0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Jak zaaranżować biuro w domu? Pomysły na funkcjonalny home office!

24.11.2022 Kategoria: Artykuły

Nasze domy i mieszkania pełnią różne funkcje. Zapewniają nam schronienie, miejsce do przechowywania naszych cennych rzeczy, do wypoczynku i do spotkań towarzyskich. Jednak ostatnie wydarzenia diametralnie zmieniły sposób, w jaki wiele osób patrzy na swoje domy i sposób ich użytkowania. Dzieci wiele godzin poświęcają na naukę z domu, a znaczna część dorosłych zaczęła wykonywać swoją pracę zdalnie. Jak dostosować się do nowej sytuacji? Jak zaaranżować wygodne biuro lub kącik biurowy w naszym domu? Zobaczmy!

Domowe biuro jako oddzielne pomieszczenie

Jeśli tylko dysponujemy dodatkowym pomieszczeniem, które możemy przeznaczyć na pokój biurowy, to z całą pewnością urządzenie w nim miejsca do pracy będzie najlepszym rozwiązaniem. Zapewni ono fizyczne wydzielenie od pozostałych domowników, którzy mogą wykonywać odmienne od pracy lub nauki czynności. Kiedy my chcemy poświęcić się jakiemuś ważnemu zadaniu, bawiące się dzieci czy włączony telewizor nie będą nam przeszkadzały.

Większa, oddzielna przestrzeń sprawia, że możemy ją potraktować jako miejsce nie tylko do pracy zawodowej, ale jako przestrzeń wielofunkcyjną. Dzieci mogą tu się uczyć i odrabiać lekcje, a my możemy na przykład rozwijać nasze hobby. Oddzielny gabinet daje nam także swobodę w aranżacji tego pomieszczenia. Możemy je urządzić w zupełnie innym stylu niż reszta pomieszczeń. Jakie style wnętrzarskie sprawdzą się najlepiej w domowych biurach? Odpowiedź może być tylko jedna - to zależy. Charakter naszej pracy, dostępna przestrzeń i przede wszystkim nasze upodobania wpływają na sposób aranżacji. Przyjrzyjmy się kilku modnym pomysłom.

Stonowane biuro wyłożone dekoracyjnymi i imitującymi kamień płytkami, z czarnym biurkiem, fotelem, regałem z książkami, lampą stojącą i obrazami na ścianie

  • Minimalistyczny pokój do pracy

Osoby ceniące prostotę otoczenia, w którym pracują, z całą pewnością docenią przestrzeń utrzymaną w minimalistycznym stylu. W takim pomieszczeniu sprawdzą się materiały wykończeniowe, które będą pozbawione intensywnych wzorów czy dekorów. Lepiej postawić na stonowane barwy. Przykładowo, na podłogę sprawdzą się wielkoformatowe płytki imitujące beton utrzymane w szarej lub beżowej kolorystyce. Należy także zadbać o odpowiednie miejsce do przechowywania i chowania wszelkich przedmiotów, które mogłyby nazbyt rozpraszać uwagę i zaburzać charakter minimalistycznego gabinetu.

  • Skandynawski sposób na kreatywność

Przytulne drewno, jasne ściany i meble przesiąknięte funkcjonalnością - taki właśnie jest pokój do pracy w stylu skandynawskim. Jeśli pójdziemy o krok dalej, dodając nieco tekstylnych elementów i rozjaśniając pomieszczenie za pomocą oświetlenia o ciepłej barwie, uzyskamy pomieszczenie zgodne z filozofią lagom. W nim nawet najcięższa praca będzie przyjemnością, a nasza kreatywność rozwinie skrzydła.

  • Gabinet w stylu klasycznym

Drewniane biurko i witryna w stylu retro, reprezentacyjne rozmieszczenie mebli w pomieszczeniu oraz zdobienia w postaci sztukaterii czy lamperii to esencja klasycznego, reprezentacyjnego gabinetu. By podnieść walory użytkowe i estetyczne takiego pomieszczenia, na podłodze warto zastosować płytki drewnopodobne ułożone na wzór eleganckiego parkietu. Nada to wnętrzu wyjątkowego sznytu.

Gabinet w stylu rustykalnym wyłożony płytkami drewnopodobnymi z długim biurkiem, skórzanymi fotelami, okrągłym stolikiem, kominkiem, regałami z książkami i widokiem na jadalnię

  • Domowe biuro glamour

Dla fanów eklektycznego przepychu także w miejscu pracy styl glamour jest jednym z lepszych wyborów. Poza stałymi elementami tego trendu, w gabinecie można wykorzystać płytki imitujące kamień do przyozdobienia jednej ze ścian. Płytki ścienne inspirowane wyglądem tak wyjątkowych skał jak onyks, trawertyn czy po prostu marmur to sposób na efektowną ozdobę pomieszczenia.

Funkcjonalny kącik do pracy i nauki

Jeśli nie możemy wydzielić miejsca do pracy w osobnym pomieszczeniu, rozwiązaniem jest wydzielenie takiej przestrzeni w innym miejscu. Najlepiej jeśli zaplanujemy je w cichszej części naszego domu lub mieszkania. Biurko ustawione pomiędzy telewizorem a kuchnią, albo zlokalizowane w korytarzu nie jest dobrym pomysłem. Wydawać by się mogło, że dobrym miejscem na home office będzie sypialnia. Jednak lepiej unikać tego rozwiązania. Sypialnia to przestrzeń odpoczynku, a nie pracy i nie należy jej “zanieczyszczać”, bo odbije się to negatywnie i na jakości snu, i na wydajności pracy.

Najkorzystniejsze do pracy są miejsca oświetlone światłem dziennym. Kącik biurowy można urządzić w pokoju dziennym w pobliżu okna. Jeśli dysponujemy kuchnią w formie oddzielnego pomieszczenia, może się okazać że zaaranżowanie w niej przestrzeni do pracy będzie dobrym rozwiązaniem. Gdziekolwiek nasz kącik biurowy się znajdzie, warto go w jakiś sposób wydzielić lub osłonić. Może to być na przykład niewielki regał, albo ażurowe przepierzenie - chociażby z drewnianych lameli. Dobrze też jest zadbać o akustykę. Nawet na niewielkiej przestrzeni użycie materiałów, które dobrze pochłaniają dźwięki, takich jak tapicerowane panele ścienne, pomoże znacząco podnieść komfort pracy.

Duże, przestronne biuro z jasną podłogą i połyskliwymi cegiełkami na ścianie, ze stołem na środku z fotelami, zieloną kanapą, regałem z książkami i kwiatami, stoliczkiem z telewizorem vintage, wiszącą huśtawką i stołem bilardowym

Nawet jeśli praca zawodowa przeniesie się do biur, to pewne nawyki, szczególnie w obszarze pracy zdalnej, mogą z nami zostać na dłużej. Dlatego warto zadbać o komfortowy home office już teraz.