0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Jak zaaranżować łazienkę w stylu loft?

20.08.2021 Kategoria: Artykuły

Styl loftowy jest wybierany przez wielu jako dominujący styl wystroju wnętrz. Jest szczególnie lubiany nie tylko przez właścicieli loftów, ale także domów, mieszkań i apartamentów. W taki industrialny sposób można urządzić praktycznie każde pomieszczenie. Łazienka w stylu loftowym sprzyja relaksowi. Urządzenie jej w takiej estetyce jest możliwe dzięki ogromnej dostępności odpowiednich materiałów. Producenci płytek, ceramiki i armatury łazienkowej posiadają w swojej ofercie wiele artykułów w stylu loft.

Jakie są cechy szczególne stylu loftowego?

Poszukując odpowiedzi na pytanie, czym charakteryzuje się styl loftowy trzeba w pierwszej kolejności zdefiniować, czym w ogóle jest sam loft. W tym celu należy sięgnąć do historii. Rewolucja przemysłowa, zmiana metod produkcji, a także przenoszenie fabryk do krajów charakteryzujących się niskimi kosztami pracy sprawiło, że wiele budynków przemysłowych zostało porzuconych. Puste zakłady, hale produkcyjne czy magazyny powoli popadały w ruinę, pomimo że do ich budowy i wykończenia użyto wysokiej jakości materiałów, takich jak cegły, beton, stal, drewno. Rozrastające się miasta i rosnące zapotrzebowanie na miejsca do mieszkania sprawiło, że wiele powierzchni fabrycznych zaczęto przekształcać właśnie w lofty, czyli w przestrzenie mieszkalne zaadoptowane z przestrzeni przemysłowych. Dzięki temu powstał też styl loftowy, charakteryzujący się wykorzystaniem wspomnianych materiałów, wyeksponowaniem drewnianych lub stalowych belek oraz ścian wymurowanych z czerwonej cegły. A jak może wyglądać łazienka w lofcie?

Szara łazienka z kabiną prysznicową, szafką wiszącą w kolorze zielonym, okrągłym lustrem, lampą wiszącą, kwiatami i płytkami imitującymi beton

Materiały pasujące do stylu loftowego

Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych i wyposażenia takiego jak ceramika sanitarna, umywalki i wanny zdefiniuje styl naszej łazienki. Materiały, które są podstawą stylu loftowego to stal, drewno, beton, cegła i szkło. Dzięki współczesnym metodom produkcji wiele nowoczesnych okładzin takich jak chociażby płytki łazienkowe może mieć wygląd drewna czy betonu. Płytki imitujące beton to świetne rozwiązanie do łazienki w stylu loft. Można nimi wykończyć każdą powierzchnię. Nic nie stoi na przeszkodzie, by płytki betonowe ułożyć na ścianie pod natryskiem. Sprawdzą się dużo lepiej niż prawdziwy beton, na którym z czasem pojawiłby się osad. Płytki też dużo łatwiej utrzymać w czystości. Innym materiałem, który sprawdzi się w łazience w lofcie, są płytki drewnopodobne. Warto postawić na klasyczne wzory, które będą pięknym odwzorowaniem parkietu przemysłowego ze starych fabryk. Z tego powodu ten rodzaj płytek w łazience w stylu industrialnym lepiej sprawdzi się na podłodze.

Podkreśleniem loftowego charakteru łazienki będzie wyeksponowanie jednej, niewykończonej ściany. Najlepiej by była wykonana z klasycznych cegieł. Jeśli jest to niemożliwe, to możemy zastosować taki materiał jak cegła Sardinia Marrone 19,5x5,7. Jest to płytka betonowa o grubości 2 cm, której wygląd niczym się nie różni od lica cegieł ceramicznych. Jej zaletą jest możliwość ułożenia jej na każdej ścianie. Innym zabiegiem jest pozostawienie widocznych instalacji. Oczywiście odsłonięte przewody czy rury dalej muszą wyglądać estetycznie, dlatego raczej nie eksponujmy rur z tworzywa, a jeżeli już to pomalujmy je na przykład na kolor czarny.

Fabryki i budynki przemysłowe charakteryzują się wielkimi powierzchniami. Odwzorowaniem tego w naszej łazience może być zastosowanie wielkoformatowych płyt. Niewielka ilość spoin wpłynie na minimalistyczny odbiór powierzchni, a przecież taki jest styl loftowy. Płytki wielkoformatowe mogą mieć różne wzory. Warto zdecydować się na te, które są inspirowane wyglądem granitu, łupka, lastryko, czy wspomnianego betonu.

Szara łazienka z betonowym blatem z czarną umywalką nablatową, pufą, półkami wiszącymi na ścianie, dwoma lampami wiszącymi i płytkami imitującymi drewno na podłodze

A co jeśli łazienka w naszym lofcie nie jest tak duża jak byśmy chcieli? To niestety częsta cecha mieszkań zaadoptowanych z przestrzeni przemysłowych, nawet poddanych gruntownej modernizacji. Z pomocą przychodzą nam wanny narożne. Trzeba przyznać, że to właśnie wanna wymaga w łazience najwięcej miejsca. Potrzebna jest także spora przestrzeń przed wanną, by móc z niej wygodnie korzystać. Wanny narożnikowe świetnie wykorzystują małą przestrzeń, a wersje asymetryczne dopasujemy nawet do pomieszczenia o nietypowych kształtach.

Modna łazienka w lofcie

Możemy z powodzeniem urządzić łazienkę w stylu loftowym, nawet jeśli nie znajduje się ona we wnętrzu starej fabryki. W nowoczesnym domu, mieszkaniu, bloku czy kamienicy także możemy zaaranżować przestrzeń łazienki w tym wyjątkowym stylu wnętrzarskim. To zadanie znacząco ułatwi nam projektowanie wnętrz online. Dzięki projektowi, który składa się przede wszystkim z wizualizacji i rzutów pomieszczenia otrzymamy pogląd na to, jak może wyglądać nasza łazienka. Zdając się na opracowanie wykonane przez profesjonalnego architekta wnętrz, możemy być pewni, że niezależnie od wielkości pomieszczenia i jego układu uzyskamy maksymalnie funkcjonalną i efektownie zaprojektowaną przestrzeń. Otrzymamy optymalne rozwiązania, co do lokalizacji poszczególnych elementów wyposażenie łazienki. Dobrane materiały i ich styl podkreślą loftowy charakter naszej łazienki.