0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Jak łączyć beton i czerń w industrialnych wnętrzach?

25.02.2022 Kategoria: Porady

Czerń to uniwersalny kolor pasujący do praktycznie każdej innej barwy. Umiejętne dobranie czarnych materiałów i połączenie ich z innymi kolorowymi powierzchniami, pozwoli na wydobycie piękna i podkreślenie charakteru danej aranżacji. Jednym z takich efektownych połączeń jest zestawienie wspomnianej w tytule czerni i betonu. W jaki sposób stworzyć taką kompozycję i dlaczego świetnie sprawdzi się ona w industrialnych wnętrzach? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Styl industrialny, lub inaczej styl loftowy, to modny od wielu lat trend w kreowaniu wnętrz naszych domów i mieszkań. Choć jego historia sięga czasów rewolucji przemysłowej, to nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Na przestrzeni lat styl ten ulegał modyfikacjom i dziś nie tylko w pofabrycznych budynkach powstają lofty oraz industrialne przestrzenie. Sprzyja temu dostępność wielu różnorodnych i nowoczesnych materiałów wykończeniowych. W tym wpisie skoncentrujemy uwagę na jednym z bardzo dobrych połączeń, pasujących do stylu industrialnego. Chodzi oczywiście o zapowiedziane zestawienie betonu i innych materiałów wykończeniowych w kolorze czarnym.

Duża łazienka w ciemnej kolorystyce z kabiną prysznicową, jasną szafką wiszącą z białą umywalką nablatową, podłużnym lustrem, taboretem z ręcznikiem i lampą wiszącą

Beton a styl industrialny - kolory i materiały

W stylu industrialnym możemy wyróżnić kilka podstawowych kolorów. Są to odcienie czerwonego i brunatnego, brązy i beże, szarości oraz czerń. Taka paleta barw nie jest przypadkowa. Zawdzięczamy ją stosowanym materiałom, którymi są odpowiednio: klasyczna cegła, drewno konstrukcyjne i drewniany parkiet, beton i stal, elementy instalacji czy ramy okien. Beton we wnętrzach industrialnych to podstawa. To bardzo lubiany przez architektów i projektantów materiał. Z jednej strony może być chłodny i surowy. Z drugiej zaś strony ma także inne oblicze - jego barwa może być ciepła i wpadać w odcienie piaskowego beżu. Sam beton może mieć gładką lub wyraźnie wyczuwalną strukturę powierzchni, którą dodatkowo można podkreślić strumieniem padającego światła.

Beton jako materiał wykończeniowy nie zawsze jest najlepszym wyborem. Estetyczne wykonanie betonowych powierzchni wymaga znajomości odpowiednich technik. Beton architektoniczny należy także regularnie impregnować, by uchronić go przed plamami i wilgocią. Na szczęście dzięki nowoczesnym metodom produkcji, wiele okładzin takich jak chociażby płytki podłogowe i ścienne może posiadać wygląd betonu. Płytki imitujące beton to świetne rozwiązanie do wielu pomieszczeń w stylu industrialnym. Sprawdzą się także w łazience. Można nimi wykończyć praktycznie każdą powierzchnię. Nic nie stoi na przeszkodzie, by płytki betonowe ułożyć pod natryskiem. Zdadzą egzamin w takich miejscach o wiele lepiej niż prawdziwy beton, na którym z czasem pojawiłby się osad od wody i kosmetyków. Natomiast płytki łatwo utrzymać w czystości.

Widok na fragment salonu z szarą, betonową podłogą, jasną pudrową kanapą, czarnym owalnym stolikiem, czarną lampą stojącą oraz dużym kwiatem w czarnej donicy

Jak połączyć czerń z betonem?

Materiały wykończeniowe oraz inne dodatki w czarnym kolorze dobrze komponują się z większością innych barw i materiałów. Jednak zastosowanie kilku wskazówek pozwoli na podkreślenie tego industrialnego połączenia. Omówmy je pokrótce:

  • Zestawienie różnych faktur. To połączenie warto zastosować wszędzie tam, gdzie kładziemy płytki na większej powierzchni, jak na przykład w łazience czy kuchni. Płytki o wyglądzie betonu z surową, a nawet nieco chropowatą fakturą, zestawmy z czarnymi, połyskującymi kaflami. We wnętrzach w stylu industrialnym świetnie sprawdzą się produkty w formacie cegiełki ściennej, jak na przykład: Tribeca Basalt 6x24,6. Odmienne faktury zastosowanych okładzin podkreślą piękno obu materiałów.
  • Podkreślenie kontrastu kolorystycznego. Czerń będzie mniej wyeksponowana na tle innych ciemnych barw. Dlatego w loftowych wnętrzach dobrze jest zestawić ją z betonem w kolorze jasnej szarości. Dzięki temu czerń będzie podkreślona na zasadzie kontrastu. Postawmy na takie płytki jak Terre Base Blanco 60x120, BAYONA SILVER NATURAL 120x120 lub inne płytki inspirowane wyglądem betonu o jasnym odcieniu szarości.
  • Użycie tej samej faktury, ale różnych barw. Innym sposobem na połączenie betonu z czarnym kolorem jest użycie płytek o fakturze i strukturze betonu, ale o czarnej barwie. Z powodzeniem można je zestawić z płytkami imitującymi beton o jaśniejszych, przypominających naturalny beton barwach. Dzięki podobnej powierzchni taka kompozycja będzie spójna.
  • Patchworkowe zestawienie barw. Wiele modeli lubianych płytek patchwork łączy w sobie bazę o kolorze szarego betonu ze wzorami w czarnym kolorze. Płytki tego rodzaju sprawdzą się w industrialnej kuchni jako wykończenie ściany nad blatem lub jako podłoga w loftowej łazience.

Łazienka z czarną podłogą i białą ścianą, czarną wanną wolnostojącą i umywalką wolnostojącą z czarnymi bateriami, lustrem w drewnianej ramie, lampą wiszącą i długim oknem

Czarne dodatki

W stylu industrialnym wiele dodatków powinno mieć kolor czarny. Oświetlenie powinno mieć oprawy i klosze w czarnych odcieniach. Jeśli zdecydujemy się na wyeksponowanie fragmentu instalacji elektrycznej to przewody, łączniki i gniazda sieciowe również powinny być czarne. Widoczne fragmenty konstrukcji jak stalowe belki, słupy czy podciągi również możemy pomalować ciemną farbą. Takie elementy z całą pewnością będą świetnie wyglądać na tle betonowych powierzchni ścian i podłóg. Zastosowanie czerni i materiałów o wyglądzie betonu to sprawdzony sposób na efektowne wnętrze w stylu industrialnym.