0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Dlaczego warto wybrać płytki marmurowe do łazienki?

04.10.2021 Kategoria: Artykuły

Marmur to wyjątkowy kamień. Z całą pewnością można stwierdzić, że „ma w sobie to coś”. Jest niezwykle elegancki, ale nienachalny. Wnętrza, w których go zastosowano, są ponadczasowe. Marmur to klasyka wśród materiałów wykończeniowych. Jest wszechstronny i pasuje do różnych stylów wnętrzarskich. Producenci płytek ceramicznych i gresowych oferują wiele modeli inspirowanych wyglądem tego szlachetnego kamienia. Dlaczego warto zastosować takie płytki także w łazience? Poznajmy odpowiedź na to pytanie oraz kilka inspiracji.

Marmur jest znany od starożytności. Jest ceniony za swój wygląd oraz właściwości. Znajduje zastosowanie jako materiał budowlany, wykończeniowy, a także rzeźbiarski. Jego wygląd wiernie odwzorowują również producenci ceramiki. Zastosowanie płytek marmurowych w łazience to świetny sposób na wykończenie tego pomieszczenia. Niezależnie od stylu jaki preferujemy, na pewno znajdziemy taki model płytki, który trafi w nasze upodobania.

Łazienka wyłożona czarnymi płytkami imitującymi marmur z delikatnymi, białymi żyłkami, białą wanną owalną, półką wiszącą z marmurkowym zlewem, prostokątnym lustrem, dwoma obrazkami na ścianie i lampą wiszacą

Różne oblicza marmurowych płytek

Naturalny marmur występuje w wielu wzorach i kolorach. Z tego powodu producenci płytek również oferują kafle imitujące różnorodne odmiany tego kamienia. Wyróżniającą marmur cechą na tle innych kamieni jest charakterystyczna struktura naturalnych żył. Ich kolor najczęściej kontrastuje względem barwy reszty minerału.

Płytki inspirowane wyglądem marmuru są produkowane w całej gamie formatów. Choć można spotkać małe rozmiary, to by wydobyć piękno rysunku warto postawić na nieco większe modele. Najpopularniejsze formaty (wyrażone w centymetrach) to: 30 x 60, 60 x 60, 60 x 120, 75 x 75, 75 x 150, 90 x 90. Na szczycie są płytki wielkoformatowe o wymiarach 120 x 120, 120 x 240 czy nawet 120 x 280. Wyeksponowanie marmurowej powierzchni w jeszcze większym stopniu ułatwia to, że płytki są rektyfikowane. Każda krawędź jest docinana i szlifowana, dzięki czemu każda sztuka ma dokładnie ten sam wymiar. Umożliwia to ułożenie kafli z zachowaniem minimalnych fug, a co za tym idzie uzyskanie pięknej powierzchni, której nie przecinają zbędne połączenia.

Płytki marmurowe są oferowane w różnych barwach. Dotyczy to zarówno bazy marmuru jak i jego żyłek. Bardzo popularne są jasne płytki w odcieniach bieli, beżu czy w kolorze kości słoniowej. Ich powierzchnię przecinają szare, brązowe, czarne lub złote żyłki. Dostępne są także modele o barwie niebieskiej, zielonej, a nawet czerwonej. Na przykład, wyjątkowa kolekcja Oikos oferuje płytki z czarnym, złotym lub niebieskim wzorem. Producenci proponują także płytki, gdzie dominują ciemne kolory takie jak czarny czy szary. Żyłki przecinające powierzchnię takich płytek są najczęściej jaśniejsze. Mogą mieć kolor biały, miedziany lub złoty.

Poza różnymi formatami i kolorami, płytki inspirowane wyglądem marmuru są oferowane z różnymi rodzajami wykończenia powierzchni. Ich lico może być naturalnie matowe, satynowe lub wykończone na wysoki połysk. Błyszczącą powierzchnię płytki uzyskuje się w wyniku procesu szlifowania lub poprzez nałożenie warstwy szkliwa. Innym aspektem płytek marmurowych jest to, co nadaje im wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru. Chodzi oczywiście o wzór na płytce. To, co wpływa na wygląd rysunku marmuru to ilość żyłek i ich rodzaj. Niektóre modele są poprzecinanie jedynie kilkoma żyłkami. Na innych ilość żyłek jest tak duża, że to ich barwa staje się dominująca. Rysunek marmuru mogą też tworzyć smugi, czyli nieco szersze, cieniowane linie. Przykładem może być kolekcja Pisa, w której znajdziemy takie płytki.

Jasna łazienka z kabiną prysznicową, białą półką wiszącą, dwiema umywalkami i podłużnym lustrem, niskim taboretem oraz płytkami dekoracyjnymi i imitującymi marmur

Inspiracje i pomysły na marmur w łazience

Płytki marmurowe w łazience możemy zastosować zarówno na podłodze jak i na ścianach. Oczywiście należy sprawdzić, czy dany model przewidziano na obie te powierzchnie, jednak dla większości płytek tak jest.

Płytki inspirowane wyglądem marmuru umożliwią nam urządzenie łazienki w stylu glamour. Biała płytka Oikos Gold 120x120 położona na całej powierzchni podłogi i ścian stworzy efekt marmurowej komnaty. Jej złote żyłki będą świetnie korespondować ze złotymi dodatkami w stylu glamour. Dzięki białej barwie całe pomieszczenie będzie jasne i eleganckie. 

Jeśli jesteście miłośnikami wnętrz z mocnymi akcentami, możecie zdecydować się na płytki idealnie odwzorowujące marmur. Takie modele jak chociażby Vivid Green Rainforest Pulido 89,46x89,46 ułożone na fragmencie ściany będą ozdobą całego pomieszczenia. Wyjątkowy rysunek tej płytki i zielono-złota barwa przykuwa uwagę i wyróżnia ten materiał wykończeniowy. Można nim pokryć na przykład fragment ściany za umywalką. Ustawienie umywalki wolnostojącej pozwoli na piękne wyeksponowanie tego elementu wyposażenia. Innym pomysłem jest obłożenie ścianki wydzielającej natrysk. Można nią też wykończyć podest, na którym ustawimy wannę wolnostojącą.

Biało-czarna łazienka z białą wanną wolnostojącą, białą półką wiszącą z dwiema umywalkami nablatowymi, dwoma okrągłymi lustrami oraz płytkami imitującymi marmur

Płytki marmurowe nadają się do każdej łazienki niezależnie od jej wielkości. Jednak stosując je pamiętajmy, że płytki z większymi wzorami sprawdzą się lepiej w nieco większych pomieszczeniach o powierzchni minimum 4 m2. Dużo łatwiej wtedy wyeksponować i docenić ich wzór. Wiele płytek inspirowanych wyglądem marmuru charakteryzuje drobniejszy rysunek, który będzie się świetnie prezentować w każdej łazience.