0
Brak produktów w koszyku.
Artykuły

Czym są płytki rektyfikowane i jak je rozróżnić?

09.08.2021 Kategoria: Artykuły

Wybierając płytki do naszego domu lub mieszkania napotykamy obszerne opisy wyglądu, stylu, a także właściwości technicznych danego modelu. Składają się one z zestawu podstawowych parametrów jakimi może się charakteryzować każda okładzina ceramiczna. Jeden z takich parametrów kryje się pod hasłem: „płytka rektyfikowana”. Co oznacza to słowo? Jakie znaczenie ma ta cecha dla wyglądu i aspektów technicznych płytki? Dokładne odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Jakie są różnice między płytką rektyfikowaną i nierektyfikowaną?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest krótka. Różnica jest w krawędziach płytek. Inne są brzegi płytek rektyfikowanych i inne tych płytek, które nie zostały poddane temu procesowi. Te pierwsze są idealnie równe, ścięte pod kątem prostym do lica. Te drugie mają bardziej zaokrągloną i nieregularną krawędź.

Sypialnia utrzymana w beżu z dużym łóżkiem, okrągłym stoliczkiem z lampą, oknem z szarymi zasłonami, obrazem i płytkami Soapstone White

Płytki rektyfikowane - jak są produkowane?

Proces produkcji płytki rektyfikowanej wygląda tak samo jak każdej innej płytki gresowej. Są one wytwarzane z masy zwanej kamionką szlachetną, która jest formowana, a następnie prasowana pod wysokim naciskiem. Kolejnym krokiem jest wypalanie płyty. Powstały wyrób to gres naturalny bez dodatkowych wykończeń powierzchni. Niektóre modele płytek wymagają specjalnej obróbki, polegającej na naniesieniu rysunku powierzchni, inspirowanego wyglądem różnych materiałów naturalnych lub jakiegoś wzoru jak na przykład patchwork czy lastryko. Płytki gresowe mogą być też pokryte warstwą szkliwa lub poddane procesowi szlifowania. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie procesu rektyfikacji. Na czym on polega? Płytka jest cięta na wymiar, czyli formatowana. Odbywa się to na w pełni automatycznych liniach produkcyjnych, które od obrabianej płytki odcinają od 2 do 5 mm krawędzi z każdej strony. Niektóre płytki powstają w wyniku przecięcia wyrobu o większym formacie na pół. Przykładowo na jednej linii produkcyjnej, dla której płytą początkową jest taka o formacie ok. 600 x 1200 mm mogą powstawać płytki rektyfikowane o formatach 598 x 598 mm oraz 598 x 1198 mm. Po docięciu wszystkich brzegów każda płytka jest kontrolowana za pomocą czujników, co gwarantuje dużą dokładność i powtarzalność wymiaru. Format płytek w obrębie danego modelu może mieć odchyłkę maksymalnie 0,2 mm. Sposób produkcji może się różnić w zależności od możliwości maszyn i przyjętych technik przez każdego z producentów. Powstała w wyniku cięcia krawędź jest równa i gładka, oraz prostopadła do lica płytki. Taki sposób obróbki każdej krawędzi płytki przynosi wiele korzyści. Sprawdźmy jakich.

Duży i elegancki salon z żółtymi kanapami, trzema okrągłymi czarnymi stolikami, obrazem na ścianie, żyrandolem, dwoma dużymi oknami i płytkami Oikos Gold

Zalety płytek rektyfikowanych

Płytki rektyfikowane są obecnie bardzo popularne. Wiele dostępnych na rynku modeli gresu jest wykonanych w opisany sposób. Jest to zrozumiałe, ponieważ zarówno klienci jak i projektanci chętnie sięgają po ten rodzaj płytek. Dlaczego płytki rektyfikowane cieszą się takim powodzeniem? Ponieważ mają wiele zalet, a najważniejsza z nich to wysokie walory estetyczne powierzchni, na której zastosujemy ten rodzaj wykończenia.

Płytki mają idealnie równe brzegi, więc można je układać z zastosowaniem minimalnych fug. Dla większości płytek będzie to ok. 2 - 3 mm, a jeśli chodzi o płytki wielkoformatowe układane na podłodze, to warto zastosować fugę 3 - 4 mm. Będąc przy temacie fug wyjaśnijmy jeden z powielanych nieraz mitów. Zdarza się, że niektórzy płytki rektyfikowane nazywają płytkami bezfugowymi i chcieliby je ułożyć właśnie bez ich zastosowania. Jest to błąd. Nie ma czegoś takiego jak płytki bezfugowe, a wynika to ze specyfiki materiału jakim jest gres. Szczelina, która jest wypełniana fugą, niweluje minimalne ruchy płytek, dzięki czemu te nie pękają. Fuga jest więc niezbędna. A dlaczego w płytkach nierektyfikowanych trudniej o uzyskanie cienkiej spoiny? Ponieważ krawędzie są mniej dokładne i dodatkowo są zaokrąglone. Choć są to niewielkie niedokładności to należy je skompensować odpowiednią fugą, która od widocznej strony, czyli od strony lica, będzie wyraźnie grubsza. Przy płytkach rektyfikowanych nie ma tego problemu. Zarówno płytki podłogowe jak i płytki ścienne ułożone z minimalną fugą w kolorze dopasowanym do płytki, pozwalają na uzyskanie płaszczyzny bez widocznych spoin. A przecież w większości sytuacji zależy nam na uwypukleniu pięknej powierzchni płytek, a nie fug.

Inne zalety płytek rektyfikowanych wynikają z faktu, że w wyniku mechanicznej obróbki płytki mają powtarzalny, jednakowy format. Dzięki temu nawet cienkie spoiny pomiędzy płytkami są równe. Ponadto w przypadku uszkodzenia którejś z płytek można ją łatwo zastąpić nową, ponieważ ma dokładnie ten sam wymiar.

Kolorowa restauracja z różowymi ścianami, zielonymi kanapami, drewnianymi stołami i krzesłami, oryginalnymi wiszącymi lampami, dużą ilością kwiatów doniczkowych i płytkami Altea Olivo Natural

Płytki rektyfikowane to świetne rozwiązanie do absolutnie każdego pomieszczenia. Sprawdzą się w salonie, kuchni, łazience, a nawet jako płytki tarasowe. Efekt praktycznie niewidocznej fugi najlepiej będzie widoczny na dużych powierzchniach, przy zastosowaniu płytek o jak największym formacie. Dzięki temu każda powierzchnia wykończona w ten sposób stanie się efektowną ozdobą danego pomieszczenia.