0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Jak wykorzystać motywy roślinne w łazience?

31.05.2021 Kategoria: Artykuły

Płytki do łazienki w kwiaty i motywy roślinne są stosowane od wielu lat. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, projektantów wnętrz i architektów, oferując kolejne modele płytek. Niektóre płytki z motywem kwiatowym mają ponadczasowy design. Ich użycie sprawi, że nasza łazienka będzie wyglądać modnie i „na czasie” przez dziesiątki lat. W tym artykule poznamy kilka sposobów na wykorzystanie płytki z motywem kwiatowym w naszej łazience.

Łazienka z białą umywalką, okrągłym lustrem, kabiną prysznicową, wanną i płytkami FS Clay Seal

Dlaczego płytki w kwiaty do łazienki to dobry pomysł?

Łazienki w naszych domach i mieszkaniach coraz częściej są nie tylko pomieszczeniami stricte użytkowymi, podporządkowanymi funkcji jaką pełnią. Czas poświęcony na prysznic czy kąpiel w wannie, jest jednocześnie chwilą relaksu i wytchnienia po ciężkim dniu. Sprzyja temu fakt, że te przestrzenie są coraz większe, stają się pokojami kąpielowymi, a nawet małymi ośrodkami SPA. Na relaks i odprężenie ma wpływ nie tylko ilość miejsca i wyposażenie łazienki, ale także sposób wykończenia ścian i podłóg. Między innymi właśnie dlatego płytki z motywem kwiatowym są dobrym wyborem do łazienki, która ma sprzyjać wypoczynkowi. Płytki z takich kolekcji jak Altea od producenta Aparici, czy Art Nouveau z firmy Equipe to esencja hiszpańskiego wzornictwa. Ciepłe barwy płytek zostały przełamane intensywnymi i nasyconymi barwami i geometrycznymi wzorami, które nawiązują do motywów roślinnych. Takie płytki do łazienki sprawiają, że jej przestrzeń jest przytulna, ciepła i zachęcająca do relaksu. Zachwycają one swoim wyglądem, ale co równie ważne, są wyrobami wysokiej jakości. Ich parametry pozwalają na zastosowanie nie tylko w łazience, ale także w takich newralgicznych miejscach jak wnętrze kabiny prysznicowej, gdzie warto postawić na płytki antypoślizgowe. Wysoka odporność na ścieranie pozwala na zastosowanie ich nawet w przestrzeniach komercyjnych.

 

Jak wykorzystać płytki w kwiaty w łazience?

Płytki z motywem kwiatów, podobnie jak większość okładzin bogatych we wzory, najlepiej ułożyć na fragmentach większych powierzchni. Dzięki temu nie przytłoczą one pomieszczenia, a zostaną wyeksponowane. Producenci płytek doskonale wiedzą o tej zasadzie, dlatego często w ramach jednej serii oferują płytki mono kolorowe i uzupełniające je płytki ze wzorem. Na przykład we wspomnianej kolekcji Art Nouveau dostępne jest aż jedenaście płytek jednobarwnych w ciepłych i naturalnych kolorach, takich jak chociażby beż, szarość, zieleń, granat, błękit czy róż. Te barwy są tłem i dopełnieniem dla płytek z wyrazistymi i oryginalnymi wzorami, których wygląd zainspirowały śródziemnomorskie rośliny. Dzięki kombinacji wybranych płytek możemy uzyskać wiele ciekawych stylizacji.

Łazienka z dwoma czarnymi umywalkami nablatowymi, podłużną szafką oraz płytkami Tango Gaona Natural

Jednym z pomysłów jest ułożenie z płytek tak zwanego dywanu na posadzce. Oznacza to ułożenie płytek ze wzorem kwiatowym w formie prostokąta lub kwadratu w środkowej części pomieszczenia, w miejscu, w którym będzie widoczne w całości i wyeksponowane. Pozostałą przestrzeń należy uzupełnić jednobarwnymi kaflami. Ważne, aby nasz „dywan” składał się z całych, niedocinanych płyt. To pozwoli wyeksponować cały wzór. Dodatkowo warto by z każdej strony „dywanu” znajdował się fragment płytek, które są jego uzupełnieniem. Podkreśli to kontrast i nada całości elegancji. Oczywiście podobną kompozycję można zastosować na ścianie.

Innym sposobem jest wykorzystanie płytek z motywem kwiatowym do ułożenia z nich podłużnego pasa, pionowego lub poziomego. Może on być ciekawym i ważnym elementem stylizacji danej przestrzeni. Na przykład może wyznaczać oś pomieszczenia, która przechodzi z podłogi łazienki na jej ścianę. Takim pionowym, odpowiednio szerokim pasem można podkreślić miejsce, w którym zamontowana jest umywalka. Do płytek z motywem roślinnym, będzie pasować lustro, którego kształty będą obłe, organiczne.

Oczywiście jeśli chcemy postawić na jeszcze odważniejszy design płytki z kwiatowym, patchworkowym wzorem, możemy ułożyć na większej powierzchni, na przykład na wybranej ścianie czy na całej podłodze.

 

Modne płytki z motywem kwiatowym

Najnowsze trendy wnętrzarskie promują motywy roślinne w łazience. Dostępne na rynku meble łazienkowe, dodatki i przede wszystkim ceramika użytkowa świetnie komponują się z płytkami w kwiaty do łazienki. Modne są wanny i umywalki o organicznych kształtach inspirowanych naturą. Meble łazienkowe, takie jak szafki pod umywalki czy wolnostojące często mają zaokrąglone naroża, a ich powierzchnia jest wykończona naturalnymi materiałami jak drewniany fornir. Wszystko to sprawia, że roślinne motywy są wręcz pożądane we wnętrzach w stylu prowansalskim, śródziemnomorskim czy rustykalnym.

Kwiatowe płytki to nie tylko wnętrza inspirowane naturą. Przełożenie piękna kwiatów na geometryczne, uporządkowane wzory, sprawia, że sprawdzą się one również we wnętrzach urządzonych w innych, nieco bardziej surowych stylach, jak na przykład styl minimalistyczny lub skandynawski.

Łazienka z białą umywalką wiszącą i czarną baterią podtynkową oraz płytkami Paper41 Lux Franz

Płytki w kwiaty są modne i można je wszechstronnie stosować. Jak z każdym materiałem, który wprowadza do wnętrza pewien wzór, ornament, należy zwrócić szczególną uwagę na dobry projekt wnętrza naszej wymarzonej łazienki.