0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Wielkie rozwiązania do małej kuchni. Sprawdź, na co zwrócić uwagę

18.06.2021 Kategoria: Artykuły

Mała kuchnia może być ograniczeniem dla osób, które lubią gotować i często przygotowują posiłki dla wielu osób. Ale wcale nie musi tak być! Dzięki przemyślanym rozwiązaniom mała kuchnia będzie funkcjonalna i gotowa nawet na największe kulinarne wyzwania. Pomogą w tym także płytki do kuchni oraz odpowiednio dobrane oświetlenie.

Mała kuchnia - jak ją dobrze zaprojektować?

Projektowanie wnętrz może być wyzwaniem, szczególnie przy aranżowaniu takiego pomieszczenia jak mała kuchnia. Wiele zależy od tego czy mamy wpływ na wielkość pomieszczenia, rozmieszczenie przyłączy, lokalizacje pionów wentylacyjnych i innych kluczowych elementów, jak to ma miejsce kiedy budujemy dom od podstaw. Jednak niekiedy jesteśmy skazani na to, co zastaliśmy, na przykład w zakupionym mieszkaniu czy remontowanym domu. Poznajmy podstawowe zasady, jakich warto się trzymać, aby korzystanie z naszej kuchni było wygodne. W dalszej części artykułu poznamy kilka trików, które znacznie podniosą funkcjonalność i optycznie powiększą kuchnię. Można je zastosować nawet kiedy nie mamy wpływu na układ ścian w pomieszczeniu.

Beżowa kuchnia z białymi meblami, miedzianymi dodatkami, dwoma lampami wiszącymi, dwoma zielonymi stołkami i płytkami Aparici z kolekcji Ronda

Trójkąt roboczy i minimalne odległości

Trójkąt roboczy to bardzo ważne założenie funkcjonalne. Opiera się na tym, że w kuchni prace wykonujemy zgodnie z powtarzalnymi schematami. Wierzchołki tego trójkąta to kluczowe miejsca w każdej kuchni, a jego boki to drogi, jakie musimy pokonać. Pierwszy wierzchołek to lodówka, od której najczęściej rozpoczynamy przygotowanie posiłku, sięgając po świeże produkty. Drugi to zlewozmywak, w którym myjemy produkty, a trzeci to kuchenka. Boki trójkąta roboczego nie mogą być zbyt długie, bo przechodzenie pomiędzy nimi z różnymi produktami czy gorącymi garnkami będzie uciążliwe. Zakłada się, że ta odległość nie powinna być większa niż 210 cm. Ale nie może być też zbyt krótka, ponieważ przy lodówce powinien znajdować się fragment blatu, umożliwiający odłożenie nam tego, co właśnie wkładamy lub wyjęliśmy z lodówki. Ten fragment powinien mieć długość minimum 60 cm, ale w małej kuchni to może być nawet 45 cm lub 30 cm. Przy zlewozmywaku i kuchence także powinien znajdować się blat roboczy umożliwiający obróbkę produktów i przygotowywanie posiłków.

W małej kuchni najłatwiej zaaranżować poprawny trójkąt roboczy zabudowując meblami kuchennymi dwie ściany. Zabudowa w kształcie litery L pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnych ścian i jednocześnie pozostawia stosunkowo dużą przestrzeń, którą można zaaranżować na przykład na małą jadalnię. Oczywiście wiele zależy od przestrzeni jaką dysponujemy i od tego, czy nasza kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem, czy aneksem kuchennym wydzielonym z salonu.

Fragment kuchni z długim blatem, zlewem, wysoką baterią, czarną kuchenką, srebrnym okapem, naczyniami, kwadratowym stołem i krzesłem oraz płytkami Equipe Artisan Burgundy 6,5x20

Sztuczki, które powiększą małe kuchnie

Wielkie rozwiązania do małej kuchni - pod tym pojęciem kryje się wiele zasad, między innymi te opisane powyżej, a także różne sztuczki, które sprawią, że mała kuchnia stanie się większa i wygodniejsza. Jednym ze sposobów jest zastosowanie odpowiedniego wykończenia ściany nad blatem kuchennym. Dobrze dobrane płytki ścienne będą nie tylko ozdobą kuchni, ale i sposobem na jej optyczne powiększenie. Poznajmy kilka inspiracji.

Dużą popularnością cieszą się tak zwane kafle metro. Ten rodzaj płytek przybiera format zbliżony do bocznej ścianki cegły. Występuję w wielu kolorach, a lico płytki najczęściej jest szkliwione, dzięki czemu połyskuje. Takie płytki, jak na przykład model Artisan Blue 6,5x20 w kolorze niebieskim, świetnie sprawdzą się jako wykończenie ściany w małej kuchni. Można je ułożyć w formie klasycznej cegiełki, co optycznie wydłuży blat roboczy, albo w inny ciekawy wzór, na przykład jodełki. Jasne kafle optycznie powiększą przestrzeń, a te w ciemniejszych barwach sprawią, że kuchnia będzie miała swój niepowtarzalny, przytulny charakter.

Innym pomysłem na wizualne powiększenie kuchni jest zastosowanie strukturalnej płytki drewnopodobnej. Poziome przetłoczenia płytki Woodland Cedro 33,3x100 nadają jej oryginalnego charakteru. Ten produkt jest wykonany z terakoty i idealnie sprawdzi się jako wykończenie ściany nad blatem kuchennym. Łączy w sobie piękny wygląd drewna i tak potrzebną w tym zastosowaniu odporność.

Fragment kuchni z naczyniami, dwoma białymi półkami wiszącymi, przyprawami i płytkami Arcana Negara-R 20x20

Bardzo efektownym sposobem na nadanie charakteru naszej kuchni jest zastosowanie kamieni dekoracyjnych, cegieł lub płytek dekoracyjnych. Kamień dekoracyjny nada ścianie wyrazistej, przestrzennej faktury. Ogromny wybór tego rodzaju okładziny sprawia, że każdy znajdzie produkt pasujący do stylu swojego pomieszczenia.

Zaplanuj oświetlenie kuchni

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdej, małej i dużej, kuchni. Niestety nadal zdarza się, że przewidziana w projekcie ilość opraw oświetleniowych jest zbyt mała. Projektowanie wnętrz powinno zawierać przemyślane i dobrze dobrane oświetlenie. Odpowiednia ilość światła jest niezbędna nie tylko do wygodnego, ale przede wszystkim bezpiecznego przygotowywania posiłków. Dlatego zadbaj o odpowiednią ilość punktów świetlnych, zarówno tych dla całego pomieszczenia jak i tych umieszczonych bezpośrednio nad blatem kuchennym. W tym artykule poznałeś wielkie rozwiązania do małej kuchni, dzięki którym nawet małe kuchnie mogą być wielkie!