0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Fenomen włoskich i hiszpańskich płytek

03.09.2017 Kategoria: Artykuły

Każdy, kto choć trochę orientuje się w aktualnych trendach, obowiązujących w projektowaniu wnętrz, z pewnością zauważył, że w ostatnim czasie architekci przejawiają szczególnie duże zainteresowanie płytkami włoskich i hiszpańskich producentów. Na czym polega urok ceramiki pochodzącej z południa Europy? Co wyróżnia te płytki na tle innych, że budzą tak duże poruszenie w świecie aranżacji wnętrz? Co sprawia, że cieszą się równie dużą sympatią projektantów i inwestorów? Dowiedzmy się tego!

Włosi i Hiszpanie - co ich wyróżnia?

Aby odpowiedzieć na pytania o niezwykłą popularność włoskich i hiszpańskich płytek powinniśmy przede wszystkim uzmysłowić sobie, co charakteryzuje narody pochodzące z południa Europy. Bez wątpienia ich wyróżnikiem jest spontaniczność i gorący temperament. Hiszpanie odznaczają się ponadto wyjątkową fantazją, odwagą i skłonnością do wprowadzania w życie nietypowych rozwiązań. Włochów wyróżnia z kolei dokładność i precyzja, kontrastujące z ich żywiołowością. Wszystkie te cechy przekładają się na wyjątkowy charakter materiałów dekoracyjnych, takich jak płytki ceramiczne, które produkowane są w tych krajach.


plytki ceramiczne do salonu
 

Hiszpańskie płytki - jedyne w swoim rodzaju

Większość architektów przyznaje, że projektowanie wnętrz z wykorzystaniem hiszpańskich płytek to czysta przyjemność. Stwarzają one niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne i pozwalają na uzyskiwanie bardzo ciekawych efektów. Ich oryginalna stylistyka sprawia, że już na pierwszy rzut oka wyróżniają się na tle innych i nie sposób pomylić ich z płytkami produkowanymi w żadnym innym kraju. Płytki są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na stosowanie ich we wnętrzach utrzymanych w najróżniejszych stylach. Projekt wykorzystujący hiszpański gres zawsze zwraca uwagę inwestora jako niebanalny i oryginalny. Hiszpańskie płytki ceramiczne nie pełnią wyłącznie funkcji pokrycia podłogi. Odpowiednio wykorzystane mogą stanowić ozdobę wnętrza, i nadając mu w ten sposób niepowtarzalny charakter. Jeśli komuś zależy na tym, by jego wnętrze wyróżniało się na tle innych, hiszpańskie płytki będą doskonałym wyborem. Z powodzeniem można wykorzystać je zarówno przy tworzeniu jednolitych kolorystycznie powierzchni, jak i skomplikowanych mozaik, które bez większej przesady można uznać za małe dzieła sztuki. Ten drugi wariant jest obecnie szczególnie gorącym trendem. Na przełomie XIX i XX wieku w hiszpańskiej Walencji prężnie rozwijała się sztuka tworzenia mozaik, a efekty tego są widoczne po dziś dzień w projektach hiszpańskich płytek. Inspiracje skomplikowanymi wzorami to jeden z charakterystycznych elementów pochodzącej stamtąd ceramiki. Aby uniknąć monotonii, na płytkach często umieszcza się przypadkowo rozmieszczone przetarcia i cieniowania, nadające im nieco rustykalny charakter.


plytki ceramiczne do kuchni
 

Starannie wykonane włoskie płytki

Włosi od zawsze są znani z precyzji i dokładności. Mimo spontaniczności i porywczego temperamentu, przy produkcji płytek charakteryzuje ich bardzo wysoka dbałość o detale. Producenci przykładają ogromną wagę również do jakości stosowanych materiałów. Przekłada się to na zwiększoną wytrzymałość i odporność na działanie różnego rodzaju czynników, które wyróżniają włoski gres. To bardzo ważne cechy, biorąc zwłaszcza pod uwagę, że współczesne projektowanie wnętrz nie ogranicza się już wyłącznie do tworzenia pomieszczeń zachwycających swoim wyglądem. Równie duże znaczenie mają ich funkcjonalność i walory użytkowe. Wykorzystując w swoich projektach włoskie płytki ceramiczne, architekci mogą mieć pewność, że klienci z powodzeniem będą mogli korzystać z nich przez wiele lat, a ceramika w żaden sposób nie zmieni swojego wyglądu ani parametrów użytkowych. W ofercie włoskich producentów bardzo często można spotkać płytki rektyfikowane, posiadające identyczne rozmiary i idealnie równe krawędzie. Pozwala to na komponowanie skomplikowanych układów płytek, tworzących równą powierzchnię bez najmniejszej skazy. Niewielu innych producentów jest w stanie zaoferować równie starannie docinanie materiału co Włosi. Współczesne projektowanie wnętrz chętnie wykorzystuje ten efekt. Włoskie płytki są szeroko używane nie tylko we wnętrzach utrzymanych w stylu śródziemnomorskim. Równie dobrze sprawdzają się w nowoczesnych i klasycznych projektach. Dzięki dużej trwałości z powodzeniem mogą być stosowane również w pomieszczeniach, w których powierzchnie pokryte płytkami są szczególnie intensywnie eksploatowane.


plytki ceramiczne do salonu

Wszystkie te cechy sprawiają, że włoskie i hiszpańskie płytki ceramiczne posiadają ogromną przewagę nad materiałami innych producentów. Ich rosnąca z dnia na dzień popularność nie powinna nikogo dziwić. Każdy, kto miał okazję na żywo oglądać płytki pochodzące z południa Europy doskonale rozumie, na czym polega ich unikatowość. Sklepy oraz architekci na stałe współpracujący z włoskimi i hiszpańskimi producentami, posiadają w swojej ofercie bogaty wybór ich płytek. Dzięki regularnym dostawom nie trzeba obawiać się długiego czasu oczekiwania na realizację zamówienia, ani problemów ze zdobyciem konkretnego woru płytek, który przypadł nam do gustu.