0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Efekt 3D we wnętrzach, czyli zabawa strukturą!

29.11.2021 Kategoria: Artykuły

Szukasz wyjątkowego sposobu na wykończenie powierzchni ścian? Pomalowanie ich farbą czy pokrycie tapetami to dla Ciebie za mało? Świetnie trafiłeś! W tym artykule podpowiemy, jak w łatwy sposób stworzyć niepowtarzalną i niebanalną strukturę na ścianach, które wyróżnią się na tle płaskich płaszczyzn i będą oryginalną ozdobą.

Jak uzyskać efekt 3D na powierzchni ścian?

Powierzchnia ściany co do zasady jest płaska. Jak nadać takiej płaszczyźnie nieco więcej charakteru i głębi? Jak dodać do niej trzeci wymiar, czyli głębokość? Jest na to wiele sposobów. Jedne są drogie i skomplikowane w wykonaniu, inne tańsze, proste do zainstalowania, a pozwalające osiągnąć bardzo ciekawe efekty.

Panele ścienne 3D to jeden z lepszych sposobów na nadanie ścianie efektu wyraźnej struktury. Producenci oferują wiele produktów wysokiej jakości. Dzięki różnym wzorom i rozmiarom na pewno znajdziesz modele pasujące do konkretnego pomieszczenia i stylu, w jakim ma być urządzone. Jedne mogą być ozdobą na fragmencie ściany, inne pozwalają na wykończenie dużych powierzchni. Poznajmy bliżej panele z efektem 3D i zobaczmy kilka sposobów na ich zastosowanie we wnętrzach.

Przestronne i jasne pomieszczenie z beżowymi panelami na podłodze i trójkątnymi panelami na ścianie, szerokim fotelem z żółtą poduszką, geometrycznym stolikiem z kwiatem i trzema lampami wiszącymi

Właściwości i zalety trójwymiarowych paneli

Producenci prześcigają się w dostarczaniu coraz to lepszych i trwalszych rozwiązań dla elementów wykończeniowych. Jednym z materiałów, z jakich wykonuje się panele 3D, jest spieniony poliuretan. Umożliwia on formowanie paneli o bardzo finezyjnych i złożonych kształtach. Jego powierzchnia jest utwardzona, dzięki czemu wykonane z niego produkty są trwałe. Nawet duże panele są lekkie, a co za tym idzie łatwe w montażu. Utwardzony poliuretan jest łatwy w obróbce. Docina się go piłką lub nożem technicznym. Klejenie i spoinowanie wykonuje się za pomocą dedykowanych produktów. Ich montaż jest na tyle łatwy, że poradzi sobie z nim praktycznie każdy. Dzięki wodoodporności materiału, jakim jest poliuretan, panele z niego wykonane można stosować w pomieszczeniach mokrych, jak chociażby łazienka. Ponadto taki rodzaj paneli można także z łatwością przemalować. Otwiera to wiele możliwości aranżacji i ewentualnych zmian. Nic nie stoi na przeszkodzie, by panele w intensywnych i kontrastowych barwach po pewnym czasie przemalować, na przykład, na nieco bardziej stonowany kolor.

Panele o wyrazistych przetłoczeniach można zestawić z ich płaskimi odpowiednikami. Mają one najczęściej ten sam kształt, ale ich powierzchnia nie jest wypukła. Takie panele najczęściej wykonuje się z płyt HDF. Ten materiał charakteryzuje się dużą twardością i wytrzymałością.

Salon z oknem na całą ścianę z widokiem na miasto, trzema skórzanymi, musztardowymi kanapami, okrągłym stolikiem, dywanem, drewnianymi panelami na ścianie oraz panelami 3D

Gdzie zastosować wyraziste struktury? Poznaj kilka inspiracji

Panele ścienne nadają wnętrzu wyrazistości. Pomieszczenie przestaje być prostopadłościanem z płaskimi płaszczyznami. Ściany stają się czymś więcej a niżeli tylko przegrodą. Przyczyniają się do tego poszczególne tłoczenia, jak i cała aranżacja składająca się z wielu paneli. W zależności od zastosowanego wzoru możemy nadać przestrzeni różnego charakteru. Panele o płynnych i obłych kształtach czy organicznych formach mogą sprawić, że ściana będzie ekspresyjna i dynamiczna w odbiorze. Geometryczne wzory uporządkują przestrzeń. Natomiast bogate i klasyczne zdobienia nadadzą wnętrzu elegancji.

Duży wybór różnych paneli sprawia, że strukturę 3D możemy zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu naszego domu czy mieszkania. Tego typu ozdoby ścian często stosuje się także w przestrzeniach komercyjnych jak na przykład biura, galerie handlowe, hotele czy restauracje. Użycie paneli 3D w takich miejscach świadczy o ich wysokiej jakości i trwałości.

Wyrazistymi strukturami możemy ozdobić na przykład ścianę w salonie. Może to być ciekawe wyeksponowanie przestrzeni wokół telewizora zawieszonego w takim miejscu. Strukturę na pionowych powierzchniach warto podkreślić dodatkowym oświetleniem. W tej roli dobrze sprawdzą się punktowe reflektory lub taśmy LED. Światło padające na taką powierzchnię wyeksponuje jej kształty. Innym ciekawym produktem są panele o małych wymiarach. Taki model jak chociażby Mini Panel 3D HX-3D 28x24 sprawdzi się jako oryginalna ozdoba fragmentu ściany w salonie czy sypialni. Produkty z serii mini paneli występują w kilku kształtach. Są to heksagony, trójkąty i rybia łuska. Każda z tych trzech form występuje w wersji wypukłej oraz płaskiej, a także w wielu wariantach kolorystycznych. Są to takie barwy jak szmaragdowy, żółty, różowy, niebieski, szary, błękitny oraz biały. Dostępna jest także wersja imitująca strukturę drewna. Modułowość elementów pozwala na tworzenie dowolnie dużych kompozycji oraz zestawianie paneli wypukłych z płaskimi wersjami. Panele ścienne świetnie nadają się do wykończenia ściany za łóżkiem. Mogą być uzupełnieniem dla wezgłowia. W tej roli sprawdzą się większe panele, jak chociażby model WS-07 panel ścienny 3D 60x60. Strefę dzienną, przedpokój i korytarze możemy wykończyć z użyciem WS-17 Panel ścienny 3D 45x80. To wyjątkowy produkt, dzięki któremu w łatwy sposób nadamy nasze wnętrzu klasycznego i eleganckiego klimatu. Pozwala on na stworzenie tak zwanej lamperii czy inaczej boazerii angielskiej. Dzięki właściwościom paneli ściennych 3D nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je także w kuchni czy łazience.

Korytarz z biało-czarnymi schodami, ciemną, brązową podłogą drewnianą, czarną ścianą i białymi panelami #D

Panele ścienne 3D to uniwersalny produkt, dzięki któremu każda ściana nabierze nowego wymiaru - dosłownie i w przenośni.