0
Brak produktów w koszyku.
Porady

Minimalistyczna łazienka, czyli jak zachować prostotę przy jej aranżacji?

13.10.2022 Kategoria: Porady

Natłok informacji i bodźców docierających do nas każdego dnia sprawia, że w naszych domach i mieszkaniach poszukujemy spokoju i wytchnienia. Pomieszczeniem, które szczególnie sprzyja relaksowi jest łazienka. To tu możemy skorzystać z długiej, odprężającej kąpieli, lub wziąć orzeźwiający, szybki prysznic. Sposób, w jaki urządzimy naszą łazienkę, ma ogromny wpływ na to, jak będziemy się w niej czuć. Minimalistyczny wystrój z całą pewnością sprzyja poczuciu porządku i harmonii. Jak więc zaaranżować minimalistyczną łazienkę?

Minimalizm w urządzaniu wnętrz jest lubiany przez wiele osób. Na przestrzeni lat zdobywa on coraz większe grono zwolenników. Jest uznawany za bardzo praktyczny i wygodny w codziennym użytkowaniu. To szczególnie doceniana cecha w przypadku tak intensywnie eksploatowanych pomieszczeń jak łazienka. Co ważne, proste wnętrza urządzone w minimalistycznym stylu nie muszą być pozbawione charakteru. Warto im nadać nasz indywidualny sznyt. Może on być inspirowany innymi stylami wnętrzarskimi, jak na przykład stylem skandynawskim, klasycznym, a nawet glamour. Dla minimalistycznych łazienek istotny jest odpowiedni dobór wyposażenia i materiałów wykończeniowych. Na co warto postawić? Zobaczmy!

Łazienka wyłożona szarymi płytkami imitującymi kamień z dużą kabiną prysznicową, z wiszącą półką z umywalką nablatową, długim lustrem i niebieską pufą

Minimalistyczne i proste materiały wykończeniowe

Minimalistycznie wykończone powierzchnie eksponują piękno użytych materiałów. Ważne by nie były one przytłoczone nadmiarem użytych dodatków i ozdób. Sama ilość różnych rodzajów okładzin również powinna być ograniczona. A jakie wykończenie ścian i podłóg sprawdzi się w minimalistycznej łazience? Oczywiście najbardziej oczywistym wyborem są płytki i mozaiki łazienkowe. Na jakie konkretne rodzaje warto się zdecydować? Poznajmy kilka przykładów.

  • Tak modne w ostatnich latach płytki wielkoformatowe idealnie wpisują się w minimalistyczne wnętrza. Zastosowanie ich w łazience, nawet jeśli nie jest ona zbyt duża, pozwala nadać przestrzeni estetycznego charakteru. Mała ilość połączeń, czyli fug, sprzyja ograniczeniu zbędnych elementów, które mogłyby niepotrzebnie odwracać uwagę. Dodatkowo powiększa to optycznie pomieszczenie.
  • Płytki imitujące kamień to kolejny, świetny sposób na wykończenie minimalistycznej łazienki. Okładziny inspirowane wyglądem naturalnych skał są stonowane i oszczędne w ilości zastosowanych barw. Te cechy sprawiają, że wiele rodzajów płytek kamiennych pasuje do wnętrz utrzymanych w duchu minimalizmu.
  • Do minimalistycznego, ale eleganckiego pokoju kąpielowego idealnie sprawdzą się płytki imitujące marmur. Naturalny wygląd takich płytek świetnie współgra z efektownymi, ale prostymi w formie elementami wyposażenia wykończonymi na wysoki połysk w kolorze złotym lub srebrnym. Są to przede wszystkim armatura i akcesoria łazienkowe.
  • Choć czasami minimalizm może wydawać się zimny i oszczędny to nie musi, a nawet nie powinien taki być. Dlatego warto wprowadzić do wnętrza łazienki ciepło i atmosferę domowego spa za pomocą naturalnych materiałów, takich jak drewno czy bambus. By zapewnić trwałość wykończenia, bardzo dobrą alternatywą dla naturalnego drewna są płytki drewnopodobne. Mają one wszystkie zalety gresu, a jednocześnie idealnie odzwierciedlają kolorystykę, wzór, a nawet fakturę prawdziwego drewna.

Łazienka wyłożona ciepłymi płytkami imitującymi drewno z białą wanną wolnostojącą, z wiszącą szafką z umywalką i dużym lustrem

Porady aranżacyjne do minimalistycznej łazienki

Zastosowanie kilku wskazówek pozwoli nadać naszej łazience minimalistycznego charakteru, który będzie prosty i przyjemny w odbiorze. Jakie zabiegi aranżacyjne pozwolą na uzyskanie takiego wnętrza?

Jednym ze sposobów na uporzadkowanie przestrzeni w łazience jest zastosowanie mebli łazienkowych, które pozwolą ukryć zbędny bałagan. Mogą to być szafki ukryte za lustrami, lub szuflady pod umywalkami. Jeśli zdecydujemy się na otwarte półki, wtedy należy szczególnie zadbać o porządek widocznych przedmiotów. Można je zapełnić na przykład jednakowymi ręcznikami złożonymi w identyczny sposób lub estetycznymi pojemnikami, do których można przelać płyny kąpielowe z ich oryginalnych opakowań. Takie rozwiązania są powszechnie stosowane w hotelach. Między innymi dlatego hotelowe łazienki wyglądają tak elegancko.

Kolejnym elementem wpływającym na prostotę pomieszczenia jest sposób rozwiązania przestrzeni kąpielowej. Warto postawić na wanny o prostej formie. Świetną opcją są wanny wolnostojące. Porządkują one przestrzeń łazienki. Jeśli chodzi o natrysk to we wnętrzach minimalistycznych postawmy na prysznic bez brodzika typu walk-in. Możemy go oddzielić od reszty pomieszczenia za pomocą szklanego panelu, który nie zakłóci przestrzeni, a skutecznie zapobiega rozchlapywaniu wody i nadmiernej utracie ciepła.

Oświetlenie minimalistycznej łazienki powinno być utrzymane w prostej formie. Ozdobne oprawy czy żyrandole mogłyby zaburzyć odbiór całego pomieszczenia. Światło powinno być równomiernie rozprowadzone tak, by cała łazienka była jednakowo oświetlona. Barwa światła przełoży się na poczucie ciepła.

Łazienka wyłożona szarymi płytkami dekoracyjnymi z białą wanną wolnostojącą i kabiną prysznicową

Minimalistyczne łazienki są nie tylko praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Są także efektowne i pozwalają na wyeksponowanie piękna materiałów wykończeniowych. Niezależnie czy aranżujemy nową łazienkę, czy remontujemy stare pomieszczenie, warto rozważyć urządzenie łazienki w stylu minimalistycznym.