0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Trend WABI-SABI we wnętrzach, piękno niedoskonałości prosto z Japonii

20.07.2019 Kategoria: Artykuły

Wabi-sabi to styl, który ma za zadanie pokazać, że nie wszystko musi być idealne, aby było piękne.

Co dokładnie oznacza WABI-SABI?

Wabi- Sabi to japońska filozofia, która powstała ponad 600 lat temu.  Nazwa tego stylu pochodzi z języka japońskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza prostotę i piękno; słowo “wabi” - prostota, “sabi” piękno wynikające z upływu czasu.  Już samo wytłumaczenie nazwy pozwala zrozumieć kwintesencję tego stylu. Filozofia ta stawia na wydobycie subtelnego i naturalnego piękna z niedoskonałości oraz docenianie prostych i skromnych rzeczy, nadszarpniętych zębem czasu.

WABI–SABI we wnętrzach

We wnętrzach urządzonych zgodnie z filozofią wabi-sabi stawia się przede wszystkim na niedoskonałość, naturalność i autentyczność Charakterystyczne dla wnętrz wabi-sabi są naturalne materiały: kamień i drewno, o popękanej i poniszczonej powierzchni. Styl ten polega na akceptacji naturalnego procesu starzenia się i znalezieniu w nim piękna! We wnętrzach przejawia się on w produktach i materiałach dalekich od perfekcji, z widocznymi śladami użytkowania. Wnętrza urządzane zgodnie z wabi-sabi mają przytulny i rustykalny charakter oraz są dalekie od masowo powstających katalogowych wnętrz.

Niebieskie wnętrze w stylu WABI-SABI z płytkami patchwork

Płytki z Kolekcji FS

Kolory dominujące

Dla wabi-sabi charakterystyczne są barwy neutralne i pastelowe. Idealne jest tutaj połączenie ciemniejszych odcieni błękitów i kolorów ziemi (brązy, zielenie) z bielą, szarością oraz chłodnymi pastelami. W aranżacjach sprawdzą się zatem beże, zgaszone zielenie, brązy oraz oranże. Dzięki temu wnętrza wydają się optycznie większe, a jednocześnie zachowują swój przytulny charakter.

Łazienka z rustykalnymi płytkami drewnopodobnym z efektem postarzenia

Płytki z Kolekcji ChalkWood

Materiały

Wabi-sabi to styl ceniący naturalne wykończenia- trend ten uwielbia wcześniej wspomniane, naturalne drewno, surowy beton oraz chłodny, kamień. Z powodzeniem można   postawić na kamienne posadzki, płytki ceramiczne, blaty czy oryginalną, kamienną armaturę. Idealnie, kiedy drewno i kamień przeplatają się we wnętrzu, tworząc harmonijną, wyważoną stylizację. 

Wnętrze wabi – sabi można stworzyć nie tylko dzięki zastosowaniu stylizowanych mebli, dobranych farb czy tynków.  Hitem wpisującym się perfekcyjnie w trend wabi- sabi są płytki ceramiczne, których powierzchnia została umyślnie postarzona.  Najlepszym przykładem będzie tutaj kolekcja Carpet, imitująca stary podniszczony dywan.

Aranżacja łazienki z płytkami Aparici Carpet

Ze względu na to, że wabi-sabi opiera się na naturalnych fakturach takich jak drewno, warto rozważyć zastosowanie podstarzałych desek we wnętrzu, które uzupełniałyby przestrzeń, jednak jak wiadomo materiał ten jest nietrwały i trudny w codziennej pielęgnacji. Producenci płytek również na to znaleźli rozwiązanie. Obecnie mamy ogromny wybór płytek i gresów imitujących drewno, które dodatkowo są sztucznie postarzone, dzięki czemu nadają wnętrzu rustykalnego charakteru.