5 trendów powierzchni ceramicznych
Obecnie istnieje szereg cech, wspólnych dla wielu powierzchni ceramicznych, w tym ich parametry techniczne oraz w coraz większym stopniu, rozwiązania przyjęte w celu zmniejszenia śladu ekologicznego procesu produkcji. Kontrola nad zużyciem energii przez cały łańcuch produkcyjny czy trwałość produktów i ich zgodność z wymogami certyfikatów środowiskowych to tylko niektóre z cech, które charakteryzują wysokiej klasy płytki. Oznacza to, że producentom pozostają tylko style, kolory, dekoracje i tekstury, aby ich oferta odróżniała się od oferty konkurencji.
Wśród mnogości różnorodnych trendów i bardzo realnej możliwości znalezienia rozwiązania dla każdego wymogu projektowego, możemy zidentyfikować pięć głównych motywów powierzchni płytek ceramicznych.
Dekoracje kwiatowe
Kwiatowy trend dekoracyjny jest wariacją na temat bardzo popularnego stylu imitującego dżunglę, ale z widocznym echem przeszłości. Odzwierciedla on nasze pragnienie, aby przynieść do naszego domu choć mały kawałek natury, pozwalając nam cieszyć się dobroczynnym wpływem obcowania z zielenią nawet w zamkniętych przestrzeniach, jakkolwiek abstrakcyjnie to brzmi. W rezultacie widzimy coraz więcej i więcej płytek zaprojektowanych w kwiatowe motywy o różnych rozmiarach i kolorach.
Powierzchnie dekoracyjne
Powierzchnie ceramiczne są coraz częściej stosowane jako element wyposażenia wnętrz, włączając w to płytki z dekoracjami inspirowanymi światem sztuki, zarówno pod względem motywów jak i rzemiosła. Jednym z przykładów są dywany ceramiczne pomalowane w taki sposób, aby widoczne były pociągnięcia pędzla. Innym przykładem jest efekt tapety, na której dekoracje rozciągają się na całą powierzchnię, wprowadzając w ten sposób do przestrzeni mieszkalnych typowo brytyjski styl dekoracyjny.
Ciągłość między wnętrzem a zewnętrzem
W ostatnich miesiącach rosnące zainteresowanie przestrzeniami zewnętrznymi takimi jak tarasy, patia i balkony doprowadziły do rozpowszechnienia się architektury i projektów, mających na celu połączenie obszarów wewnętrznych i zewnętrznych. Branża płytek ceramicznych odpowiada na te potrzeby, opracowując kolekcje z produktami odpowiednimi zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego. To, co się zmienia między płytkami, to przede wszystkim wartość współczynnika poślizgu – zazwyczaj R9 dla zastosowania wewnętrznego i R11 dla zewnętrznego.
Efekt 3D
Inne rozwiązanie stylistyczne, stosowane przez projektantów w celu nadania płytkom wyjątkowości i unikatowości, polega na zastosowaniu grafik i kształtów, które wydają się przekształcać powierzchnię w trójwymiarowe warstwy. Wiąże się to z wykorzystaniem geometrii i kolorów, jak również reliefowych struktur, zdolnych do odbijania światła i tworzenia w ten sposób efektu 3D.
Wygląd naturalnego materiału
Trend naturalnych materiałów od dawna cieszy się popularnością i taka powierzchnia pozostaje jedną z najczęściej poszukiwanych przez klientów. Łatwiejsze w obróbce niż prawdziwe drewno, łatwiej dostępne niż płyty marmurowe, łatwiejsze w montażu niż powierzchnie betonowe – dlatego płytki imitujące inne materiały są istotnym elementem kolekcji oferowanych przez producentów.
Niniejszy artykuł jest tłumaczeniem tekstu autorstwa Antoni Solari „Five surface style trends” dostępnego w „Cer magazine” n. 52 (wrzesień 2021), ISSN 1828-1109, s. 20-24.