przyzwyczajenia to warto. Odwdzięczy się to przestrzenią, w której niewiele nas rozprasza i o wiele łatwiej o relaks.

A jak wykończyć łazienkę ulubionym materiałem stylu japandi, czyli drewnem? Należy przyznać, że większość materiałów wykończeniowych z drewna może nie spełnić odpowiednio swojej roli w mokrym pomieszczeniu jakim jest łazienka. Tu z pomocą przychodzą wspomniane płytki drewnopodobne. Płytki ceramiczne i gresowe to świetny i odporny na wodę materiał. Jest powszechnie stosowany w łazienkach, a także wielu innych pomieszczeniach właśnie ze względu na swoje właściwości. Równie ważne są aspekty wizualne. Producenci oferują płytki, które pasują do wnętrz w stylu skandynawskim czy japońskim, a co za tym idzie do łazienki w stylu japandi. Takie modele zawiera kolekcja Larchwood. Składa się ona z płytek o różnych, unikatowych wzorach. Każdy model jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych od najjaśniejszego, jakim jest Maple, przez Alder, po najciemniejszy Ipe. Są one przeznaczone do wykończenia ścian. A co zastosować na podłogę łazienki? Z pomocą przychodzi kolekcja Indiana od uznanej marki Roca. Zawiera ona zarówno płytki podłogowe jak i ścienne. Swoim wyglądem, a także formatem nawiązują do różnych drewnianych materiałów wykończeniowych jak parkiet czy deska. Odwzorowano fakturę, barwę i piękną satynową powierzchnię tych materiałów. Uwadze producenta nie uszły takie detale jak imitacje sęków czy pęknięć, które można znaleźć w naturalnym drewnie. To wszystko sprawia, że płytki z tej kolekcji będą ozdobą każdego pomieszczenia w stylu japandi i nie tylko.

Jasna łazienka wyłożona białymi płytkami w połysku z kabiną prysznicową, drewnianą szafką wiszącą z dużą, białą umywlaką i prostokątnym lustrem, drewnianą ławeczką z białym szlafrokiem i dużym kwiatem w donicy

Styl japandi to nie tylko drewno. Z brązami i beżami tego materiału świetnie komponuje się biel. To uniwersalny kolor i odkrywa wszystkie swoje zalety w zestawieniu z pozostałymi barwami i elementami omawianego stylu. Jak już wspomniano, japandi stawia na neutralne kolory. Taka właśnie jest biel. Wykończona tym kolorem powierzchnia pomoże odbijać światło dzienne, a co za tym idzie, optycznie zwiększać odczucie przestrzeni. Kolekcja Blanco Puro składa się z minimalistycznych, a jednocześnie tradycyjnych białych płytek. Ich połyskująca powierzchnia świetnie komponuje się z niezbędnym wyposażeniem każdej łazienki takim jak ceramika sanitarna, umywalki i wanny. Dostępne są modne formaty 30 × 60 cm oraz 30 × 90 cm.

Japandi - idealny styl dla łazienki

Cechy stylu japandi sprawiają, że bardzo dobrze współgra on z takim pomieszczeniem jak łazienka. Poszanowanie naturalnych materiałów, zastosowanie jasnych i neutralnych kolorów, a także na wskroś praktyczne i zamierzone minimalistyczne podejście do kreowania przestrzeni to ważne punkty tego stylu. Powoduje to, że tak urządzona łazienka jest przytulnym, a jednocześnie wygodnym w codziennym użytkowaniu miejscem.

Minimalistyczna, elegancka łazienka z białymi ścianami i płytkami drewnopodobnymi na podłodze w chłodnym kolorze z kabiną prysznicową schowaną za ścianką, wiszącą półką drewnianą z dwoma białymi umywalkami wysokimi i długim lustrem oraz lampą wiszącą