0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Dlaczego warto zdecydować się na płytki w salonie?

14.07.2022 Kategoria: Artykuły

Dostępność różnorodnych materiałów wykończeniowych jeszcze nigdy nie była tak duża. Paradoksalnie, ten fakt wcale nie ułatwia nam wyboru. Wiele uwagi poświęcamy doborowi materiałów wykończeniowych do reprezentacyjnych części naszych domów czy mieszkań takich jak salon. Dlaczego warto do tego pomieszczenia wybrać płytki? Jest wiele czynników przemawiających za wykończeniem podłogi w salonie z użyciem tej okładziny. To zarówno względy techniczne, praktyczne, jak i estetyczne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Rola salonu a dobór materiałów wykończeniowych

Salon to bardzo ważne miejsce każdego domu i mieszkania. Niezależnie, czy jest duży, czy mały, to pełni on wiele istotnych ról. To w nim przyjmujemy naszych gości. To tu mają miejsce spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Jest miejscem wypoczynku i relaksu - domową czytelnią i domową salą kinową. To świetne miejsce do zabaw dla dzieci. Niekiedy pełni także rolę komunikacji pomiędzy innymi pomieszczeniami.

Najczęściej do salonu wchodzimy bezpośrednio ze strefy wejściowej naszego domu czy mieszkania. Blisko niego znajduje się też jadalnia oraz kuchnia. Ta ostatnia nazywana jest sercem domu. To wszystko pokazuje jak ważne jest to miejsce. Właśnie dlatego należy dobrać tu jak najlepsze materiały wykończeniowe. A jeśli nasz pokój dzienny ma wyznaczone miejsce do spożywania posiłków, a kuchnia nie jest odrębnym pomieszczeniem tylko aneksem, wydzielonym z ogólnej przestrzeni, wtedy dobór materiałów jest tym bardziej istotny. Jak mają się do tego płytki? Zobaczmy.

Salon z podłogą wyłożoną białymi płytkami lastryko z kolorowymi okruchami, z długą kanapą, stolikiem, oryginalną lampą wiszącą, ciemnymi szafkami i telewizorem na ścianie

Płytki w salonie - praktyczne rozwiązanie

Intensywna eksploatacja podłogi w salonie jest faktem. Płytki podłogowe to jedno z najbardziej trwałych i niezawodnych rozwiązań. Są niezwykle odporne na zarysowania. Z ich powierzchni można bez problemu usuwać ewentualne plamy, a całe pomieszczenie łatwiej utrzymać w czystości. Ponadto poprawne ułożenie gwarantuje, że nie pojawią się na nich żadne pęknięcia. Nowoczesne systemy poziomowania ułatwiają uzyskanie idealnie równej powierzchni i to niezależnie od formatu płytek. Wysokiej jakości chemia budowlana jest równie ważna do osiągnięcia trwałego efektu. Szczególną uwagę warto poświęcić fugom, które pozostają widocznym elementem wnętrza.

Piękne płytki do salonu

Podłoga wykończona płytkami może mieć różne oblicza. Wszystko dzięki ogromnej różnorodności dostępnych materiałów ceramicznych i gresowych. Poznajmy kilka inspiracji na modne wykończenie salonu przy pomocy płytek.

  • Jeśli jesteśmy miłośnikami eleganckich przestrzeni to zapewne kierujemy swoją uwagę w stronę takich stylów wnętrzarskich jak glamour, styl klasyczny czy nowojorski. Efekt luksusu i elegancji możemy uzyskać, układając płytki imitujące marmur. Postawmy na duży format, ułożony w klasyczny, prosty układ. Jeśli chcemy jeszcze bardziej podkreślić prestiż naszego salonu, możemy zastosować ciekawy zabieg designerski i zestawić ze sobą dwa kolory płytek inspirowanych wyglądem marmuru. Przykładowo, w odległości ok. 10 - 30 cm od ścian, kolumn itp., warto ułożyć pas płytek w kontrastowym kolorze. Najlepiej sprawdzi się tu zestawienie białego i czarnego marmuru. Ten rodzaj stylizacji pasuje do salonów o większej powierzchni, gdzie możliwe jest wyeksponowanie dużych fragmentów podłogi.

Salon wyłożony jasnymi płytkami imitującymi beton, z beżową kanapą, okrągłym stolikiem, niskimi białymi półkami, kominkiem w ścianie, roślinami i drzwiami prowadzącymi na balkon

  • Dla osób lubiących naturę i takie style jak boho, rustykalny, skandynawski itp., świetnym rozwiązaniem są płytki drewnopodobne. Łączą one w sobie piękno naturalnego wyglądu drewna z trwałością i praktycznością płytek gresowych. Zyskują coraz większą popularność i są dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach. Łączą w sobie zalety płytek i naturalny, ciepły wygląd drewna. Mogą imitować klasyczne deski podłogowe. Na ich powierzchni znajdziemy wyraźną teksturę oraz odwzorowanie sęków, pęknięć i innych pięknych, bo naturalnych, niedoskonałości drewna. Płytki drewnopodobne odnajdą się bardzo dobrze także w salonie w bardziej klasycznym stylu. Wtedy warto wybrać modele imitujące formatem parkiet, który można ułożyć w ponadczasową jodełkę.
  • Fani minimalistycznych i nowoczesnych przestrzeni zapewne polubią płytki imitujące beton. To ciekawe rozwiązanie nadające wnętrzu industrialnego charakteru. Sprawdzi się w zestawieniu z drewnem i gładkimi, jasnymi ścianami. Różne odcienie betonu pozwalają na dopasowanie tej powierzchni do naszych osobistych preferencji.

Płytki w salonie nie tylko na podłodze, ale i na ścianach

Płytki w salonie mogą być zastosowane nie tylko na podłodze. Choć ułożenie ich na ścianie nie jest pierwszym wyborem do strefy dziennej, to jednak może to być ciekawy zabieg aranżacyjny. Mocnym akcentem stylizacji salonu może być na przykład obłożona z każdej strony płytkami wolnostojąca ścianka, oddzielająca część wypoczynkową od jadalni. Innym pomysłem jest wykończenie efektownymi płytami wielkoformatowymi ściany, na której zawiśnie telewizor. Tak wykończone ściany będą przykuwać uwagę, niczym dzieło nowoczesnej sztuki.

Rustykalny salon z drewnopodobną podłogą, jasną kanapą i pufą, dwoma stolikami, ozdobami i oknami na całej ścianie z pięknym widokiem na wodę i góry

Niezależnie na jaką ilość płytek w salonie się zdecydujemy, możemy być pewni, że to bardzo praktyczne rozwiązanie. Płytki po latach będą wyglądać jak nowe, a my będziemy mogli cieszyć się ich wyglądem.