0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Jak urządzić łazienkę z wanną i prysznicem?

25.03.2022 Kategoria: Porady

Jedni marzą o długich i relaksujących kąpielach i nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny. Inni wolą szybki prysznic, więc w ich łazience musi być natrysk. Są też tacy, którzy w zależności od dnia tygodnia, pory dnia, czy po prostu nastroju, korzystają z jednego lub drugiego rozwiązania. Dylemat czy wybrać wannę, czy natrysk spotyka wiele osób, zastanawiających się jak urządzić łazienkę. Dlatego warto zastosować oba te rozwiązania. Jak najlepiej to zrobić?

Zarówno wanna jak i kabina prysznicowa mają swoje zalety. Te dwa rozwiązania reprezentują zupełnie inne podejście w kwestii dbania o czystość naszego ciała. Choć są zdecydowani zwolennicy tylko jednego z nich, to w większości sytuacji warto mieć wybór i dysponować łazienką zarówno z wanną, jak i z prysznicem. Jest to szczególnie przydatne, kiedy w mieszkaniu czy domu dysponujemy tylko jedną łazienką. Inna sytuacja to taka, w której z danej łazienki korzysta więcej niż jedna osoba, a każda ma różne preferencje. Natrysk może się okazać o wiele praktyczniejszy w codziennym użytkowaniu. Wanna sprzyja długim i gorącym kąpielom. Kabina prysznicowa w większości przypadków będzie o wiele wygodniejsza dla osób starszych. Z drugiej strony w wannie o wiele łatwiej zadbać o czystość małych dzieci. Jak więc skorzystać ze wszystkich zalet poszczególnych rozwiązań? Jak urządzić taką łazienkę w zależności od jej wielkości? Sprawdźmy to.

Duża łazienka wyłożona szarymi płytkami oraz złotym dekorem z okrągłą wanną wolnostojącą, kabiną prysznicową z czarnymi krawędziami, białą miską WC, czarną szafką wiszącą z szarą umywalką nablatową, owalnym lustrem w czarnej ramie, kinkietem i lampą wiszącą

Wanna i prysznic - zgrana para w dużej łazience

Mając do dyspozycji duże pomieszczenie nie musimy się martwić o brak miejsca. Warto tak zaprojektować miejsce na wannę i prysznic, by stanowiły one oddzielne strefy w naszym pokoju kąpielowym. Zapewni to wygodę użytkowania, a nawet pozwoli na jednoczesne  korzystanie z łazienki przez więcej niż jedną osobę. W dużym pomieszczeniu postawmy na wannę wolnostojącą. To bardzo modny trend. Wanny wolnostojące w większości aranżacji obszernych pomieszczeń wyglądają efektowniej niż modele do zabudowy. Są niczym rzeźba na środku łazienki i nie sprawiają wrażenia wciśniętych w ciasną przestrzeń. W dużym pomieszczeniu natrysk też powinien być większy. Warto postawić na taki bez kabiny i brodzika. Lepiej sprawdzi się obszerna strefa kąpieli, której nie będzie ograniczać rozmiar gotowych rozwiązań. W niej, obok klasycznych słuchawek prysznicowych, warto zastosować deszczownice. To urządzenia, które wynoszą przyjemność z kąpieli na inny poziom. Ściany natrysku możemy wykończyć płytkami, podobnie jak resztę pomieszczenia. Odpływ wody do kanalizacji zapewnią dyskretne odpływy prysznicowe.

Łazienka wyłożona szarymi płytkami imitującymi kamień z białą wanną owalną, kabiną prysznicową, drewnianą szafką z białą umywalką nablatową, okrągłym lustrem, półkami w ścianie oraz oknem

Średniej wielkości łazienka - ogromne możliwości

W nieco mniejszych łazienkach, o „standardowej powierzchni”, również z powodzeniem zastosujemy wannę i prysznic. Sposobów na zaaranżowanie natrysku jest wiele. Narożne kabiny prysznicowe zajmują stosunkowo mało miejsca, a przestrzeń niezbędna do wygodnego wejścia i wyjścia może być jednocześnie przestrzenią do ogólnej komunikacji w pomieszczeniu. Możemy zastosować gotowe rozwiązanie w postaci zestawu dopasowanych do siebie kabiny i brodzika. Modele na planie ćwiartki koła pozwalają na największą oszczędność miejsca. Natomiast przesuwane drzwi nie wymagają dodatkowej przestrzeni do otwarcia. Innym sposobem jest postawienie na rozwiązania typu „walk in”. Są one dostępne w konfiguracjach przeznaczonych do montażu narożnego, jak na przykład Walk in Fix 110 Black oraz do montażu równolegle do ściany. Drugie rozwiązanie wymaga nieco więcej przestrzeni, ale umożliwia swobodny dostęp do natrysku z obu stron. Jeśli chodzi o wannę w łazience o średniej powierzchni, to w większości przypadków lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na wanny do zabudowy. Mogą to być modele prostokątne lub przeznaczone do montażu w rogu pomieszczenia.

Łazienka wyłożona płytkami imitującymi kamień, marmur i drewno z białą wanną i kabiną prysznicową, wiszącą szafką i półką z umywalką, okrągłym lustrem i lampą wiszącą

Sposób na wannę i prysznic w małej łazience

Zaaranżowanie miejsca na wannę i natrysk jest również możliwe w nawet bardzo małych łazienkach. Możliwych rozwiązań jest kilka. W jednym z nich pomogą nam wanny narożne, które co do zasady zajmują niewielką przestrzeń. Dzięki temu w jednym narożniku pomieszczenia możemy zainstalować wannę, a w drugim wygospodarować przestrzeń na niewielki natrysk. Innym sposobem jest postawienie na produkty 2 w 1. To tak zwane kabino-wanny. Mają one najczęściej postać narożnych wanien, do których dedykowany jest szklany panel o kształcie dopasowanym do kształtu wanny. Takie modele jak chociażby wanna narożna Inspiro, 150x70 cm umożliwiają wzięcie wygodnej kąpieli, a kiedy zajdzie taka potrzeba, umożliwią skorzystanie z prysznica bez ryzyka zachlapania całej łazienki. Przemyślana konstrukcja gwarantuje wygodę użytkowania, a niewielkie rozmiary zapewniają możliwość instalacji nawet w najmniejszych łazienkach.

Mnogość dostępnych rozwiązań sprawia, że nie musimy się ograniczać do posiadania tylko wanny lub tylko prysznica. Niezależnie jak duża, czy jak mała jest nasza łazienka, na rynku są dostępne rozwiązania, umożliwiające nam cieszenie się i długimi kąpielami i szybkimi prysznicami.