0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Mozaika szklana, czyli modny i efektowny dodatek do łazienki!

10.11.2022 Kategoria: Artykuły

Pewne materiały wykończeniowe same w sobie są tak wyjątkowe, że mogą być efektowną ozdobą całego pomieszczenia. Takim materiałem z całą pewnością jest mozaika szklana. To piękny rodzaj okładziny, który znajduje zastosowanie w wykańczaniu powierzchni ścian i podłóg między innymi w łazienkach. Jak zastosować mozaikę, by nadać naszej łazience wyjątkowego charakteru? Na co warto zwrócić uwagę, stosując mozaikę? Zobaczmy!

Tradycja ozdabiania powierzchni mozaikami jest bardzo długa i sięga starożytności. Mozaika to ozdobna okładzina, która przyjmuje postać ornamentu, wzoru, a nawet obrazu. Jest wykonywana z drobnych elementów. Mogą one mieć jednakowe kształty i rozmiary, albo wręcz przeciwnie. Poszczególne elementy mogą też mieć inną barwę, teksturę i grubość. Spotykane są także mozaiki wykorzystujące elementy wykonane z różnych materiałów takich jak ceramika, szkło, lustro, metal czy naturalny kamień lub drewno.

Modna mozaika - jakie są obecne trendy?

Współcześnie stosowane mozaiki różnią się od tych, które były wykonywane setki, a nawet tysiące lat temu. Obecnie do wykańczania domów i mieszkań powszechnie stosuje się mozaiki mono kolorystyczne, czyli takie, w których każdy element jest tej samej barwy. Spotykane są także gotowe wzory mozaiki składające się z dwóch, najczęściej kontrastowych, kolorów. Przykładem może być ceramiczna mozaika Mini Hexagon B&W Snow 26x30. Poza ciekawym zestawieniem kolorystycznym poszczególne elementy mają oryginalny, sześciokątny kształt.

Fragment łazienki z jedną ścianą wyłożoną biało-czarną mozaiką, z czarną szafką i białym blatem, dużym lustrem i kolorowym ręcznikiem

Popularnością cieszą się także mozaiki utrzymane w jednej barwie, ale z elementami o różnym stopniu połyskliwości. Rozróżniona może być także tekstura poszczególnych “kostek”, a nawet przetłoczenia na ich powierzchni. Taka właśnie jest mozaika ceramiczna Thea 30x30. Łączy ona w sobie elementy w różnych odcieniach złotego koloru. Ten materiał to sposób na efektowne i eleganckie wykończenie ściany w łazience.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także mozaiki z elementami w oryginalnych kształtach. Są to przede wszystkim wspomniane heksagony, ale także arabeska (marokańska koniczyna), okręgi i wydłużone romby.

Miłośnicy drewna, poza klasycznym rozwiązaniem jakim są płytki drewnopodobne, znajdą coś dla siebie także w ofercie obejmującej mozaiki łazienkowe. Mozaiki wykonane z drewna to świetny wybór dla osób, które lubią otaczać się naturalnymi materiałami oraz cenią sobie spokój i harmonię.

Fragment ściany w łazience wyłożony szarą mozaiką drewnopodobną oraz płytkami imitującymi kamień onyks z białą wanną oraz baterią wolnostojącą

Mozaika w łazience a style wnętrzarskie

Jednym z najprostszych sposobów wprowadzenia mozaiki do naszej łazienki jest zastosowanie jej na większości, a nawet na wszystkich powierzchniach ścian i podłóg. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak zrobić. Jednak dla spójności całej aranżacji, warto zadbać o to, by styl, w którym jest utrzymana mozaika, pasował do stylu ceramiki sanitarnej i armatury. Przykładowo klasyczną, kwadratową mozaikę dobrze jest zestawić z wyposażeniem łazienki utrzymanym w stylu retro. Kształt arabeska oraz wypukłe romby, dające efekt pikowanej tkaniny, warto połączyć ze stylem glamour lub modern classic. Natomiast nowocześnie wyglądającą mozaikę w prostokątnym formacie, także tą z metalizowanymi wstawkami, dobrze jest połączyć z ceramiką o prostej formie. Dzięki temu całość nabierze nowoczesnego, a nawet futurystycznego klimatu - szczególnie jeśli zdecydujemy się na mozaikę w odważnym kolorze. Mozaiki o nieco większym formacie o prostych kształtach jak kwadrat czy prostokąt z matowym wykończeniem i jednolitym kolorem sprawdzą się w nieco “spokojniejszych” trendach wnętrzarskich. Będzie to chociażby styl boho oraz styl skandynawski. W przypadku tego ostatniego idealnie wkomponuje się wspomniana mozaika drewniana.

Łazienka z zaokrągloną kabiną prysznicową wyłożoną miętową mozaiką i innymi ścianami wyłożonymi białą mozaiką, z wiszącą szafką z okrągłą umywalką nablatową, lustrem i lampą wiszącą

Aranżacja łazienki z mozaiką - inspiracje

Mozaika może stać się ważnym elementem aranżacji naszej łazienki. Jeśli chcemy ją wyeksponować to dobrym sposobem jest ułożenie mozaiki tylko na wybranych fragmentach ścian. Z pomocą mozaiki możemy na przykład wyróżnić strefę z natryskiem.

Mozaika jest świetnym materiałem do wykańczania zaokrąglonych powierzchni. Jeżeli w naszej łazience znajduje się ściana postawiona na planie łuku to idealnym rozwiązaniem jest obłożenie jej drobną mozaiką. Dopasuje się ona do powierzchni i odda oryginalny kształt. Z tego samego powodu mozaiką możemy wykończyć obudowę wanny - nie tylko tę prostą, ale także tę z zaokrągleniami.

W niektórych łazienkach, szczególnie w tych zaaranżowanych na poddaszach, pojawiają się słupy. Słup obłożony mozaiką może niczym rzeźba stać się ozdobą pomieszczenia. Ale mozaika ma o wiele więcej oryginalnych i mniej typowych zastosowań. Dla najodważniejszych, którzy pragną urządzić łazienkę na wzór tureckiego hammamu, mozaika może posłużyć nie tylko do ozdobienia ścian. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować ją na suficie pomieszczenia. A jeśli do naszego pokoju kąpielowego przynależy sauna parowa, to tę także warto wykończyć mozaiką. Dotyczy to szczególnie siedzisk, które mają finezyjnie wyprofilowany kształt. Tu wybór jest tylko jeden i jest nim mozaika.

Stylowa łazienka z białą mozaiką pod prysznicem i granatową mozaiką na ścianie z umywalką, z białą szafką wiszącą i szarą umywalką, owalnym lustrem i lampą wiszącą

Jak widać, mozaiki pełnią równie ważną rolę w aranżacji wnętrz, co typowe płytki łazienkowe. Pozwalają one na stworzenie wyjątkowej przestrzeni. Są stylową oraz ponadczasową ozdobą każdego pomieszczenia, dlatego warto rozważyć ułożenie mozaiki także w swojej łazience.